Tööandja peab tegema töökeskkonna sisekontrolli

Seoses töötajale nõuetekohase töökeskkonna tagamise ning selle säilitamisega, on tööandjal kohustus vaadata igal aastal läbi töökeskkonna sisekontrolli korraldus, seda analüüsida ning vajadusel kohandada töökeskkonna tagamiseks vajalikke abinõusid. 

Mis on töökeskkonna sisekontroll?

Tööandja peab viima läbi süstemaatilist töökeskkonna sisekontrolli, mille raames tööandja kavandab, korraldab ja järgib töötervishoiu ja tööohutuse olukorda ettevõttes. Sellise tööandja tegevuse eesmärgiks on tagada, et töökeskkond vastaks kõikidele seaduses kehtestatud nõuetele ning et selle tulemusena välditakse võimalikke tööõnnetusi või tööga seotud haigestumisi.

Töökeskkonna sisekontrolli aluseks on tööandja poolt koostatud töökeskkonna riskianalüüs, mis tuleb vormistada kirjalikult ning säilitada 55 aastat. Riskianalüüsi raames peab tööandja analüüsima ja välja selgitama töökeskkonna ohutegurid (füüsikalised-, keemilised-, bioloogilised-, füsioloogilised- ja psühholoogilised ohutegurid), vajadusel mõõtma ohutegurite parameetreid ning hindama neid riske töötaja tervisele ja ohutusele, lähtudes seejuures töötaja ealistest ja soolistest iseärasustest. Reeglina tuleks töökeskkonna riskianalüüs viia läbi ikkagi töökoha põhiselt, arvestades konkreetse töökoha omapärasid.

Töökeskkonna sisekontrolli tulemusena peaks olema tööandjal selge ülevaade, mis on töökeskkonna osas tehtud ning mis vajab veel tegemist või muutmist selleks, et oleks võimalik vältida või minimiseerida riskianalüüsis välja toodud ohte ja riske.

Tulemuste vormistamine - töökeskkonna sisekontrolli vormistamise osas seadus eraldi vorminõuet ette ei näe, kuid soovitav on sisekontrolli tulemused fikseerida kirjalikult selleks, et hilisemalt oleks võimalik neile vajadusel tugineda.

Järelevalve - Tööinspektsioonil on õigus kontrollida töötervishoiu ja tööohutusega seotud nõuetest ja kohustustest kinnipidamist. Selleks on Tööinspektsioonil õigus muu hulgas nõuda teavet töökeskkonna sisekontrolli läbiviimise ning selle tulemuste kohta. Töötervishoiu ja tööohutuse nõuete rikkumise korral võib Tööinspektsioon teha tööandjale ettekirjutuse ning anda tähtaja puuduste kõrvaldamiseks. Ettekirjutuse täitmata jätmise korral on Tööinspektsioonil õigus määrata tööandjale sunniraha kuni 1300 eurot.

Töökeskkonna sisekontroll ning selle iga aastane läbivaatamine on üks oluline vahend ja viis tagamaks, et töökeskkond oleks turvaline ning edendaks töötajate nii füüsilist, vaimset kui ka sotsiaalset heaolu.

Selleks, et hõlbustada töökeskkonna sisekontrolli läbiviimist, on Tööinspektsiooni poolt välja töötatud töökeskkonna sisekontrolli juhendmaterjal, milles on toodud ära ka soovituslik sisekontrolli läbiviimise ankeet. 

Artikli autor on Alvin Rödl & Partner Advokaadibüroo OÜ vandeadvokaat Alice Salumets.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad