Video: mille eest juht vastutab?

Mille eest, millises situatsioonis ja mahus juht vastutab ning kuidas lahendada juhi vastutusega seoses tekkivaid probleeme? Nendele ja mitmele muulegi küsimusele saab vastuse advokaadibüroo SORAINEN juhi vastutuse teemalise ärihommiku videoklippidest, kus jagati praktika pinnalt kogunenud vajalikke teadmisi igale juhile.

„Tänaseks on nii seadustik kui kohtupraktika läinud palju kirjumaks. Kui enne 1995. aastat ei olnudki sisuliselt kohtulahendeid juhi vastutusest, siis tänasel päeval on neid juba üsna palju, et luua põhimõtteid ja juhiseid, kuidas juhid peaksid käituma ja mida nad valesti teevad. Seda soovimegi teile selgitada läbi erinevate ettekannete, et tuua teieni olulisimad küsimused,“ kommenteerib SORAINENi äriõiguse töörühma juht Karin Madisson, kes on töötanud büroos aastast 1996, mis langeb enam-vähem kokku ajaga, mil tänane äriseadustik ellu rakendati.

Teadlikkus juhi vastutuse osas on oluliselt tõusnud, aga samaaegselt on tõusnud ka vajadus riskialti juhi järele. Riski võtmisel võidakse aga ebaõnnestuda ja siis tekib küsimus – kes vastutab?

Juhid on raskes positsioonis, sest äri arenemiseks on vaja teatud määral riskida, kuna vastasel juhul jäädaks varsti alla agressiivsetele konkurentidele. Ning ka tegevusetus on karistatav. Teiselt poolt on juhil õigustatud küsimus, et mis siis saab kui risk ennast ei õigusta?

Videoettekannetes tutvustatakse kõigepealt üldisemaid printsiipe ja puudutatakse tsiviilõiguslikku vastutust (k.a. USA näidete põhjal). Samuti, kuidas hoida ära ettevõtja huvide kahjustamist ärisaladuse ja konkurentsipiirangute kehtestamisega. Mismoodi vähendada või ära hoida juhi vastutust erinevate huvigruppide ees? Kas on üldse võimalik tagada, et juht ei vastuta? Samuti käsitletakse omanike ja juhtide võimuvahekordade sasipundart ning millised probleemid sealt võivad üles kerkida ja kuidas neid lahendada. Viimases ettekannetes puudutatakse ka haldus- ja kriminaalõiguslikku vastutust (k.a. Maksu- ja Tolliameti võimalusi juhtide vastu), mis on aina olulisemaks muutuv valdkond.

Teie ees on 10. novembril toimunud SORAINENi ärihommiku „Juhi vastutus“ raames  peetud ettekanded nende toimumise järjekorras:

•  Ülevaade juhatuse liikme hoolsuskohustusest (USA ja Eesti näidete põhjal)
Risto Agur, advokaadibüroo SORAINEN vandeadvokaat

•  Konkurentsikeeld ja ärisaladus – kas see on müüt?
Indrek Ergma, advokaadibüroo SORAINEN advokaat

 Kas on võimalik, et juhatuse liige ei vastuta – vastutuse välistamise ja vähendamise võimalused (Saksamaa ja Eesti õiguse alusel)
Karin Madisson, advokaadibüroo SORAINEN partner

•  Omanikud vs juhatus: konfliktse situatsiooni ennetamine ja selle juhtimine
Karl J. Paadam, advokaadibüroo SORAINEN vandeadvokaat

•  Juhi isiklik vastutus riigi ees
Priit Raudsepp, advokaadibüroo SORAINEN advokaat

Vabandame, kui ettekanded ei ole mõnes lõigus arusaadavad, kuna viitavad vahetutvustustele, vaheküsimustele või aruteludele, mida siinkohal ei ole esitletud. Tegemist on väljavõtetega SORAINENi 10. nov 2011 peetud ärihommikust. Ettekanded on kaitstud SORAINENi autoriõigusega.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Advokaadibüroo SORAINEN blog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad