Valeandmed pakkumuses – kas pakkuja tuleb hankest kõrvaldada?

Praktikas pole harvad juhud, kus riigihankes pakkumust tehes esitab pakkuja informatsiooni, mida hankedokumentides otseselt ei nõuta. Kas hankija peaks pakkuja hankest kõrvaldama, kui sellised „lisaandmed“ ei ole tõesed?

Riigihangete seaduse § 38 lg 1 p 6 kohaselt kõrvaldatakse hankemenetlusest pakkuja või taotleja, kes on esitanud valeandmeid kõrvaldamise aluste puudumise kohta või hankija poolt kvalifikatsioonile kehtestatud nõuetele vastavuse kohta.

Riigihangete vaidlustuskomisjon on oma otsustes korduvalt rõhutanud, et pakkuja hankemenetlusest kõrvaldamise aluse kohaldamiseks piisab üksnes valeandmete tuvastamisest. See tähendab, et kui valeandmete esitamine on tuvastatud, ei pea hankija kontrollima, kas pakkuja poolt oleksid ilma valeandmeteta kvalifitseerimise tingimused täidetud või mitte.

Tähele tuleb aga panna, et pakkumuses sisalduvad mistahes valed andmed ei ole siiski alati valeandmed riigihangete seaduse mõttes ja seega hankest kõrvaldamise aluseks. Riigihangete seaduse kohaselt saab hankija kõrvaldada hankemenetlusest valeandmete esitamise tõttu üksnes sellise pakkuja, kes on esitanud valeandmeid kõrvaldamise aluste puudumise või kvalifitseerimise tingimuste kohta.

Kõrvaldamise aluseks võib olla näiteks pakkuja pankrot või likvideerimine, karistatus kriminaal- või väärteomenetluses riigihangete seaduses nimetatud süütegude eest, maksuvõla olemasolu vms riigihangete seaduses nimetatud asjaolu. Kvalifitseerimise tingimused määrab hankija kindlaks hanketeates ning nende alusel kontrollitakse pakkuja majanduslikku ja finantsseisundit ning tehnilist ja kutsealast pädevust.

Üldjuhul määravad hankijad kvalifitseerimise tingimused kindlaks üsna spetsiifiliselt. Näiteks kehtestatakse nõue, et pakkuja peab olema varasemalt teinud samalaadseid töid või peab tellitavate tööde projektijuhi töökogemuse hulgas sisalduma teatav arv samalaadsete tööde juhtimiskogemust. Selliste nõuete kehtestamine ei keela aga projektijuhi kõiki varasemaid töökogemusi kajastava põhjaliku CV esitamist.

Juhul, kui sellises nõutust põhjalikumas elulookirjelduses esitatud andmed ei vasta siiski tõele, annavad esitatud valeandmed aluse pakkuja kõrvaldamiseks üksnes siis, kui need andmed on otseselt arvestatavad pakkuja kvalifitseerimisel. Teisiti öeldes, kui hankija tuvastab, et projektijuhi CV-s on esitatud põhjalik ja vale info tema varasema töökogemuse kohta, ei saa hankija pakkujat siiski hankemenetlusest kõrvaldada, kui vastavat töökogemust kvalifitseerimistingimustena üldse ei nõutud.

Eeltoodu põhjal võib jääda mulje, et pakkumuse „ilmekamaks“ muutmisel võiks kirjutada sellesse täiendavalt mitmesugust lisainfot. Sellist käitumist ei saa aga kindlasti soovitada, kuivõrd hankija saab pakkuja kvalifitseerimisel arvesse võtta üksnes neid andmeid, mida on hanketeates ja hankedokumentides nõutud. Hankijad ei või lasta oma otsuseid mõjutada infost, mille kajastamist nad nõudnud ei ole.

Artikli autor on Katrin Kõo, advokaadibüroo Lentsius & Talts vandeadvokaadi vanemabi.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad