Kahjunõude võib esitada kahju suurust teadmata

Kuigi kahju hüvitamise nõude esitamisel lasub kannatanul märkimisväärne tõendamiskoormus, sisaldab kahju hüvitamise alane regulatsioon mitmeid kannatanu nõude esitamist kergendavaid sätteid, kirjutab advokaadibüroo Tamme Otsmann Ruus Vabamets advokaat Klen Klaus blogis.

Kannatanu peab tõendama kahju hüvitamise eelduseid

Kahju hüvitamise nõuete kohaldamisala on väga ulatuslik. Nõue kahju hüvitamiseks võib tuleneda muuhulgas lepingu rikkumisest, seadusest tuleneva kohustuse täitmata jätmisest ja kahju õigusvastasest tekitamisest. Samas, sõltumata kahjunõude alusest, on kahju hüvitamise eesmärk asetada kannatanu olukorda, kus ta oleks olnud kahju mittetekkimise korral.

Nõude esitamisel tuleb kannatanul tõendada kahju hüvitamise eeldused, sealhulgas kahju ulatus. Paraku ei ole harv juhus, kus kannatanul puuduvad nõude esitamise eelselt vahendid kahjustatud eseme taastamiseks ja/või kahju täpne suurus ei ole kannatanule teada. Viidatud asjaolud ei piira siiski kahju hüvitamise nõude esitamist.

Kahju hüvitamise nõude võib esitada enne kahjustatud eseme taastamist

Riigikohus on oma lahendites korduvalt selgitanud (viimati 21.06.2011 otsuses nr 3-2-1-55-11), et asja kahjustamise korral on kannatanul õigus nõuda asja kordategemise kulu hüvitamist ka enne asja kordategemist. Kohus ei saa kannatanu nõuet jätta rahuldamata üksnes põhjusel, et kannatanu ei ole eseme taastamise kulu veel kandnud. Kahju hüvitamise nõude esitamisel enne kulu kandmist hindab kohus nõude suurust lähtuvalt kogutud tõenditest. Nii võib kohus lugeda hüvitise suuruse tõendatuks muuhulgas kahjustatud eseme taastamise hinnapakkumisega või tööde kalkulatsiooniga.

Kahju hüvitamise nõude võib esitada teadmata kahju täpset suurust

Seadus võimaldab kahju hüvitamise nõuet lahendada ka juhul, kui tuvastatud on kahju tekitamine, kuid teadmata on kahju täpne suurus. Nimelt tuleneb võlaõigusseaduse § 127 lg-st 6 ja tsiviilkohtumenetluse seadustiku § 233 lg-st 1, et kui kahju tekitamine on tuvastatud, kuid kahju täpset suurust ei saa kindlaks teha või selle kindlakstegemine on ebamõistlikult koormav, võib kohus otsustada kahju suuruse kõiki asjaolusid arvestades oma siseveendumuse kohaselt. Lisaks on Riigikohus korduvalt oma praktikas rõhutanud, et kui täidetud on muud kahju hüvitamise eeldused, ei saa nõuet jätta rahuldamata ainuüksi põhjusel, et tõendamata on kahju täpne suurus.

 

 

 

 

 

Artikli autor on Klen Laus, advokaadibüroo Tamme Otsmann Ruus Vabamets advokaat.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad