Maksumaksja Google - osav planeerija 

Paljud kasutavad Interneti otsingumootorit Google igapäevaselt. Paljud teavad ka, et Google on üks  hinnatuimaid tööandjaid ning innovaatilisemaid ettevõtteid. Samuti on Google üks osavamaid maksuplaneerijaid, kirjutab Tõnis Vahesaar, EY maksunõustamise osakonna vanemkonsultant.

Näiteks 2009. aastal  investeeris nimetatu teadus- ja arendustegevusse 2 miljardit eurot, mis Eesti Vabariigi 2009. aasta riigieelarve kulude mahust moodustaks ligikaudu 1/3. Paljud maksuõiguse ja -poliitika professorid ning maksunõustajad teavad ka, et selle kaubamärgi taga on üks osavamaid maksuplaneerijaid.

Google`i tegelik maksumäär (suhe maksukohustuse suuruse ja kogutulu vahel) väljaspool USA on ca. 2,5%, mis teeb ettevõtte maksuprofiili huvitavaks ka selle konkurentidele või sarnaste tuluprofiilidega firmadele. Seejuures ei ole Google ainuke suurettevõte, mis on üles seadnud struktuuri  saavutamaks madalamat maksukoormust. Näiteks on Facebook huvitatud sarnase struktuuri loomisest.

Kuidas Google seda teeb ?

Kuivõrd Google.Inc on kaubeldav reguleeritud turul, siis ei saa Google juhtkond lubada maksuseaduste rikkumist ega  maksukohustusest kõrvalehoidumist. Siiski on Google loonud „säästliku“ struktuuri maksude maksmise tähenduses, ja seda tehes käitunud seaduslikult. Hinnanguliselt on väidetud, et Google`i kasutatav struktuur tähendab iga-aastaselt tulumaksulaekumisele USAs 1 miljard dollarit kadu.

Google`i peamine väärtus seisneb ettevõtte väljatöötatud intellektuaalses varas. Ameerika Ühendriikides, kus Google teadus- ja arendustegevust teeb ning uusi e-lahendusi loob, annab väljatöötatud lahenduste (ja muu intellektuaalse vara) õigused kasutada ühele seotud ühingule. See seotud ühing asub maksude maksmise tähenduses aga madala maksumääraga territooriumil (loe: offshore) nagu näiteks Bermuda.

See maksuparadiisis asuv ettevõte annab seejärel all-litsentsi ehk õiguse kasutada sedasama intellektuaalset vara äriliste eesmärkide saavutamiseks järgmisele seotud ühingule. Nimetatud intellektuaalset vara kasutatakse müügitulu genereerimiseks. Google teenibki tulu peamiselt reklaami müümisest (2010. aastal oli müügitulu 28 miljardit USD), millega tegeleb müügikeskus Dublinis, kus töötab ligikaudu 2000 inimest.

Sellises litsentseerimise ahelas, kus litsentsi kasutamise eest makstakse suuri summasid, on hinnakujundesega võimalik seaduslikult siirdada osa tuludest maksuparadiisi (kus asub pealitsentsi omanik). Mõistagi hõlmab sellise struktuuri loomine ka maksutehnilisi lahendusi, mida soodsad Euroopa jurisdiktsiooni pakuvad ettevõtjatele. Antud juhul oleks huvitatutel asjakohane  guugeldada Dutch Sandwich või Double Irish termineid .

Kas iga Eesti ettevõtja saaks teha Google`it?

Ei saaks. Google`i äritegevusel on globaalsed mõõtmed ning äritegevuseks ei ole vaja konkreetset füüsilist keskkonda ning tulu teenimine toetub suuresti intellektuaalsele varale. Oluline on reaalse ja väärtusliku intellektuaalse omandi olemasolu ning grupisiseste tehingute vastavus siirdehinna regulatsioonidele kõigis puudutatud riikides.

Küll on Google`i näide olnud USAs heaks aluseks diskusioonile, kas USA ettevõtete tulumaksusüsteem (eeskätt tulumaksumäär 35%) on konkurentsivõimeline. Teiseks näitab Google, et piiriüleste tehingute kujundamisel lähtuvad suurkorporatsioonid tihti maksunduslikest kaalutlustest. Viimaseks võiks mõelda, kuidas järgmine Google ja Microsoft Eestisse mitte Iirimaale oma tugikeskused asutaksid.   

Artikli autor on Tõnis Vahesaar, EY maksunõustamise osakonna vanemkonsultant


 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 6 000 kasutaja.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

M-Partner HR otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. aprill 2018

IuteCredit Europe otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Executive Lab Seach OÜ

03. mai 2018

Uudised

Tööriistad