Millised on siseauditi erinevused välis- ehk finantsauditist?

Auditit tellides on oluline teada, millised on  peamised erinevused siseauditi ja -audiitorite ning välis- ehk finantsauditi ja -audiitorite vahel.

Rahvusvaheline Siseaudiitorite Instituut (The Institute of Internal Auditors (IIA)) defineerib siseauditit kui kindlust ja nõu andvat iseseisvat ja objektiivset funktsiooni, mille eesmärgiks on luua organisatsioonile täiendavat väärtust ning parendada selle tegevust. Siseaudit peaks aitama organisatsioonil oma eesmärke saavutada, kasutades riski- ja üldjuhtimise protsesside hindamiseks ja parendamiseks süstemaatilist ning distsiplineeritud lähenemist.

Näeme, et juba definitsioonist koorub välja suur põhimõtteline erinevus finantsauditiga, mille eesmärgiks on palju kitsam valdkond: anda organisatsiooni finantsaruannete tarbijale kindlus, et esitatud andmed annavad tegelikust olukorrast piisavalt tõepärase pildi. Ka juhul, kui vaatame vaid finantsaruannete koostamist, võib öelda, et kui välisaudiitor annab kindluse, et lõpp-produkt on tõepärane, siis siseaudiitori ülesandeks on tagada, et protsess, mis selle lõpp-produktini viib, oleks sihipäraselt ja kindlalt üles ehitatud, et lõpp-produkt saaks tõepärane.

Kuid siseaudiitori valdkond ei piirdu tänapäeval kindlasti mitte vaid selle ülesandega. Siseaudiitori mängumaaks on terve organisatsioon, kõigi oma funktsioonide ja protsessidega. Siseauditi laiemaks ülesandeks võib pidada kindluse andmist organisatsiooni kõrgemale juhtkonnale ja omanikele, et organisatsioon toimib just nõnda nagu viimatinimetatud seda on kavandanud. Siseaudiitori ülesandeks on kontrollida, kas kõrgema juhtkonna otsuseid täidetakse ja kas nende otsuste ja suuniste tulemusena saavutatakse eesmärk, mida juhtkond oli algselt planeerinud.

Seega peab siseaudiitoril olema organisatsioonist põhjalik ja laiahaardeline ülevaade, ta peab mõistma, kuidas organisatsioonisisesed protsessid toimivad ning üksteist mõjutavad. Siseaudiitor peab olema kursis organisatsiooni- ja tegevusvaldkonnaspetsiifiliste iseärasustega, kuid samas omama ülevaadet ka üldisest juhtimistavast ja teiste sarnaste organisatsioonide ülesehitusest ja töökorraldusest. Just selle kõige pärast ongi tegu SISEaudiitoriga, sest olles organisatsiooni sees, saavutatakse parem ülevaade organisatsioonis toimuvast.

Ka välisaudiitor viib end oma eesmärgi saavutamiseks vajalikul määral kurssi organisatsiooni töökorralduse ning oluliste protsessidega, kuid tema eesmärk ei ole otseselt kinnitada erinevate protsesside toimimist, vaid pigem anda kindlust, kas saadud lõpp-produkt on õige. Ehk kui välisaudiitor oma töös näeb, et mingi protsess vajab parandamist, siis ta kindlasti peab sellest juhtkonnale ja omanikele raporteerima, kuid siseaudiitori kogu töö ongi just suunatud nendele protsessidele ning kindlasti ka rohkematele protsessidele kui seda välisaudiitor oma töö käigus suudab ja peab käsitlema.

Teise olulise aspektina sooviksin välja tuua selle, et nagu ka arstikülastuse ainsaks eesmärgiks ei tohiks olla ainult õige diagnoos, vaid ka haigusest vabanemiseks vajalike tegevuste leidmine ning süstemaatiline rakendamine, nii on see ka auditivaldkonnas ja siseauditiga. Välisaudit keskendub pigem kitsamale, st minevikule. Mineviku andmetel ja toimunu baasil kontrollitakse seda, kas aruanne esitab mineviku olukorda õigesti ning kas sellest lähtuvalt saab kinnitada, et ettevõte suudab ka tulevikus oma tegevust jätkata. Tõsi, ka siseaudit kasutab mineviku andmeid, viib läbi erinevaid sellel põhinevaid testimisi, kuid eesmärgiks on hetkeolukorra väljaselgitamine ja soovituste andmine tulevikus parema olukorra saavutamiseks.

Ehk välisaudiitor võib, kuid siseaudiitor peab andma soovitusi protsesside parandamiseks. Oluline on, et soovitused oleksid mõistlikud, st asjakohased, rakendatavad ja kuluefektiivsed. Siseauditifunktsiooni ülesandeks on ka hilisem kontroll, kas tehtud soovitusi on rakendatud ning millised on tulemused.

Seega on siseaudit selgelt tulevikku suunatud ja kujutab endast finantsauditist loovamat protsessi. Viimane põhineb rohkem raamatupidamise, mis põhineb selgetel reeglitel ja standarditel, kontrollimisel. Kuid äri ei mahu peaaegu iial selgepiirilistesse raamidesse, edukamaks saamiseks on vaja paindlikkust ja n-ö rätsepalahendusi. Ja see ongi siseauditi pärusmaa.

Kokkuvõtvalt võib välja tuua järgmised üldised erinevused: välisaudit on suunatud kitsale finantsaruannete valdkonnale, tegeleb peamiselt minevikuga ja annab arvamuse standarditel ning reeglitel põhineva finantsaruandluse kohta; siseauditi valdkonnaks on kogu organisatsiooni tegevus, ta on partneriks ja juhendajaks ja suunatud tuleviku protsesside parendamisele. Seega peab siseauditi hangete läbiviija arvestama, et heaks siseaudiitoriks olemiseks ei pruugi piisata eduka finantsaudiitori teadmistest ja kogemustest.

Artikli autor on Lauri Plutus, Ernst & Young Baltic AS ärikonsultatsioonide osakonna vanemkonsultant.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad