Dividendide jagamine: tunne reegleid!

Dividendi jagamisel kehtivad omad reeglid, mida peab dividendi maksmise otsuse tegemisel meeles pidama ja järgima. Reeglitest mittekinnipidamine võib halvemal juhul kaasa tuua  dividendide tagastamise kohustuse.

Majandusaasta aruannete kinnitamise ning kasumi jaotamise aeg on käes. Otsuse selleks saavad teha omanikud kinnitatud aastaaruande alusel.


Selleks, et dividendi jaotamise otsus kehtiks, on vajalik, et üldkoosoleku, mis otsustab dividendi jaotamise, kokkukutsumisel ei oleks rikutud koosoleku kokkukutsumise reegleid. Üldkoosoleku kokkukutsumise reeglite oluline rikkumine toob kaasa üldkoosoleku otsuse tühisuse. Tühise üldkoosoleku otsuse alusel väljamakstud dividendid tuleb äriühingule aga tagastada. Üldkoosoleku kokkukutsumisel tuleb eelkõige järgida seda, et kõik aktsionärid ja osanikud oleksid üldkoosoleku päevakorrast, ajast ja kohast seaduses või põhikirjas ettenähtud aja jooksul teavitatud.

Kasumi jaotamise otsus peab olema fikseeritud kirjalikult ka nn. ühemehe äriühingu puhul

Niinimetatud ühemehe äriühingud peavad meeles pidama, et kasumi jaotamise otsus tuleb fikseerida kirjalikult. Juhul, kui kasumi jaotamine ei ole kirjalikult fikseeritud, siis äriühingutes, kus osanik on ka ühtlasi juhatuse liige,  võib dividendi väljamaksmisel tekkida küsimus, kas tegemist on ikka dividendi väljamaksega või töötasuga, mille maksustamine toimub täiesti erinevalt.

Kasumit ei tohi välja maksta suuremas ulatuses kui seaduses lubatud

Dividende ei või maksta, kui ühingu viimase majandusaasta lõppemisel kinnitatud majandusaasta aruandest ilmnev ühingu netovara on väiksem või jääks väiksemaks osakapitali ja reservide kogusummast, mille väljamaksmine osanikele ei ole lubatud seadusest või põhikirjast tulenevalt. Seaduse tekstist tulenevalt ei arvestata sealjuures dividendide väljamaksmisel tekkivat maksukohustust. Samas, kasumi jaotamise ettepaneku tegemisel peab juhatus hoolsuskohutusest tulenevalt analüüsima dividendide väljamaksmise mõju ühingule ning kui selgub, et äriühingul kasumi jaotamise otsustamise hetkel kasum puudub või väljamakse tegemine muudaks tekkiva maksukohutuse tõttu netovara negatiivseks, seda ka üldkoosolekule teada andma. Kui üldkoosolek teab, et kasumi jaotamine kahjustab äriühingu või kolmandate isikute huve, siis on kasumi jaotamise otsuse vastuvõtmine vastuolus hea usu põhimõttega ja võib kaasa tuua ka osanike vastutuse.

Õigus dividendile tekib kasumi jaotamise otsuses märgitud ajal

Lisaks dividendi suurusele võib üldkoosolek määrata ka dividendi väljamaksmise aja. Juhul, kui dividendi väljamaksmise aega ei ole otsuses ette nähtud, siis tuleb dividend välja maksta mõistliku aja jooksul. Mõistlikuks ajaks antud olukorras võib pidada ühte kuni kahte nädalat. Sellest hetkest võib äriühingu osanik/aktsionär esitada äriühingu vastu hagi dividendide väljamaksmiseks. Äriühingu rahavoogude paremaks planeerimiseks võib seega määrata tähtajad, millal dividendid välja makstakse, sealjuures võib otsustada, et dividende makstakse välja osade kaupa, dividendide saajaid tuleb sealjuures kohelda võrdselt. Raamatupidamises kajastatakse tekkepõhisuse printsiibist lähtuvalt dividendivõlg otsuse tegemise kuupäevast alates. Samuti kantakse kulusse otsuse kuupäevaga väljamaksmisele kuuluvatelt dividendidelt arvestatud tulumaks.

Dividendi nõue aegub 3 aasta möödumisel

Äriühingu juhatus maksab dividendid välja osanikule/aktsionärile, viimase poolt näidatud pangakontole. On soovitatav kõiki dividendisaajaid teavitada dividendi maksmise otsusest ning küsida pangarekvisiite. Juhul, kui äriühing dividende välja ei maksa, siis tekib osanikul õigus nõuda dividendide väljamaksmist kohtu kaudu. Lisaks võib osanik/aktsionär nõuda dividendi väljamaksmisega viivitamise eest viivist.

Artikli autor on Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo advokaat Kaarel Tammar

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad