Miks ei tasu karta era- ja riskikapitali?

Premia Foods, Koolitööde AS (eKool), Viimsi SPA, Tallegg, Ekspress Hotline, Microlink – mis ühendab neid esmapilgul täiesti erinevaid ettevõtteid? Nimelt on igal juhul olnud ettevõtte rahastamisse kaasatud erakapitali.

Ernst & Young’i ja mitmete teiste uurimuste kohaselt on erakapitali toetusega ettevõtted järjepidevalt edestanud avalikke ettevõtteid nii kasumi, töötajate teenistuse kui ka tootlikkuse järgi. Kuna see valdkond ei pruugi keskmisele Eesti ettevõttele väga tuttav olla, siis heidame korra pilgu sellele, miks see nii on.

Esiteks tuleb tõdeda, et kõik ärid vajavad õitsemiseks investeeringuid, kuid ettevõttest turuliidri ehitamine vajab sellele lisaks ka meisterlikku juhtimist. Erakapitali investor pakub mõlemat – ta rahastab kiiret kasvu ning toetab oma teadmistega õigel kursil püsimist.

Erakapitali investorite puhul on tegemist aktiivsete investoritega, kes mängivad otsest rolli ettevõtte strateegiliste otsuste langetamisel. Selles peitubki antud rahastamise võimaluse unikaalsus. Nimelt põhineb erakapitali investeerimise strateegia ideel osta ettevõttes oluline või enamusosalus, et seeläbi oma ekspertiisiga ettevõtte väärtuse kasvamist kiirendada. Tavaliselt pärast 3 kuni 7 aasta möödumist realiseeritakse kasum, kas osaluse müümisel uuele erainvestorile või aktsiate esmase avaliku pakkumise ja noteerimise käigus börsil.

Majandusteoorias on olnud tuliseid arutelusid selle ümber, kuidas erakapitali fondides reaalselt väärtust luuakse.

On jõutud järeldusele, et erakapitali juhtimise mudeli ellujäämine põhineb kolmel majanduslikul eelisel avaliku ettevõtte suhtes:

*  võime ettevõtet ümber korraldada, loomaks kõrgemat tootlikkust,
*  võime laenukapitalile soodsatel tingimustel ligi pääseda ning
*  parem ettevõtte omanike ning juhtide huvide joondumine.

Edukaks erakapitali investeeringu läbiviimiseks tuleb aga põhjalikult ette valmistada. Ernst & Young’i uuringu järgi on parimate tulemustega erakapitali tehingud juhtudel, kus investorid olid enne ametliku ostuprotsessi algust teinud vähemalt 12 kuud eeltööd. Kõige nõrgemate tulemuste puhul investeeriti selleks aega alla kuue kuu. Partneriga detailse äriplaani koostamine on sealjuures tulevase edu kindlustamiseks ülitähtis.

Raske töö viljaks on erakapitalisti ettevõttest väljumise etapp. Iga erakapitali investeering algab selle sihiga – ükski fond ei toeta selge väljumise plaanita ettevõtet. Eestis on tüüpiliselt edasimüügid toimunud uuele erakapitali või strateegilisele investorile, näiteks nagu BaltCap-i fondis olnud Microlink AS’i puhul. Samas jälle Amber Trusti portfellis olev Premia Foods AS on viidud börsile, kuid erakapitali fond ei ole oma enamusosalust veel müünud ning väljumisstrateegia üle võib käesolevalt vaid spekuleerida.

Erakapitali kaasamine tuleb ajastada täpselt ning võimaluse kaalumisel tuleks ettevõtjal küsida järgmisi küsimusi:

• Kas ettevõtja on valmis nii äri riske kui hüvesid uue partneriga jagama?

• Kas ettevõtjal on läbi mõelnud äriplaan, kuidas oma äri väärtust realiseerida?

• Kas ettevõttel on kiiresti laienemise potentsiaali turgudel, mis pakuvad jätkusuutliku kasvu võimalust?

• Mis ulatuses kiirendaks juhitalendi kaasamine äri õitsemist?

• Kas ettevõte suudab osanikele pakkuda realistlikku väljumisstrateegiat järgmise kolme kuni seitsme aasta jooksul?

Kui on nendele küsimustele õnnestub rahuldavalt vastata, siis ei ole kindlasti põhjust era- või riskikapitali karta, vaid pigem tuleks end kiirelt kurssi viia selliste kapitali kaasamiste võimaluste ja tingimustega. Võib-olla on koostöö erakapitaliga just see, mida ettevõttel tulevase edu kindlustamiseks on vaja.

Artikli autor on Taavi Mandel, Enrst & Young’i tehingute nõustamise osakonna konsultant

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad