Maailm muutub läbipaistvamaks – maksuametnikele …

Aeg-ajalt on äriringkondi raputanud uudised sellest, kuidas eri riikide maksuametnikud on hankinud pangasaladusega kaitstud andmeid endistelt pankuritelt või muudest mittetraditsioonilistest allikatest ning selle tulemusena on sattunud soliidsed ja tuntud tegelased halvimal juhul vanglasse.

Vähem on aga räägitud sellest, kuidas erinevate protsesside ja regulatsioonide mõjul on maailm muutumas maksuametnikele järjest avatumaks ja läbipaistvamaks. Seda peaks arvestama ka Eesti ettevõtjad, kes jõukuse kasvu ja välisturgudele mineku entusiasmis võivad lähtuda aegunud eeldustest.

Nimelt on OECD algatusel loodud rohkem kui 100 riiki hõlmav globaalne foorum, mis on alates 2009. aastast aktiivselt tegelenud maksuparadiiside saladuselooride lõhkumisega. OECD standardite kohaselt pääseb maksuparadiis rahvusvahelisest „mustast nimekirjast“, kui ta sõlmib infovahetuse kokkuleppe vähemalt 12 riigiga. Kui vaadata OECD viimast raportit  vastava protsessi tulemuste kohta, siis on kõik foorumi tähelepanu alla sattunud maksuparadiisid võtnud endale kohustuse infovahetuse kokkulepete sõlmimiseks, kuigi üksikute riikide puhul pole see protsess olnud oodatud kiirusega.

Siiski võib öelda, et viimaste aastate jooksul on OECD ja G20 riigid survestanud enamikke maksuparadiise sõlmima infovahetuse kokkuleppeid. Nii on alates 2008. aastast sõlmitud maailma riikide vahel rohkem kui 600 maksualast infovahetuse lepingut. Näiteks on Eesti sõlminud 2009.aastal maksulepingu Man’i saarega ning eelmisel aastal Jersey’ga, kusjuures neist esimene oli ja teine on ka praegu Eesti maksuameti kohalikus „mustas nimekirjas“ .

Lisaks globaalsele OECD algatusele ja üksikute riikide pingutustele on suurema avatuse ja tihedama maksuametnike koostöö suunas liikunud ka Euroopa Liit, kus viimase kümnendi jooksul on tehtud mitmeid õigusaktide täiendusi maksuhaldurite vastastikuse koostöö tõhustamiseks.

EL-is on maksualast infovahetust reguleeriv direktiiv (77/799/EÜ) kehtinud alates 1979. aastast ja selle alusel antud sätted leiab ka meie kehtivast maksukorralduse seadusest. Esialgu reguleeriti direktiiviga infovahetust otseste maksude osas ning hiljem lisandusid infovahetuse direktiivid käibemaksu (1981) ja aktsiiside osas (1993).

Käesoleva aasta märtsis jõustus otseste maksude valdkonnas EL maksuametite vastastikust koostööd hõlbustav direktiiv 2011/16/EL, et viia põhimõtted kooskõlla tänapäeva majandusliku reaalsusega, kus tööjõud on järjest liikuvam, kasvab piiriüleste tehingute ja rahvusvaheliste finantsinstrumentide hulk. Sellega laiendatakse oluliselt maksuametite võimalusi koostöö tegemisel.

Samuti toimub EL-is infovahetus hoiuste direktiivi (2003/48/EC) alusel, mis näeb ette automaatse infovahetuse teise EL liikmesriigi residendist füüsilise isiku intressitulude kohta. Lisaks EL õigusele reguleerivad infovahetust ka topeltmaksustamise vältimise lepingud, mis Eestil on olemas ligi 50 riigiga. Samuti on Eesti sõlminud mitmete riikide maksuhalduritega koostöö protokolle, millega on reguleeritud näiteks infovahetust ja koostööd maksumaksjate revideerimisel.

Seega viimase kümnendi jooksul on muutunud maailm maksuametnikele palju läbipaistvamaks ja see trend jätkub ka edaspidi. Ei ole ka üllatuseks, et Eestis on üheksakümnendatel aastatel populaarsust kogunud maksuvabade palmisaarte äriühingutest valdavalt loobutud ning selle asemel nauditakse legaalselt Eesti äriühingute edasilükatud tulumaksukohustust või luuakse „valgetes riikides“ madalama maksukoormusega struktuure. Paljudele Eesti ettevõtjatele oli enne OECD algatusi rohkem kui 10 aastat tagasi „tõehetkeks“ Eesti maksuametnike jõuvõtted maksuvabade äriühingute müüjate vastu, mis tõid kaasa lugematu hulga maksuvaidlusi.

Samas ei ole maksukulude planeerimine kusagile kadunud, kuid see ei saab toimuda legaalsete äriliselt põhjendatud alternatiivide kaudu, mitte aga tuginedes eeldusele maksualase info salastatusest.

Artikli autor on Ranno Tingas, Ernst & Young Baltic AS partner.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad