Konkursil „põrunud“ prügivedaja võib sekkuda konkurendi ja valla vahelisse lepingusse

Riigikohtu hiljutine lahend ütleb, et korraldatud jäätmeveo kontsessioonilepingu tingimuste võimalikku muutmisse saab sekkuda isegi kolmas isik, kes ise hankemenetluses ei osalenud.

Korraldatud jäätmevedu on kohaliku omavalitsuse pädevuses

Jäätmekäitlus üldiselt on Euroopa, aga ka Eesti kohalikul tasandil küllalt reguleeritud valdkond. Kohaliku omavalitsuse koormus ja vastutus jäätmekäitluse korraldamisel oma territooriumil on märkimisväärne. Muuhulgas peab kohalik omavalitsus vastu võtma jäätmekava ning tagama korraldatud jäätmeveo teenuse kõigile elanikele ja ettevõtetele tema territooriumil.

Seadus kohustab kohalikku omavalitsust viima jäätmeveo teenuse osutaja leidmiseks läbi riigihanke. Riigihanke menetluse tulemusel sõlmivad kohalik omavalitsus ja riigihanke võitnud isik jäätmeveo kontsessioonilepingu. Leping sõlmitakse pakkumuses toodud tingimustel kooskõlas hankedokumentidega. Tavapäraselt muutub hankemenetluse tulemusel sõlmitud leping alates selle sõlmimisest nö tavaliseks lepinguks. St tegemist on lepingupoolte kokkuleppega, mida saab vastavalt vajadusele muuta ja täiendada. Siiski ei pruugi see nii olla teenuse kontsessioonide korral.

Riigikohtu lahend

Riigikohtu halduskolleegium tegi hiljuti otsuse, mis omab siinkirjutaja hinnangul olulist tähendust mistahes kontsessioonilepingu muutmise küsimuses. Nimelt asus Riigikohus, viidates muuhulgas Euroopa Kohtu hanketeemalisele praktikale, selgelt seisukohale, et hanke võitjaga sõlmitud kontsessioonilepingu muutmisse võib sekkuda ka kolmas isik.

Seda juhul, kui:

• kontsessiooni võitja teeb hankemenetluses sellise pakkumise, mis ei võta arvesse pakkumise tegemise ajal teadaolevaid kohustuslike maksude ja maksete või muude avalike koormiste suurenemisi, kuigi see oli või vähemalt pidi teada olema, ning

• pärast kontsessioonilepingu sõlmimist muudavad pooled lepingut kontsessionäärile soodsamaks põhjendades seda kohustuslike maksude ja maksete või muude avalike koormiste suurenemisega ning sellega seotud kontsessionääri kulude „ettenägematu“ suurenemisega.

Riigikohtu põhjenduste kohaselt peab pakkumisel osalenud isikul, sõltumata sellest, kas tema pakkumus on välja valitud, olema võimalus kontrollida kogu pakkumismenetluse õiguspärasust tervikuna ja selle jooksul tehtud otsuste õiguspärasust. Samuti on kontsessioonide puhul võrdse kohtlemise ja läbipaistvuse põhimõtetest tulenevalt väga oluline, et hankija on hankemenetluses avaldatud tingimustega seotud kuni hankelepingu täitmise lõpuni.

Soovitused

Soovitame mistahes kontsessiooni riigihankemenetluses osalejal põhjalikult kaaluda oma pakkumist ning selle osasid. Hinnastamistingimused, mida pakkumine sisaldab, peavad olema majanduslikus mõttes jätkusuutlikud kontsessiooni lõpuni. Lootus, et „küll varsti saame hinda suurendada, kui tehing on koju toodud“, ei pruugi käsitletud Riigikohtu seisukohtade valguses vilja kanda.

Artikli autor on Ramil Pärdi, advokaadibüroo Tamme Otsmann Ruus Vabamets advokaat.


 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Tamme Otsmann Ruus Vabamets õigusblog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad