Käibemaksumuudatus Soomes mõjutab ehitusteenuseid

Alates 1. aprillist 2011 jõustus Soome Vabariigis oluline käibemaksuseaduse muudatus, mis tõi kaasa pööratud käibemaksukohustuse rakendamise ehitusteenuste osutamisel - käibemaksu tasub maksuhaldurile ostja.

Muudatusest ei jää puudutamata ka Soomes ehitusteenuseid osutavad, kuid Eestis registreeritud äriühinguid. Tähelepanelikud peavad olema eelkõige need äriühingud, kes osalevad ühe lülina pikas ehitusteenuste ketis.

Esmapilgul võib tunduda, et uue reegli mõju Soomes tegutsevale Eestis registreeritud ehitusettevõttele jääb väheseks, kuivõrd Soome äriühingu poolt Eestist, kui teisest Euroopa Liidu liikmesriigist, pärit äriühingult ostetud teenuste või kaupade puhul on üldjuhul käibemaksu arvestamise ja tasumise kohustus nagunii äriühingust ostjal.

Nii on see siis, kui Eestist pärit äriühingul ei ole Soomes püsivat tegevuskohta ning kui ta ei ole käibemaksukohustuslasena Soomes registreeritud. Kui Eesti äriühing müüb teenuseid eraisikust ostjale või välismaalasele, kellel ei ole Soomes püsivat tegevuskohta ja kes ei ole käibemaksukohustuslasena registreeritud, on teenuseid osutav või kaupu müüv Eesti äriühing käibemaksukohustuslane.

Ehitusteenuste müügi puhul tuleb aga arvestada mõningate eranditega.
Juhul, kui kaks Eestis registreeritud äriühingut (näiteks Soomes asuva ehitusobjekti peatöövõtja ja alltöövõtja) sõlmivad ehituse töövõtulepingu, mille esemeks on Soome käibemaksuseaduse alusel ehitusteenuseks kvalifitseeritavate teenuste müük, ja ostja (peatöövõtja) põhitegevus seisneb samuti regulaarses ehitusteenuste müügis, tuleb rakendada pööratud käibemaksukohustust.

Pööratud käibemaksu rakendatakse ka juhul, kui Soomes registreeritud ettevõtte (alltöövõtja) müüb ehitusteenuseid Soomes käibemaksukohustuslaseks registreerimata, kuid Eestis registreeritud ettevõttele, kes samuti regulaarselt müüb ehitusteenuseid. Mõlema näite puhul tekkib peatöövõtjast ostjale kohustus käibemaksu Soomes deklareerida ja tasuda.

Selleks, et ümberpööratud käibemaksukohustust ehitusteenuste müügil rakendada, peab olema täidetud kaks eeldust. Esiteks peab töövõtulepingu alusel osutatav teenus olema tõlgendatav kui ehitusteenus või ehitusteenuse osutamiseks mõeldud tööjõu rentimine ja teiseks peab ostja olema ettevõtja, kelle põhitegevus seisneb ehitusteenuse regulaarses müügis või ehitusteenuste osutamisel kasutatava tööjõu rentimises. Juhul, kui ostjale seatud eeldused ei täitu, on käibemaksukohustuslane ikkagi müüja (allhankija).

Pööratud käibemaksukohustuse tekkimine ja käibemaksu deklareerimiseks ja tasumiseks kohustatud isik määratletakse iga konkreetse töövõtu puhul eraldi Soome käibemaksuseadusest tulenevate definitsioonide alusel. Seadus annab ehitustegevuse mõistele sisu, mille kohaselt loetakse  ehitustegevuseks kinnistuga seotud ehitus- ja parandustööd ning nende tööde käigus paigaldatud kaupade üleandmise. Kinnistuna käibemaksuseaduse mõttes vaadeldakse omakorda maad, hoonet, maaga püsivalt ühendatud ehitist (näiteks tehnovõrgud) või nende osa. Ehitustegevus jaguneb omakorda hoonete uusehituseks ning renoveerimiseks, infrastruktuuride ehituseks ja ehitustööks spetsiaalsetes valdkondades (elekter, sanitaartehniline töö, siseviimistlus jne).

See, milliseid ehitustegevusega seotud teenuseid loetakse käibemaksuseaduse mõttes ehitusteenusteks, täpsustub kindlasti vastava praktika kujunemise käigus. Soome maksuamet on siiski juba jõudnud esitada mõningaid tõlgendusi, mille kohaselt loetakse ehitustegevuseks ka ehitusobjektide koristamist ehituse ajal ja vahetult peale ehitustööde valmimist, ehitusseadmete rentimist koos juhi või kasutajaga, ehitusmaterjali mehhanismide abil ümberpaigutamist ehitusobjektil, ventilatsiooniseadmete reguleerimist ja kinnisvara arendust. Ehitustegevuseks ei loeta aga näiteks kinnisvarahooldusteenuste osutamist ega selle raames lepingusse sisalduvaid pisitöid. Samuti ei kuulu ehitusteenuste pööratud käibemaks kohaldamisele arhitekti teenuste osutamisel, ehitustellingute paigaldamise või teisaldamise teenuste osutamisel ega tootmisvahendite paigaldamisel.

Käibemaksuseaduse muudatustest tingitud kohustustest kõrvalehoidmise vältimiseks rakendatakse pööratud käibemaksu ka siis, kui äriühing, kelle põhitegevus ei seisne ehitusteenuste müügis ajutiselt ostab ja vahendab ehitusteenuseid äriühingule, kelle põhitegevuseks on ehitusteenuste osutamine.
Selleks, et vältida käibemaksukohustust puudutavaid vaidlusi, peaksid ehitusteenuseid ja nendega seotud teenuseid osutavad ettevõtjad pöörama tähelepanu lepingu objekti sõnastusele.

Tüüpilises ehituse töövõtulepingus on lepingu objektiks ehitusteenuse osutamine selliselt, et teenuse raames teostatavad tööd (ka sellised, mis ei ole käibemaksuseadusest tulenevalt tõlgendatavad ehitusteenusena), sisalduvad koguhinnas. Sellisel juhul ja eeldusel, et ostja vastab nõuetele, rakendatakse lepingu alusel makstavatele tasudele pööratud käibemaksu. Kui lepingus on lepitud kokku, et käibemaksuseaduses ehitusteenuseks mitte loetav töö (näiteks ehitatud hoone õuealale ilutaimede istutamine või tootmisseadmete paigaldamine) peale ehituse valmimist on lisatöö,  mis ei sisaldu töövõtu kogumaksumuses ja mille eest esitatakse eraldi arve, pööratud käibemaksu lisatöödele ei rakendata.

Olukorras, kus on vaja tõlgendada, kas tegemist on ehitusteenusega, millele pööratud käibemaksu rakendada, lähtutakse lepingu, mitte arve, sõnastusest.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Õigusblog Aivar Pilv

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad