Riigikohtu otsus teeb töötajast tarbija

Riigikohus on ilma sisulisi põhjendusi esitamata töölepingut tarbijalepinguks lugedes tekitanud tööandjates märkimisväärset ebakindlust ja segadust, nendib advokaadibürooTamme Otsmann Ruus Vabametsadvokaat Klen Laus.

Võlaõigusseaduse üldosa kohaldamine töösuhtele peaks andma lepingupooltele kindluse, et töölepingut tuleb täita kooskõlas lepinguõiguse üldiste põhimõtetega. Paraku ei ole võlaõigusseaduse üldosa kohaldamisega alati tagatud töösuhete selgus ja kindlus.

Riigikohus: tööleping on tarbijaleping, millele kohalduvad tüüptingimuste sätted

Riigikohtu tsiviilkolleegium sedastas 2011.aasta mais tehtud otsuses asjas nr 3 2-1-39-11, et töötaja on töösuhetes tarbijaks. Samas kordas kolleegium otsuses oma varasemat seisukohta, et töölepingute puhul tuleb arvestada võlaõigusseaduses sisalduva tüüptingimuste (lepingutingimus, mis on eelnevalt välja töötatud tüüplepingutes kasutamiseks või mida pooled ei ole eraldi läbi rääkinud ja mille sisu teine lepingupool ei ole võimeline mõjutama) regulatsiooniga.

Otsus omab tähtsus põhjusel, et võlaõigusseaduse § 42 tagab teisele lepingupoolele kaitse ebamõistlikult kahjustavate tüüptingimuste eest, nähes ette selliste tüüptingimuste tühisuse. Samas tarbijalepingute puhul annab seadus täiendavalt avatud loetelu tüüptingimustest, mis on tühised ilma, et nende ebamõistlikult kahjustavat sisu peaks vaidluses tõendama. Kuna reeglina sisaldavad töölepingud tüüptingimusi, siis töötaja tarbijaks lugemisega on Riigikohus avanud töötajale senisest laiemad võimalused vaidlustada ebasobivaid töölepingu tingimusi.

Riigikohtu seisukoht tekitab vaidlusi

Kuigi viidatud Riigikohtu lahendis vaidlesid pooled konkurentsikeelu kohustuse rikkumise eest kokkulepitud leppetrahvinõude kehtivuse üle, ei piirdu tüüptingimuste tühisuse vaidlused üksnes eeltooduga. Juba on vaidlusorganitesse jõudnud erinevaid töövaidlusi, kus töötaja tugineb  võlaõigusseaduse tüüptingimuste ja tarbija sätetele tuginedes töötasu ja tööaja kokkulepete tühisusele.

Artikli autor ei nõustu Riigikohtu põhjendustega, et töötajat tuleb töösuhtes lugeda tarbijaks. Nimetatud seisukoht ei ole kooskõlas töölepingu seaduse ega võlaõigusseaduse mõttega ega seadusandja tahtega. Riigikohus on ilma sisulisi põhjendusi esitamata töölepingut tarbijalepinguks lugedes tekitanud tööandjates märkimisväärset ebakindlust ja segadust. Kohtuotsusega kursis olevad tööandjad on mures, kuidas viidatud kohtulahendi valguses tagada sõlmitud töölepingute aga ka töökorralduse reeglite kehtivus. Tuleb loota, et Riigikohus täiendab peagi oma seisukohti seoses tarbija ja tüüptingimuste sätete kohaldamisega töösuhetes.

Artikli autor on Klen Laus,advokaadibüroo Tamme Otsmann Ruus Vabamets advokaat.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Tamme Otsmann Ruus Vabamets õigusblog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Valdkonna tööpakkumised

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad