Kellele loometöö õigused?

Kui äri põhineb ühe või mitme osaniku poolt loodud uudsel tootel, teenusel või tehnoloogial, on äärmiselt oluline õigeaegselt ja piisavalt reguleerida osanike või aktsionäride intellektuaalomandi kuuluvust, kirjutab Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Kairi Kurisoo.

Ühise äri käivitamisel intellektuaalse loometöö õiguste lepingutega reguleerimata jätmine loob võimaluse seista silmitsi tõsiste, lausa äritegevuse senisel viisil jätkamist takistada võivata probleemidega.

Õigused tuleb üle anda äriühingule

Igapäevases majandustegevus on tavaline, et loodav äriühing hakkab kasutama ühe või mitme osaniku või aktsionäri loodud intellektuaalset vara. Näiteks ettevõte, kelle äritegevuseks on ühe või mitme äripartneri arendatud uudse veebiteenuse pakkumine, või ettevõtte, kes litsentsib ja arendab ühe või mitme äripartneri loodud arvutiprogrammi, või ettevõte, mis arendab ja turustab äripartnerite loodud uudset toodet või kasutab väljatöötatud uudset tehnoloogiat.

Kõikidel nende juhtudel on äriühingu edukaks tegevuseks ja äripartnerite huvide kaitseks oluline, et intellektuaalomandiga seotud õigused oleksid osanike või aktsionäride poolt üle antud ühingule.

Seejuures tuleb meeles pidada, et intellektuaalomandi õigused ei lähe ühingule üle automaatselt. Seadus sätestab tõesti teatud intellektuaalomandi õiguste automaatse ülemineku töötajalt tööandjale, ent osanikud ja aktsionärid üldjuhul oma ühinguga töölepingut ei oma. Isegi kui töölepinguline suhe eksisteerib, siis enamasti on tooted, teenused ja tehnoloogiad välja töötatud juba enne ühise äri alustamist ja seega ka töösuhte algust.

Seega peavad pooled intellektuaalse omandi õiguste osanikult või aktsionärilt ühingule üleandmiseks sõlmima vastavasisulise lepingu.

Kokkulepete puudumine toob kaasa probleemid

Kui intellektuaalse omandi õigused lepinguga osanikelt või aktsionäridelt ühingule üle antud ei ole, või on küll antud, ent üleandmise tingimused ei ole piisavalt läbi mõeldud, võib pooli loodetud ühise eduka äri asemel ees oodata peavalu ja keerulised suhted.

Näiteks ei ole välistatud olukord, kus ühel päeval poolte suhted jahenevad ning üks innovatiivse toote loomises osalenud äripartneritest ei ole enam ühisest ärist ja loodud toote arendamisest ja müümisest huvitatud. Olgu seda kasvõi kiusu pärast. Sellises olukorras võib osanik, autori ja kõigi õiguste omanikuna, ühingul teose edasist kasutamist keelata. Samuti saab ta teose autorina takistada teose edasiarendamist ja muutmist. Sisuliselt, sõltumata osaluste jaotusest ühingus, võib ühest osanikust saada kogu järgneva äri peamine niiditõmbaja.

Eeltoodu näite puhul oli kannatajaks äriühing ja äripartnerid, ent reguleerimata suhetes võib kannajaks olla ka autor. Näiteks on praktikas üsna sagedane olukord, kus uus äri luuakse põhimõttel, et üks partneritest paneb ühissesse ärisse oma uudse toote või tehnoloogia, samas teine partner kohustub panustama eelkõige oma töö ja sidemetega tootmises ja turunduses. Ent kui selline äri ei hakka viletsa turundustegevuse tõttu tööle  ja innovatiivse toote potentsiaal jääb seetõttu kasutamata? Kui toote autor on intellektuaalse omandi õigused ilma täiendavate kokkulepeteta üle antud ühingule, siis paraku ta oma lahendusega niisama ära astuda ja uut äri alustada ei saa. Sisuliselt, rumal ja läbimõtlemata õiguste üleandmine võib kustutada ka igasuguse äripotentsiaali tulevikus.

Probleemide lihtne lahendus – piisav ja õigeaegselt sõlmitud leping.

Kõiki eeltoodud probleeme on lihtne ennetada, sõlmides ühingusse antava intellektuaalse vara suhtes piisavalt selged kokkulepped. Küsimusi võib reguleerida nii eraldi lepingus, samuti on praktikas tavaline intellektuaalse omandi alaste kokkulepete käsitlemine aktsionäride või osanike lepingus, mille pooleks võetakse sel juhul ka äriühing ise.

Leping peaks selgelt välja tooma, millised toote või teenusega seotud intellektuaalse omandi õigused ja millises mahus antakse osanike või aktsionäride poolt üle ühingule, kas ja millal võib osanik või aktsionär loodud lahendusi iseseisvalt kasutada, kas ja millistes juhtudel liiguvad õigused osanikule või aktsionärile tagasi jne.

Praktika näitab, et kui eeltoodud teemad on eelnevalt hoolikalt läbi mõeldud ja lepingusse kirja pandud, siis üldjuhul hiljem probleeme ei tekigi.

Artikli autor on Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Kairi Kurisoo.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad