Tüüptingimuste regulatsioon kehtib ka töölepingutele

Hiljutises otsuses käsitles Riigikohus töölepingu ning tüüptingimuste regulatsiooniga seonduvaid küsimusi ning sedastas, et töötaja jaoks töölepingu seaduses ettenähtust halvemad töölepingu tingimused on kehtetud ning kohaldatakse seaduses sätestatut.

Seejuures selgitas kohus, et töölepingute puhul tuleb arvestada ka võlaõigusseaduses sätestatud tüüptingimuste regulatsiooniga. Käesolevas artiklis ongi toodud välja artikli autori arvates huvitavamad ning kahtlemata ka olulised kolleegiumi seisukohad.

Töösuhetes kehtib üldpõhimõte, mille kohaselt töötaja jaoks töölepingu seaduses ja võlaõigusseaduses lepingupoolte õiguste ja kohustuste ning vastutuse kohta sätestatust töötaja kahjuks kõrvalekalduv kokkulepe on tühine, välja arvatud, kui töötaja kahjuks kõrvalekalduva kokkuleppe võimalus on töölepingu seaduses ette nähtud. Sisuliselt tähendab eeltoodu, et töötaja jaoks töölepingu seaduses ettenähtust halvemad töölepingu tingimused on kehtetud ning kohaldatakse seaduses sätestatut.

Lepingu nõrgema poole kaitseks on sätestatud eraldi kaitsenormistik ka võlaõigusseaduses, seda olukorras, kus kasutatakse lepingutingimusi, mis on eelnevalt välja töötatud tüüplepingutes kasutamiseks või mida lepingupooled muul põhjusel ei ole eraldi läbi rääkinud ja mida tüüptingimust kasutav lepingupool kasutab teise lepingupoole suhtes, kes ei ole seepärast võimeline mõjutama tingimuse sisu (tüüptingimuse mõiste).

Tüüptingimustel sõlmitud lepingute reguleerimise eesmärgiks on kaitsta sarnaselt töölepingute näitele lepingu nõrgemat poolt ebaõiglaste ja kahjustavate lepingutingimuste eest. Seega on tüüptingimus tühine, kui see lepingu olemust, sisu, sõlmimise viisi, lepingupoolte huvisid ja teisi olulisi asjaolusid arvestades kahjustab teist lepingupoolt ebamõistlikult. Eelkõige siis, kui tüüptingimusega on lepingust tulenevate õiguste ja kohustuste tasakaalu teise lepingupoole kahjuks oluliselt rikutud. Seejuures annab seadus loetelu tüüptingimustest tarbijalepingutes, mis on seadusest tulenevalt tühised, ilma, et nende ebamõistlikult kahjustavat sisu peaks lepingu pool tõendama.

Riigikohus: töötaja on tarbija ning töölepingule kohaldub tüüptingimuste regulatsioon

23. mai 2011.a lahendis käsitles töölepingu ning tüüptingimustega seonduvat ka Riigikohus. Asjas nr 3-2-1-39-11märkis Riigikohus, et seisukoht, mille kohaselt tüüptingimuste regulatsioon töölepingu korral ei kohaldu, ei ole kooskõlas ka alates 1. juulist 2009 kehtiva töölepingu seaduse §-ga 2. Samuti lisas kohus, et kuigi enne 1. juulit 2009 kehtinud töölepingu seadus ei näinud ette alates 1. juulist 2009 kehtiva töölepingu seaduse § 1 lg-s 3 sätestatuga analoogset põhimõtet, et töölepingule kohaldatakse võlaõigusseaduses käsunduslepingu kohta sätestatut, tuleb ka enne 1. juulit 2009 sõlmitud töölepinguid pidada käsunduslepingu alaliigiks. Seega asus Riigikohus seisukohale, et tüüptingimuste regulatsioon kehtib nii enne 1. juulit 2009 kui ka pärast seda kuupäeva sõlmitud töölepingutele.

Seejuures märkis Kolleegium, et töötajale kohalduvad ka võlaõigusseaduses sätestatud tarbijat kaitsvad tüüptingimusi puudutavad sätted. Nimelt osutas Riigikohus, et võlaõigusseaduse § 42 lg 3 sätestab tüüptingimuse tühisuse alused eelkõige tarbija kaitseks. Tarbija on võlaõigusseaduse § 34 kohaselt füüsiline isik, kes teeb tehingu, mis ei ole seotud iseseisva majandus- või kutsetegevusega. Kolleegium leiab, et tarbijaks võlaõigusseaduse § 42 lg 3 mõttes tuleb pidada ka töötajat. Niisiis on tööleping võlaõigusseaduse mõttes tarbijaleping.
 
Millist mõju omab eeltoodu töölepingule?

Riigikohtu poolt osundatu tähendab, et töölepingus kokkulepitu seaduslikkust ja kehtivust tuleb hinnata ka tüüptingimuste kontekstis. Nii ei ole näiteks välistatud olukord, kus töölepingu seaduses lubatud kokkulepe osutub tühiseks võlaõigusseaduse alusel. Ülalkäsitletud Riigikohtu lahendi näitel võib selline olukord esineda näiteks juhul, kui töölepingu seadusega lubatud kokkulepe, mille kohaselt töötaja kohustub konkurentsipiirangu kohustuse rikkumisel tasuma leppetrahvi, on tühine, kuna töötaja peab oma kohustuse rikkumise korral maksma tööandjale ebamõistlikult suurt leppetrahvi. Nimelt on tüüptingimusena ebamõistlikult suure leppetrahvi määramisel selle tagajärjeks tühisus, kui on tegemist tarbijalepinguga.

Juhul, kui tööandja soovib tugineda väitele, et konkreetse kokkuleppe näol ei ole tegemist tüüptingimusega, peab ta tõendama, et töölepingu pooled rääkisid lepingutingimused eraldi läbi ja töötajal oli võimalik nende sisu mõjutada.

Seejuures tõi Riigikohus asjas 3-2-1-39-11 eraldi välja, et töösuhte kui alluvussuhte kestuse ajal ei olnud kostjal eelduslikult võimalik muudetavaid lepingutingimusi oluliselt mõjutada. Asjaolu, et töölepingu seadus võimaldab pooltel sõlmida kokkuleppe leppetrahvi maksmise kohta, ei tõenda, et kostjal oli võimalik lepingu sisu mõjutada.

Lõpetuseks - tüüptingimuste regulatsioon kehtib nii enne 1. juulit 2009 kui ka pärast seda kuupäeva sõlmitud töölepingutele. Kuna tarbijaks võlaõigusseaduse § 42 lg 3 mõttes tuleb pidada ka töötajat, on tööleping võlaõigusseaduse mõttes tarbijaleping ning töötajal on õigus tugineda vastavale kaitsenormistikule. Seega peab tööandja töölepingute koostamisel arvestama ka võlaõigusseaduses sätestatud tüüptingimuste regulatsiooniga.

 Artikli autor on Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo vandeadvokaadi abi Tõnis Juurmann

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad