Kuidas vabaneda ebaausast töötajast

Paljud tootmis-, jaemüügi-, aga ka muud ettevõtted seisavad oma igapäevases tegevuses pidevalt silmitsi probleemiga, et töötajad varastavad ettevõtte toodangut, ettevõtte poolt müüdavat kaupa või midagi, mida ettevõte oma majandustegevuses kasutab (nt kütus transpordiettevõtete puhul).

On selge, et töötajate õigusvastane tegevus mõjutab otseselt ettevõtte kasumlikkust ja üldjuhul ükski ettevõte töötajate sellist käitumist ei salli.

Enamasti ei võimalda kuitahes efektiivne järelevalve probleemi lõplikult lahendada ja kellelgi töötajatest võib ikkagi jätkuda leidlikkust kõigi turvameetmete ülekavaldamiseks. Kuna ettevõttesiseste varguste avastamine on keeruline, siis on praktikas tekkinud olukordi, kus varguse või varguskatse avastamisel peetakse seda juba iseenesest suureks töövõiduks ja selle käigus unustab tööandja, et patustanud töötajaga töölepingu ülesütlemine tuleb hilisemate vaidluste ja sellega seotud kulude vältimiseks läbi viia ja vormistada korrektselt. Vastasel juhul võib tööandja sattuda olukorda, kus tal tuleb kanda kulutusi varastanud töötajaga töövaidluskomisjonis või kohtus vaidlemiseks ning võimalik, et lõpuks maksta ka töötajale hüvitist.

Töölepingu ülesütlemisel peab järgima seaduse nõudeid

Iseenesest on varguse, pettuse või muu tööandja usalduse kaotust põhjustava teo toimepanemine töötaja poolt loomulikult aluseks töölepingu seaduse järgi tööandjapoolseks töölepingu ülesütlemiseks. Ülesütlemisel tuleb aga selle kehtivuse tagamiseks järgida seadusega sätestatud reegleid. Võrreldes enne 1. juulit 2009 kehtinud seadusega on need reeglid läinud küll pisut leebemaks, kuid väärivad siiski tähelepanu.    

Esiteks nõuab töölepingu seadus ülesütlemisavalduse esitamist ja põhjendamist kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Ülesütlemine kui tahteavaldus muutub kehtivaks, kui töötaja on selle kätte saanud. Seega on oluline ülesütlemisavalduse kättesaamine töötaja poolt dokumenteerida. Enamasti saab tööandja esindaja ise töötajale kirjaliku avalduse üle anda ja võtta töötajalt allkiri kättesaamise kohta. Kui töötaja keeldub allkirja andmast, tuleks see tunnistajate allkirjadega fikseerida.

Alati ei pruugi siiski ülesütlemisavalduse vahetu üleandmine võimalik olla (nt on töötaja puhkusel või haige). Sellisel juhul tuleks meeles pidada, et e-postiga saadetud avalduse saab üldjuhul kättesaaduks lugeda üksnes juhul, kui avalduse adressaat saadab vastu kinnituse e-kirja kättesaamise kohta. Postiga saadetud avalduse kättesaamise tõendamine ei pruugi lihtkirja puhul olla üldse võimalik, mistõttu eelistada tuleks tähitud posti väljastusteatega või kullerteenust, mille puhul adressaadilt võetakse kirja kättesaamise kohta allkiri.

Ülesütlemisavalduse põhjendamise nõue tähendab seda, et tööandja peab avalduses ära tooma faktilised asjaolud, mis olid töölepingu ülesütlemise aluseks, seostades need õigusliku alusega, millest tulenevalt tööleping üles öeldakse. Näiteks töölepingu ülesütlemisel varguse tõttu, tuleks ära märkida varguse toimepanemise asjaolud, viidata tõenditele, millega vargus on tõendatud, ning lõpuks märkida, et vargus on vastavalt seadusele töötajast tulenev mõjuv põhjus töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks tööandja poolt.

Oluline on märkida, et töölepingu ülesütlemise avalduse põhjendamata jätmine ei muuda ülesütlemist kehtetuks. Samas võib avalduse põhjendamata jätmine halvendada tööandja positsiooni hilisemas võimalikus töövaidluses. Lisaks annab ülesütlemisavalduse põhjendamata jätmine töötajale aluse tööandjalt kahjuhüvitise nõudmiseks, mis ei ole seotud töölepingu ülesütlemise vaidlustamisele kohaldatava 30-päevase tähtajaga. Teisisõnu, töötaja võib näiteks kaks aastat pärast töölepingu lõppemist pöörduda kohtusse nõudega, et tööandja hüvitaks talle töölepingu ülesütlemisavalduse põhjendamata jätmisega tekitatud kahju, mis seisneb võimaluse kaotamises ülesütlemine edukalt vaidlustada.

Sellise vaidluse korral peaks tööandja asja enda kasuks lahendamiseks suutma näidata, et töötaja ei saanuks ülesütlemist edukalt vaidlustada isegi juhul, kui ülesütlemisavaldus olnuks nõuetekohaselt põhjendatud. Ehk sisuliselt peaks tööandja suutma töölepingu ülesütlemise aluseks olnud asjaolude esinemist tõendada, mis pika aja möödumise tõttu ei pruugi enam olla võimalik. Olgu siiski märgitud, et kohtupraktika töötaja poolt tööandjalt sellisel alusel kahjuhüvitise nõudmise kohta peaaegu puudub.

Usalduse kaotuse põhjustanud käitumine peab olema tõendatav

Lõpuks on oluline, et ülesütlemisavalduse korrektsest vormistamisest, põhjendamisest ja nõuetekohasest kättetoimetamisest ei ole midagi kasu, kui hilisema töövaidluse korral ei suudeta töölepingu ülesütlemise aluseks olnud asjaolude esinemist (nt varguse fakt) tõendada. Seetõttu on oluline vastavad tõendid koguda ja ka hilisema vaidluse puhuks säilitada. Kui tõendiks varguse kohta on järelevalve teostaja või mõne kaastöölise ütlused, siis on mõistlik võtta vastavatelt töötajatelt kirjalik seletuskiri intsidendi kohta, arvestades seejuures, et vajadusel peavad nad olema valmis ka kohtus või töövaidluskomisjonis tunnistajana ütlusi andma.

Vaidluse vältimisele või tööandja tõendamiskoormuse vähendamisele võib kaasa aidata ka see, kui töötajale, kelle tööleping üles öeldakse, antakse võimalus talle süükspandavat käitumist selgitada ning vastav selgitus dokumenteeritakse.      
     
Artikli autor on Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Kaarel Kais

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad