Kas töökohustuste rikkumine või usalduse kaotus – selles on küsimus

Praktikas ei ole harvad juhtumid, kus töölepingu erakorralise ülesütlemise aluseks võib üheaegselt tuua nii töötaja töökohustuste rikkumise kui ka usalduse kaotuse. Tööandjal tuleb töölepingu erakorralise lõpetamise aluse valikut hoolikalt kaaluda, et olla vaidluse korral valmis oma otsust põhjendama.

Töölepingu seaduse (TLS) § 88 lg 1 p 5 kohaselt võib tööandja töötajaga sõlmitud töölepingu erakorraliselt üles öelda, kui töötaja on pannud toime varguse, pettuse või muu teo, millega põhjustas tööandja usalduse kaotuse enda vastu. Usalduse kaotuse sisustamine on iga konkreetse üksikjuhtumi küsimus ja siin ei ole seadusandja toonud ammendavat loetelu. Samas ei ole praktikas harvad juhtumid, kus töötaja teos võivad olla nii töökohustuste rikkumise kui ka usalduse kaotuse tunnused ning see võib töölepingu erakorralise ülesütlemise aluse valikul tööandjas segadust tekitada.

TLS § 15 lg 1 sätestab sõnaselgelt, et töötaja täidab oma kohustusi tööandja vastu lojaalselt. Töökohustuste lojaalse täitmise nõue sisaldub ka TLS § 16 lg 1. Lojaalsuskohustuse rikkumine põhjustab reeglina tööandja usalduse kaotust, kuid on samas otseselt seotud töökohustuste täitmisega.

Võimaliku valiku peamine kriteerium

Töökohustuste rikkumisel erakorralisele töölepingu lõpetamisele üldreeglina peab eelnema suuliselt või tööandja kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis tehtud hoiatus. Eelneva hoiatuse tegemine ei ole aga nõutav tööandja poolt töölepingu erakorralisel ülesütlemisel usalduse kaotuse tõttu. Seega on nii töökohustuste rikkumise kui ka usalduse kaotuse aluse esinemisel tööandjal menetluslikult kiirem öelda tööleping erakorraliselt üles usalduse kaotuse tõttu.

Individuaalseid töövaidlusi lahendavad organid on tänaseks juba kujundanud oma seisukohti selles osas, mida osaliselt käesolevas artiklis ka käsitletakse.

Praktikas esinevad vastuolulised seisukohad

Kõige levinum on tööandja poolt töölepingu erakorraline ülesütlemine usalduse kaotuse alusel, kui töötaja on pannud toime varguse või seadnud ohtu tööandja vara.

Näiteks kahtlustatakse töötajat tööandja vara varguses, samas aga ei ole töötajat kriminaalkorras süüdi tunnistatud. Süütuse presumptsiooni kohaselt ei ole aga töötaja varguses süüdi enne, kui tema kohta on jõustunud süüdimõistev kohtuotsus. Antud juhul luges töövaidluskomisjon piisavaks aluseks usalduse kaotuse tõttu töölepingu erakorralisel ülesütlemisel kriminaalmenetluse algatamise ja tööandja sisejuurdluse.

Samas võib tuua aga näite, kus töötaja on hoidnud tema valduses olevas tööandja töövahendis tööandja poolt keelatud esemeid, mis oma kasutusotstarbe poolest võimaldavad varastada tööandja vara. Nimetatud juhul esinevad töötaja teos nii töökohustuste rikkumise (tööandja keelu eiramine) kui ka usalduse kaotuse (lojaalsuskohustuse rikkumine, vargust võimaldavate keelatud asjade hoidmine) tunnused. Tööandja jaoks oli kaalukamaks töölepingu ülesütlemise aluseks usalduse kaotus, millega aga töötaja ei nõustunud.
Antud vaidluses asus töövaidluskomisjon aga seisukohale, et kuigi töötaja on rikkunud ka töökohustusi, siis TLS § 88 lg 1 p 5 eeldab usaldamatust, mis on seotud tööandja varaga (varaline kahju või vara ohtu seadmine). Seetõttu oli tööandja poolt töölepingu erakorraline ülesütlemine usalduse kaotuse tõttu tühine.

Kokkuvõtvalt võib asuda seisukohale, et töötaja teos võivad esineda nii töökohustuste rikkumise (TLS § 88 lg 1 p. 3) kui ka usalduse kaotuse tunnused (TLS § 88 lg 1 p. 5). Sel juhul tööandja valib kas ja millisel alusel ta töölepingu erakorraliselt üles ütleb. Samas tuleb tööandjal töölepingu erakorralise lõpetamise aluse valikut hoolikalt kaaluda juba seetõttu, et tööandja peab olema valmis vaidluse korral põhjendama töölepingu erakorralist ülesütlemist.

Artikli autor on Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Hillar Villers.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad