Hankija peab põhjendama ka positiivset otsust

Tunnistades hanketeates ja hankedokumentides kehtestatud tingimustele vastavaks pakkumuse, mis päris täpselt siiski tingimustele ei vasta, peab hankija olema suuteline oma otsust põhjendama.

Hanketingimused tuleb hankijal määrata selleks, et saada enda jaoks vajalik toode või teenus. Kui pakkumus tingimustele ei vasta, peab hankija pakkumuse tagasi lükkama.

Vahel teadlikult, kuid vahel liigsest agarusest, läheb hankija pakkumusele nõuete kehtestamisega liialt detailseks. Hiljem võidakse avastada, et mõne pakkuja pakkumus ei ole küll nõuetele detailselt vastav, kuid tegelikult on ikkagi tegemist toote või teenusega, mida hankija soovis saada ja sisuliselt on tegemist parima pakkumisega. Põhimõtteliselt on hankijal õigus tunnistada selline pakkumus siiski vastavaks, kui sisulisi kõrvalekaldeid tingimustest ei esine.

Samas võib esineda ka olukordi, kus hankija teadlikult püüab varjuda ülaltoodud võimaluse taha, tunnistades vastavaks (ja hiljem võitjaks) pakkumuse, mille edukust mingil mitteobjektiivsel põhjusel soositakse. Sageli unustatakse, et sellise pakkujate võrdse kohtlemise põhimõtte vastu eksiva käitumise takistamiseks on seadusandja kohustanud hankijat ka oma positiivseid otsuseid põhjendama.

Olgu öeldud, et riigihangete seaduse kohaselt tuleb kirjalikult põhjendada ka nende pakkumuste vastavaks tunnistamist, mis tõepoolest vastavad hanketeates ja hankedokumentides toodud tingimustele. Reeglina piisabki lühikesest konstateeringust, et pakkumus on tunnistatud vastavaks, kuna kõrvalekaldeid ei ole ning täidetud on kõik hanketeates ja hankedokumentides esitatud tingimused. Kui peaks tekkima vaidlusi, ei ole hankijal keeruline tõendada, et pakkumus tõepoolest ka vastas kõikidele esitatud nõuetele.

Mõningaid kõrvalekaldeid sisaldava pakkumuse vastavaks tunnistamisel sellisest ühelauselisest nentimisest siiski ei piisa. Väheks jääb ka viitest riigihangete seaduse § 47 lõike 2 teisele lausele, mis on aluseks mittesisuliste puudustega pakkumuse vastavaks tunnistamisele. Riigihangete vaidlustuskomisjon on hiljutises lahendis asunud seisukohale, et hankija põhjendusest peab olema võimalik kindlaks teha, millised kõrvalekalded hanketeates ja hankedokumentides esitatud tingimustest pakkumuses esinesid ning miks pidas hankija võimalikuks neid kõrvalekaldeid mittesisulisteks lugeda ning pakkumuse siiski vastavaks tunnistada.

Hankijad, kes jätavad kirjeldatud põhjenduse oma otsuses esitamata, kuna kõrvalekalded pakkumuses tunduvad mainimist mitteväärivad, peavad arvestama võimalusega, et mõni teine pakkuja võib vaidlustada hankija otsuse. Sel juhul peab hankija oma otsuse põhjendused esitama igal juhul vaidlustuskomisjonile. Vaidlustuskomisjonis põhjendusi esitades ei piisa pelgast hankija üldsõnalisest hinnangust, et tegemist on samaväärse toote või teenusega. Hankija peab üksikasjalikult põhjendama, millistest asjaoludest lähtudes esitatud lõppjärelduseni jõuti. Jättes põhjendused esitamata, võib vaidlustuskomisjon lugeda vaidlustuse põhjendatuks ning tunnistada hankija otsuse kehtetuks.

Artikli autor on Katrin Kõo, advokaadibüroo Lentsius & Talts vandeadvokaadi vanemabi

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, AB Lentsius & Talts ettevõtjaveerg

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad