Eesti ettevõtja edulugu

Eesti Aasta Ettevõtjaid 2011 Priit Alamäed ja Taavi Kotkat Webediast ootab järgmise aasta kevadel osalemine Monte Carlos Maailma Aasta Ettevõtja valimistel. Nii nagu sportlastele on oluline kodupubliku toetus, vajavad ka ettevõtjaid tunnustust ja kaasaelamist, et olla esimeste seas rahvusvahelisel areenil, kirjutab Ranno Tingas, Ernst & Young Baltic AS juhatuse liige ja partner.

Uhkusega võime saata nad võistlema selliste värskelt valitud aasta ettevõtjatega nagu näiteks Mikael Hed Soomest (Rovio Entertainment), kes on laiemalt tuntud tänu Angry Birdsi telefonimängule. Väärikas esindaja on ka Stephen Catlin Suurbritanniast, kes esindab 52 riigis tegutsevad kindlustusgruppi Catlin Group, ning Jean Mane Prantsusmaalt, kes esindab 1871. aastal asutatud lõhna- ja maitseainete turuliidrit Mane SA. Samuti väärivad märkimist John Gutmann Austriast, kelle SONNENTOR Kräuterhandels GmbH koondab 120 mahetoodete farmi, ning Manfred Wittenstein Saksamaalt, kelle Wittenstein AG on innovaatiline tööstusgigant mehhatroonika valdkonnas.

Lähinädalatel ja kuudel valitakse aasta ettevõtja kokku 50 riigis. Kindlasti on nii Eestis kui ka igas teises riigis silmapaistvaid ettevõtjaid rohkem, kuid paraku saab iga riik saata maailma aasta ettevõtja tiitlile kandideerima ühe ettevõtja või ühe ettevõtjate tiimi.

Lood ettevõtjatest inspireerivad ja aitavad edasi anda „ettevõtluspisikut“. See on ka põhjus, miks audiitor- ja konsultatsioonibüroo Ernst & Young korraldab Eestis ja globaalselt aasta ettevõtja valimisi ning miks meie töötajad käivad Eesti koolides koostöös Junior Achievement’iga ettevõtlusest rääkimas. Majandusteooriast rohkem inspireerivad noori lood päris elust, kus Eesti ettevõtja on suutnud minna välisturgudele ja konkureerida ettevõtjatega, kelle kogemused ja teadmised ulatuvad aastakümnete taha, mil meil oli ettevõtlus veel kuritegu, või lausa aastasadade taha, mil siinne elukorraldus oli hoopis teistsugune.

Üks väga põnev lugu, mille võtame kaasa seekordselt Eestis Aasta Ettevõtja konkursilt, on elutööpreemia auhinna saanud Raul-Roman Tavasti lugu. Kes meist ei teaks Juveeli tooteid? Palju vähem aga teame selle ettevõte ajalugu ja tausta. Nimelt asutas Roman Tavast 1923. aastal märgitehase, mis tegi mitmesuguseid märke, medaleid ja auhindu. See tehas kasvas paarist inimest 68 töötajaga tööstuseni, millest sai selles valdkonnas sõjaeelse Eesti ja Baltimaade suurim ja hinnatuim ettevõte, kuni sõda katkestas senise eduloo. Sama tehas tegutses aga samade seadmete ja töötajatega edasi ka ENSV ajal kuni Eesti Vabariigi taastamisel see erastamise ja tagastamise teel jõudis tagasi algse asutaja pojale - Raul-Roman Tavastile, kes nüüdseks on tehase edasi andnud järgmisele põlvkonnale. See lugu tuletab meelde, et oma ettevõtete kasumliku müügi kõrval võib olla strateegiaks ka millegi rajamine, mis kestab üle inimpõlvede. Ka eeltoodud värsked aasta ettevõtjad Saksamaalt ja Prantsusmaalt räägivad perekonnale kuuluva äri mudelist.


Uued eeskujud on sündinud!
Nii nagu sportlastele on oluline kodupubliku toetus, vajavad ka ettevõtjaid tunnustust ja kaasaelamist, et olla esimeste seas rahvusvahelisel areenil. Ja see annab positiivset emotsiooni ning toob ka kasu riigile tervikuna. Seega hoiame pöialt Eesti ettevõtjatele, kes on rahvusvahelises äris edu saavutanud!

Artikli autor on Ranno Tingas, Ernst & Young Baltic AS juhatuse liige, partner

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Valdkonna tööpakkumised

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Uudised

Tööriistad