Vabatahtlik maksustamine: mille eest?

Maksuseadustes on valdavalt sätestatud maksumaksja kohustus makse maksta. Erandiks on käibemaksuseaduse üks paragrahv, mille järgi võib ka vabatahtlikult maksu maksta. Millega  tegu, selgitab Virve Aru, Rödl & Partner OÜ maksukonsultant.

Ekslik oleks arvata, et viidatud säte on mõeldud võimalusena omaalgatuslikuks riigikassa täitmiseks.

Üheks põhjuseks selle võimaluse kasutamisel on käibemaksuseaduse § 32 lõike 4¹ säte, mis kohustab kinnisasjadega seotud sisendkäibemaksu korrigeerima kümme kalendriaastat.

Üldjuhul on kinnisasja võõrandamine käibemaksuvaba. Kui soovitakse kinnisasja alates kasutusele võtmisest enne kümne aasta möödumist võõrandada võib seda teha vastavalt käibemaksuseaduse § 16 lõike 2 punktile 3 maksuvabalt. Eelnevalt tuleks veenduda, kas võõrandatava kinnisasjaga seoses oli kinnisasja kasutamise aastatel sisendkäibemaks maha arvatud. Kui sisendkäibemaksu oli maha arvatud, siis tuleb maksuvaba võõrandamise korral kümnest aastast vähema aastate arvu osale langev sisendkäibemaksu osa riigile tagasi maksta.

Siit probleemid algavadki. Kuna raamatupidamise algdokumente, registreid ja aruandeid on kohustus säilitada seitse aastat, siis näiteks kinnisasja võõrandamisel üheksa aasta möödumisel alates kasutusele võtmisest ei pruugi eelneva sisendkäibemaksu andmeid täies ulatuses alles olla. Siin ongi võimalus kinnisasja võõrandamisel vabatahtlikult käibemaksuga maksustada ilma kohustuseta eelnevat sisendkäibemaksu korrigeerida.

Vabatahtlik maksustamine saab toimuda siis, kui, kas käibe toimumise maksustamisperioodil või varem, on maksustamise soovist maksuhaldurit kirjalikult teavitatud.

Vabatahtlikult võib maksustada ka kinnisasjade rendile andmist (üldreegli alusel on kinnisasja rent käibemaksuvaba). Maksuhaldurit kirjalikult teavitades tuleb vastavat käivet maksustada vähemalt kahe aasta jooksul (KMS § 16 lõige 4). Vahel saadakse sellest kahe aasta reeglist aru niimoodi, et kahe aasta möödumisel tuleks uuesti kirjalikult teavitada. Nii see siiski pole, sest seadus kohustab maksustama vähemalt kaks aastat ja sellest perioodist edasi maksustamisel ei ole kohustust uuesti kirjalikult teavitada. Samas, kui kirjalik teade on antud selliselt, et soovitakse maksustada konkreetse kinnisasjaga seotud renti kahe aasta vältel, siis selle perioodi möödumisel enam selle kinnisasjaga seotud käivet ei maksusta (tekib taas maksuvaba käive).

Alates 01.01.2011 on kinnisasja vabatahtliku maksustamisega seotud ka uus paragrahv käibemaksuseaduses ( § 41¹- kinnisasja ja metallijäätmete käibemaksuga maksustamise erikord). Kui kinnisasi võõrandatakse vabatahtlikult käibemaksuga maksustades (eelnevalt maksuhaldurit kirjalikult teavitades), siis rakendub siseriiklik pöördmaksustamine juhul kui ostjaks on teine maksukohustuslane. Ostja tasub müüjale käibemaksuta müügihinna ja arvestab ostuarvel märgitud käibemaksusumma enda poolt tasumisele kuuluva käibemaksusummana võõrandaja asemel ning ostja kajastab sama käibemaksu ka sisendkäibemaksuna. Ostuarvel peab olema müüja märge, et soetaja arvestab käibemaksusumma enda poolt tasumisele kuuluva käibemaksuna.

Artikli autor on Virve Aru, Rödl & Partner OÜ maksukonsultant

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad