Töövaidlus kohtus: selgem ja kättesaadavam

Töövaidluste kohtupraktika on viimaste Riigikohtu otsuste valguses muutunud selgemaks ja kohtusse pöördumise isikutele ka oluliselt kättesaadavamaks, kuna enam ei tule vastavalt hüvitisenõudelt tasuda riigilõivu.

Praktikas on toonud endaga mitmeid vaidlusi kaasa küsimus, millise tähtaja jooksul on võimalik esitada nõue hüvitise väljamõistmiseks töölepingu ebaseadusliku ülesütlemise eest. Riigikohus on oma 11. mai 2011. a otsuses nr 3 2 1-27-11 kõnealust küsimust selgitades märkinud, et kuigi töölepingu ülesütlemise tühisuse tuvastamise hagi aegumistähtaeg on 30 kalendripäeva, aegub hüvitisenõue töölepingu ebaseadusliku ülesütlemise eest siiski üldise neljakuulise aegumistähtaja jooksul.

Seega on põhimõtteliselt võimalik esitada töövaidlusorganile esmalt üksnes töölepingu tühisuse tuvastamise hagi (30 kalendripäeva jooksul alates ülesütlemisavalduse kättesaamisest) ning vastav hüvitisenõue alles hiljem (4 kuu jooksul). Samas soovitab artikli autor siiski esitada kõik nõuded töövaidlusorganile üheaegselt, kuna see hoiab kokku nii enda kui kohtu aega ja kokkuvõttes ka menetluskulusid.

Samuti on Riigikohus kõnealuses otsuses leidnud, et kuigi riigilõivuseaduse kohaselt on riigilõivuvabad üksnes töötasu või palga nõudmise ning töölepingu ülesütlemise tühisuse tuvastamise nõuded, tuleb riigilõivuvabadeks lugeda ka töölepingu ülesütlemise tühisuse tuvastamisega seotud hüvitisenõuded. Kohtu hinnangul on põhjendamatu tõlgendus, mis võimaldaks riigilõivuvabalt esitada kohtule üksnes töölepingu ülesütlemise tühisuse tuvastamise nõudeid, kuna töötajal ei ole üldjuhul õiguslikku huvi üksnes tuvastushagi esitamiseks, vaid ta soovib saada töölepingu ebaseadusliku lõpetamise eest ka hüvitist. Seetõttu juhul, kui töötaja nõuab töölepingu ülesütlemise tühisuse tõttu tööandjalt hüvitisi, ei ole töölepingu ülesütlemise tühisuse tuvastamine iseseisvaks hagi esemeks ning riigilõivu küsimine nimetatud nõudelt ei ole põhjendatud.

Seega muudab Riigikohtu otsus töövaidlustes kohtusse pöördumise isikutele oluliselt kättesaadavamaks, kuna enam ei tule vastavalt hüvitisenõudelt tasuda riigilõivu, mis võib nõutava hüvitise summat ning riigilõivumäärasid arvestades osutuda suhteliselt kõrgeks.

Ühes teises hiljutises lahendis on Riigikohus aga selgitanud ka lõpparve koosseisus esitatavate nõuete aegumise küsimust (07. juuni 2011. a otsus nr 3-2-1-43-11). Nimetatud asjas esitas töötaja kohtusse hagi saamata jäänud lähetusrahade ja lõpparve kinnipidamise eest keskmise palga väljamõistmiseks.

Kõnealuses otsuses leidis Riigikohus, et kolmeaastane aegumistähtaeg kehtib üksnes lõpparve koosseisus väljamakstavale töötasule, kuid lähetuskulude näol ei ole seaduse mõttes tegemist töötasuga. Seetõttu kohaldub nii lähetuskulude kui ka muude tasude osas (nt puhkusekompensatsioon) neljakuuline aegumistähtaeg ehk vastavad nõuded tuleb esitada töövaidlusorganile suhteliselt lühikese aja jooksul pärast töölepingu lõppemist.

Artikli autor on Kairi Tuulmägi, Advokaadibüroo Aivar Pilv advokaat.
 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Õigusblog Aivar Pilv

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad