Aasta 2012 - mis muutub maksu-korralduse seaduses

Maksukorralduse seaduses jõustub mitmeid muudatusi. Vaata järgi!

Muudatuse põhjus seisneb selles, et seni oli tegemist isikutega, kellele tehtud kingitustele ja annetustele kehtisid maksusoodustused ning vastavalt oli ka avalikkusel põhjust teada nende summade suuruse ja kasutamise kohta. Kuna vastavat tulumaksusoodustust enam ei ole, ei saa ka maksuhaldur seonduvat infot vabalt avaldada.

Lisaks tuleb ka üks vastupidise suunaga muudatus - alates 1. jaanuarist 2012 võib maksuhaldur Eesti rahvastikuregistri vastutavale töötlejale (Siseministeeriumile) anda maksusaladust sisaldavat teavet, et viimatinimetatu saaks täita rahvastikuregistri seaduses sätestatud ülesandeid. Seadusemuudatuse seletuskirja kohaselt võimaldab muudatus rahvastikuregistri vastutaval töötlejal saada maksukohustuslaste registrisse kantud andmeid isikute elukoha andmete ja sideandmete kohta. Hetkel on antud andmete puhul tegemist maksusaladust sisaldava teabega ning neid andmeid vastutavale töötlejale ei ole võimalik väljastada.

Uus aasta toob maksuhaldurile kaasa ka mitmeid uusi õigusi. Maksukorralduse seaduse uus peatükk (peatükk 71) annab Maksu- ja Tolliametile õiguse andmete kogumiseks jälitustoimingute abil, kui see on vajalik selleks, et otsustada isiku juurdepääs jälitusteabele või isiku teenistusse võtmine Maksu- ja Tolliametisse. Selleks peab isikut teavitama tema suhtes jälitustoimingu tegemisest pärast vastava otsuse tegemist ning talle tutvustatakse jälitustoimingutega kogutud andmeid tema soovil. Isik peab andma jälitustoimingute tegemiseks kirjaliku loa.

Samuti saab Maksu- ja Tolliamet õiguse kaasata isikuid salajasele koostööle ja kasutada variisikuid, samuti kasutada konspiratsioonivõtteid. Konspiratsioonivõtete teostamiseks vajaliku dokumendi annab välja ning vajaliku muudatuse andmekogus või registris teeb Maksu- ja Tolliameti juhi või tema volitatud ametniku põhjendatud taotluse alusel haldusorgan või juriidiline isik, kelle pädevuses on vastavat liiki dokumendi väljaandmine või andmekogus või registris muudatuse tegemine.

Lisaks jõudis 11.oktoobril Riigikogu menetlusesse eelnõu, millega plaanitakse maksukorralduse seadusesse teha veel suur hulk muudatusi. Nende muudatustega reguleeritakse peamiselt rahvusvahelise ametiabi andmise ning välisriikidele maksustamiseks vajalike andmete edastamise korda. Muudatused tulenevad Euroopa Liidu direktiividest. Eelnõuga ettenähtavaid muudatusi plaanitakse jõustada samuti 2012. a algusest.

Artikliautor on Ivo Vanasaun, AS Deloitte Advisory maksu- ja juriidilise osakonna juhtivkonsultant

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Finantsblog Deloitte

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad