Makseasutused on pankadele alternatiiviks

Teatavasti on Baltimaade pangad Euroopa Ühenduse piires ettevõtjate jaoks kallimad teenusepakkujad pangakaartide ja sularaha käitlimisel ja teatud  liiki maksete sooritamisel. Tegelikult on olemas pankadele mõned alternatiivid, mis on juba küllaltki populaarsed nn „Vana Euroopa“ riikides, nagu näiteks klientide arveldused ja tarbimiskrediteerimine kaubakettide oma makseasutuste kaudu, kuid Baltimaades ei ole need veel eriti arenenud.

Ka Balti riikide ettevõtjad hakkasid mõtlema, miks mitte asutada ise või koos partneritega selline struktuur, mis võimaldaks maksete efektiivsemat käitlemist.
Alates 1. maist  võivad  Eestis, Lätis ja Leedus makseteenuseid osutada üksnes need asutused, mis on saanud vastava tegevusloa (välja arvatud krediidiasutused, mis on vabastatud selle teenuse eraldi litsenseerimisest).

Makseasutuste ja e-raha seadused on jõustunud kõikides Balti riikides aastatel 2009 -2010,  järgides EU direktiivi 2007/64/EC nõudeid makseteenuste siseturu järelvalve ja litsentseerimise osas. Antud direktiiv võimaldab sooritada raha ülekandeid kasutades nii pankasid kui ka muid makseagente ja telekommunikatsioonilisi  ning IT lahendusi pangaväliselt.

Milliseid teenuseid võivad osutada  makseteenuste tegevusluba omavad asutused:

• sularaha sissemaksed maksekontole ja sularaha väljavõtmine maksekontolt

• maksetehingu täitmine, sealhulgas raha ülekandmine makseteenuse pakkuja juures avatud maksekontole, maksetehingu täitmine maksekaardi või muu sarnase vahendi abil ja kreeditkorralduse, otsekorralduse ja püsikorralduse täitmine.

• maksetehingu täitmine, kui raha on makseasutuse kliendile antud laenuna;

• maksevahendite, makseinstrumentide ja makseviiside väljastamine ja omandamine;

•  rahasiire ehk selline makseteenus, mille käigus rahalised vahendid edastatakse maksjalt saajale või tema nimel tegutsevale makseteenuse pakkujale ilma maksekontot avamata.

• maksetehingute täitmine, kui maksja nõusolek makse tegemiseks antakse telekommunikatsiooni-, digitaalse või infotehnoloogilise seadme abil ning maksetehing tehakse telekommunikatsiooni võrgu, infotehnoloogilise süsteemi või muu sellesarnase võrgu haldaja vahendusel, kes tegutseb üksnes vahendajana makseasutuse kliendi ja kaupade või teenuste pakkuja vahel.

• lisateenused, mis on otseselt seotud maksuteenusetega, näiteks valuutavahetus, raha hoiustamine, andmete kogumine ja juhtimine.

Kuigi litsentseerimine on seotud teatud reeglite järgimisega ja kohustustega, võimaldab see lihtsamini laiendada oma tegevust teistes EU riikides kandes makseasutuse piiriüleste maksuasutuste pakkujate nimekirja ja võimaldades juurdepääsu erinevatele rahvusvaheliste maksesüsteemidele.

Samas, kuna makseteenuste osutajate tegevus on piiratud, on nõudmised litsentsi saamiseks tunduvalt leebemad võrreldes krediitiasutustega. Sellist vormi kasutavate ettevõtjate jaoks kehtivad erinõudmised nii omakapitali suuruse kui ka  juhtimisstrukrtuuri, sissekontrolli ja riskijuhtimise tasemele ning nõudmised erimeetmete rakendamisel makseteenuste kasutajate andmete säilitamiseks ning rahapesu ja terrorismi finantseerimise vältimiseks.

Artikli autor on vandeadvokaat Inga Karulaityte-Kvainauskiene, advokaadibüroo PROVENTUS , Crowe Horwath Baltic

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, EuroEast blogi Donoway

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad