Tööandja sõiduauto erasõitude maksustamise määr sõltugu auto väärtusest

Eestis kehtiva tööandja sõiduauto erasõitude maksustamise kord võib meeldida või mitte, kuid kindlasti tuleb seda pidada lihtsaks.

Lihtsus on ka seni kehtiva korra suurim puudus – nimelt erineb sõiduautode maksumus kümnetes, kui mitte sadades kordades, kuid erisoodustuse hind on ühesuurune ega olene sellest, kas erasõit tehakse mõne 20 aasta vanuse vene inseneriteaduse tippsaavutusega või tuttuue luksusautoga.

Tööandja sõiduauto tasuta erasõitudeks kasutada andmist maksustatakse lisaks Eestile ka paljudes teistes riikides. Eesti unikaalse maksusüsteemi eripärade tõttu maksustatakse seda hüve kui tööandja erisoodustust töötajale, mujal riikides aga reeglina töötaja tuluna.

Saksamaa Liitvabariigi rahandus- ja tolliküsimuste ülemkohus on oma hiljutistes lahendites analüüsinud üksikisiku tulumaksu käsitlemist juhul, kui tööandja poolt töövõtjale kasutada antud firma sõiduautot kasutatakse isiklikeks sõitudeks kodu ja tavapärase töökoha vahel ning nendes kohtulahendites toodud seisukohad võiksid olla huvipakkuvad ka Eesti maksumaksjale ja maksupoliitika kujundajatele.
Maksumaksjal peab olema valikuvabadus

Saksamaal maksustati seni tööandja sõiduauto kasutamist isiklikeks sõitudeks kodu ja tavapärase töökoha vahel rahalise tuluna ja selle tulu igakuiseks summaks hinnati 0,03% auto hinnast, olenemata sellest, kui tihti töövõtja autot selleks otstarbeks tegelikult oli kasutanud. Ülemkohus leidis aga, et siiski peab olema võimalik teha ka eraldi arvestust lähtudes tegelikest sõitudest ehk peab olema lubatud ka nö individuaalne meetod, mille järgi maksustataks ainult tegelikud sõidud. Individuaalse meetodi rakendamine toob muidugi kaasa täiendava dokumenteerimisnõude maksumaksjale, kuid selle täiendava tõendamiskoormise aktsepteerimisel peab maksumaksjal olema siiski võimalus maksustada ka ainult tegelikke erasõite.

Sõiduauto erisoodustuse maksusumma peab sõltuma ka sõiduauto maksumusest

Saksamaal juurutatud tööandja sõiduautode maksustamine on võrreldes Eesti korraga kindlasti õiglasem selle koha pealt, et maksusumma sõltub auto väärtusest, millega erasõite tehakse. Ma ei arva, et Eestis tuleks lõpetada sõiduautode erisoodustuse maksustamine. Vastupidi – see on hüve ja seda tuleb maksustada! Ent Eesti liigselt lihtsustatud sõiduautode erisoodustuse maksustamise kord paneb tegelikult suhteliselt suurema maksukoormuse väiksemale ja vähemjõukale või kokkuhoidlikumale ettevõtjale, kes pigem kasutab praktilist kui edevat autoparki.

Ehk on aeg üle vaadata ka Eestis kehtiv autode erisoodustuse maksustamise kord.

Olgu siinkohal meelde tuletatud tööandja sõiduautode kasutamisega seotud maksustamise määrad Eestis:

1. Tööandja auto kasutamine firma tegevusega mitteseotud eesmärgil (kasutamine erasõitudeks).

1.1 Kui erasõitude kohta ei peeta arvestust:
Käibemaks deklareerida ja tasuda 42,67€ auto kohta kuus.
Tulumaks erisoodustuselt 68,05€ auto kohta kuus.
Sotsiaalmaks erisoodustuselt 106,94€  auto kohta kuus.

1.2 Kui erasõitude kohta peetakse arvestust:
Sõltuvalt erasõitudena läbitud kilomeetrite arvust arvutatakse maksud, kuid maksimaalne käibe-, tulu- ja sotsiaalmaksu kohustus saab ka arvestuse pidamisel olla punktis 1.1 märgitud summades.

Kui erasõite on vähem kui 500 kilomeetrit kuus, siis vastavalt väheneb ka tasumisele kuuluvate maksude summa.

Näide: erasõite oli arvestuse alusel 200 kilomeetrit kuus.
Käibemaks 200 x 0,30€ (kilomeetri maksumus)= 60;  60 :1,2 x 0,2=10€ auto kohta käibemaksu ühes kuus.
Tulumaks erisoodustuselt 15,95€ (60:0,79 x 0,21) auto kohta kuus.
Sotsiaalmaks erisoodustuselt 25,96€ (60 + 15,95 ) x 0,33) auto kohta kuus.

Artikli autor on Mart Nõmper, Rödl & Partner Audit OÜ juhatuse liige, vandeaudiitor

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad