Private equity ettevõtted majanduskliima  paranemist ei looda

Majanduskliima paranemist järgmise poole aasta jooksul ei usu mitte ükski erakapitali ettevõte, selgub värskest Deloitte poolt koostatud Kesk-Euroopa private equity uuringust.

Deloitte poolt alates 2003. aastast läbi viidud Kesk-Euroopa private equity ettevõtete küsitluse värskest oktoobrikuu numbrist selgub, et viimase poole aastaga on erakapitali ettevõtete arvamus turuolukorrast teinud läbi kõige järsema languse küsitluse ajaloos. Isegi langus, mis toimus private equity indeksi kukkumisel rekordtasemelt (aprillis 2007) madalaimale tasemele (oktoobris 2008), ei olnud nii äkiline, kui hiljutine kukkumine. Sedavõrd järsk muutus turuosaliste suhtumises viitab sellele, et 2008. aasta sündmused on jätkuvalt kõigil hästi meeles ning majanduse osaline taastumine viimase kahe aasta jooksul on olnud ülimalt habras.

Viimase poole aasta jooksul on paljud majandusnäitajad Kesk-Euroopas teinud vähikäigu. Lisame sellele segadused eurotsoonis, kasvu aeglustumise Hiinas, USA aeglase kasvu ja double-dip majanduslanguse võimaluse mitmes riigis ning ei ole raske mõista, millest turuosaliste ettevaatlikus tingitud on.

Kesk-Euroopa private equity ettevõtete majandusprognoos

Järgmise 6 kuu jooksul näeb majanduskliima minu hinnangul välja järgmine:

Deloitte küsitluse olulisemad tulemused:

·     Esimest korda alates 2008. aasta oktoobrist ei usu mitte ükski uuringus osalenud private equity ettevõte majanduskliima paranemisse järgmise kuue kuu jooksul.

·     66% vastanutest usub hoopis majanduskliima halvenemisse. Seda on 10% võrra rohkem kui pool aastat tagasi, mis on ühtlasi suurim negatiivselt häälestatud turuosaliste proportsioon alates 2008. aasta oktoobrist. Siiski ei ole turuosalised veel nii pessimistlikud kui kolm aastat tagasi, mil vaid 7% uskus midagi muud kui majanduskliima halvenemist.

·     Ülalmainitud statistika valguses on huvitav märkida, et selge enamus küsitluses osalenud private equity ettevõtetest kavatseb järgmise poole aasta jooksul siiski keskenduda uutele investeeringutele. Koguni 76% vastanutest planeerivad järgmise poole aasta jooksul investeeringuid teha. Tõenäoliselt on suure ostuhuvi põhjuseks majandusolukorrast tulenev ettevõtete madal turuväärtus, mis loob investeeringusse sisenemiseks soodsad tingimused.

·     Private equity ettevõtete meelestatuse muutus võrreldes poole aasta taguse küsitlusega kajastub ka selles, et kui seekord usuvad 50% küsitletutest, et turuaktiivsus langeb ning vaid 5% ootab aktiivsuse tõusu, siis veel aasta tagasi uskus turuaktiivsuse tõusu 67% vastanutest.

·     Kui alles käesoleva aasta aprillis ei uskunud ükski investeerimisettevõte, et nende investeeringute tootlus võiks langeda, siis täna usuvad tootluse langust juba 24% küsitletutest.

·     Valdav enamus vastanutest (76%) peavad järgmise kuue kuu eelistatuimaks exit võimaluseks müüki strateegilistele investoritele. Nii ülekaalukat populaarsust ei ole uuringu ajaloos saavutanud mitte ükski exit variant. IPO-t seevastu ei kaalu praeguses turusituatsioonis exit võimalusena mitte ükski küsitluses osalenud investeerimisettevõte.

Detailsem info ning analüüs on SIIN.   

Artikli autor on Priit Vare, AS Deloitte Advisory finantsnõustamise osakonna juht

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Finantsblog Deloitte

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad