Kuidas liisingulepingu lõppemisel kaitsta end paisutatud nõuete vastu

Liisitud asja üleandmisel tuleks koostada selle turuväärtuse hinnang, millele võimaliku vaidluse puhul tugineda saaks, soovitab Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Siret Siilbek.

Viimane põhimõte tekitab palju vaidlusi ning liisinguvõtjal on end tihti liisinguandja paisutatud nõuete vastu raske kaitsta, sest vajalikud tõendid on jäetud õigel ajal kogumata.

Liisinguandjal on õigus nõuda jääkmaksumuse hüvitamist

Liisinguleping on krediidileping – liisinguandja ostab liisinguvõtja taotlusel asja (näiteks auto) ning võimaldab siis liisinguvõtjal ostuhinda osamaksete kaupa hüvitada. Kui leping lõpeb aga enne osamaksete täielikku tasumist, peab liisinguvõtja hüvitama liisinguandjale kulud, mida liisinguandja kandis seoses liisinguesemega. Eelkõige peetakse siin silmas liisingueseme ostuhinna ning selle finantseerimise kulusid ulatuses, mis ei ole veel kaetud liisingumaksetega. Põhimõtteliselt tähendab see, et tagastada tuleb veel tagasimaksmata krediit.

Enne ülesütlemist sissenõutavaks muutunud liisingumaksete tasumise kohustused jäävad kehtima. Vara jääkmaksumus (mis ongi reeglina käsitletav liisinguandja asja soetamiseks tehtud kulutusena) muutub seevastu tervikuna sissenõutavaks ning tuleb tasuda ühekorraga. Intressi sellelt enam tasuma ei pea. Samuti on liisinguandjal õigus nõuda tehtud kulutuste (näiteks tasutud kindlustusmaksete) hüvitamist. 

Liisinguandja nõudest tuleb teha mahaarvestusi

Eelnimetatud liisinguvõtja maksekohustusest tuleb aga maha arvestada liisitud asja turuväärtus, kui asi liisinguandjale tagastatakse. See tekitab praktikas palju vaidlusi, sest asja turuväärtusest võib kummalgi lepinguosalisel olla isemoodi arusaam. Pärast lepingu lõppemist korraldab asja müügi tavaliselt liisinguandja. Praktikas väidab liisinguandja sageli, et konkreetsel juhul saadud asja müügihind ongi võrdne selle turuväärtusega ning mahaarvestus tuleb teha müügihinna ulatuses. Kuigi sageli võib see nii ka olla, ei kehti selline arusaam sugugi mitte igas olukorras.

Asja müügihind on sõltuv müügiprotsessi organiseerimise viisist – peamiselt sellest, kus, milliste kanalite kaudu ja kui intensiivselt asja müügiks pakutakse. Liisinguandjate huvi ei ole sageli suunatud müügist saadava kasu suurendamisele, vaid asjast võimalikult kiirele vabanemisele. Liisinguandjad on pahatihti seisukohal, et võla osa, mis jääb asja müügist katmata, saab liisinguandja nagunii liisinguvõtjalt sisse nõuda: seega olenemata sellest, milline on asja müügihind, ei saa liisinguandja huvid kahjustatud. Otsitakse mitte kõige kasulikumat, vaid hoopis kõige kiiremat müügivõimalust. See võib viia asja ebamõistlikult odava võõrandamiseni. Küll aga tähendab liisinguvõtja jaoks asja müümine ebaotstarbekal viisil, et tema võlgnevus liisinguandja ees jääb suuremaks.

Vaidlused on lihtsalt välditavad

Senine kohtupraktika on suunatud liisinguandja õiguste kuritarvitamise vältimisele. Korduvalt on leitud, et liisinguandja nõudest tuleb arvestada maha asja turuväärtus, mitte aga selle müügihind. Samas tekib pea iga kord vaidlus sellest, kas müügihind on turuväärtusega võrdne või mitte. Praktikas on liisinguvõtjal raske tõendada, milline oli asja turuväärtus selle liisinguandjale tagasi andmise hetkel.
Seetõttu on oluline hilisemate vaidluste ärahoidmiseks teha asja väärtus kindlaks juba enne selle tagastamist liisinguandjale. Hiljem vaid dokumentide põhjal ekspertiisi teha on liisinguvõtjale koormav ja kulukas.

Seega tuleks asja liisinguandjale tagastamisel mõelda üks samm ette – milliseks kujuneb lepinguosaliste hilisem suhe ning millega saab liisinguvõtja end kaitsta juhul, kui liisinguandja asja müüki hoolikalt ei suhtu. Lihtsaim ning odavaim võimalus selleks on liisitud asja üleandmisel koostada selle turuväärtuse hinnang, millele võimaliku vaidluse puhul tugineda saaks. 

Artikli autor on Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Siret Siilbek

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad