Vastutusotsus – kas MTA riskiinvesteering võlgade sissenõudmisse?

Lugesin huviga raamautpidaja.ee-s ilmunud advokaat Siim Mägi artiklit maksuvõlgade liiga lihtsa sissenõudmise kohta juhatuse liikmetelt. Nõustun sellega osaliselt  - teema on aktuaalne ning artikli pealkiri on õige.

Artikli sisu kohta leian, et üks oluline juhatuse liikme vastutust kitsendav eeldus on jäänud rõhutamata. Kahetsusväärselt on maksuhaldur asunud mööda minema just sellest kohtupraktikas kinnitust leidnud eeldusest viimase aja vastutusotsuste praktikas.

Artiklist võib aru saada, et üldistatult on vastutusotsusel kaks eeldust – juhatuse liikme kohustuste rikkumine ja maksuvõlg, mis on tekkinud kohustuste rikkumise tõttu. Maksuhalduri hiljutine praktika on sarnane - piisab maksuvõlast ja juhatuse liikme hooletust varasid vähendavast otsusest. Maksuhalduri otsusest jääb mulje, et kasutatakse universaalsete põhjendusi, mida kopeeritakse ühest otsusest teise. Selle juures unustatakse sisse lõike ja sõnastusi, mis konkreetse otsusega kuidagi kokku ei sobi.

Vastutusotsuse alus peab olema maksuseaduse rikkumine

Arvan siiski, et on oluline rõhutada valitsevas kohtupraktikas kinnitust leidnud kolmandat eeldust – rikutud peab olema maksuseadustest ja maksukorralduse seadusest tulenevate kohutuste täitmise tagamist (vt Riigikohtu 31.oktoobri 2005.a. otsus asjas 3-3-1-41-05 p 12). Kohus nimetab seda eraldi ühena kolmest kumulatiivsest alusest ja seega tuleks küsida, miks on see oluline?

Arvan, et vastutusotsuse alus on piiratud maksu(korralduse)seadusest tulenevate maksumaksja kohustustega, mitte mis tahes (nt põhikirjast vms) tulenevate kohustuste täitmisega. Kohtupretsedendi konteksti arvestades võiks selleks rikkumiseks olla nt käibe varjamine jms otseselt maksuseadust rikkuvad olukorrad, mitte lihtsalt varade vähenemine iseensest.

Praktikas põhjendab maksuhaldur, et lihtne deklareeritud maksude tasumatajätmine või osaline tasumatajätmine on piisav alus vastutusotsuse tegemiseks. Aga kui lihtsalt ei olnud raha?! Kohustuste ja hoolsuse rikkumise näitamiseks käsitletakse tsiviilõigust, põhikirja nõudeid, advokaatide arvamusi viidetega Äripäeva klubiraamatule „Äriühingu organid“. Hooletu varade vähendamine vähendavat maksevõimet. Aga kui kinnistu müügi arvel käibevarad kasvavad ja sellega käibevarade suhe kohustustesse paraneb?! Maksuhaldur leiab, et põhjustatud on sündmuste ahel, millest esimene on maksuvõlgnevus tekitamine. Aga kui selle esimese sündmuse ehk maksuvõlgnevuse põhjustas hoopis eelmine juhatuse liige?!

Investeerida tuleb seaduse tõlgendamisse maksumaksjale soodsas suunas, mitte vastupidi

Maksuseaduse piire kompav maksustamine ei ole õige. See on küll maksuhaldurit varemgi iseloomustanud (optsioonid, dividend vs töötasu, ettevõtte müügitulu ettevõtlusse jätmine jt) ja nt kui optsioonide maksustamine kohtus pidama jäi, parandati hiljem seadust. Maksevõime vähenemine olgu kõigi võlausaldajate ühine teema ja maksuhalduril olgu erandlik otsetee juhatuse liikmeni ainult väga kitsastel äratuntavalt maksusuhte rikkumise juhtudel.

Kitsendav käsitlus loob tasakaalu tänases olukorras, kus (maksu)võlgnevused on tavapärased, Maksu- ja Tolliameti peadirektor avaldab avalikult arvamust, et maksuhalduri tegevusse investeerimise tootlus on kümnekordne ning meedias avaldatud statistika kohaselt saadab vaidluse korral 30% maksuhalduri otsuseid ebaedu. Vastasel juhul põhineb riigi investeerimisedu isikute alusetul maksustamisel ja toimub teiste võlausaldajate kulul. Selline „tõhus“ käsitlus sobib Ivan Julma aegadesse, kui kasakad Siberi jõgedele jassakit koguma saadeti. Tänases Eestis ei tohiks siiski eelarve täitmine olla õigustuseks sellele, et konkreetsed inimesed jäävad reaalsest rahast alusetult ilma. Selle nimel peaks prevaleerima maksuseaduste isiku kasuks tõlgendamise põhimõte.

Artikli autor on Villu Otsmann, advokaadibüroo Tamme Otsmann Ruus Vabamets partner ja vandeadvokaat.

 

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Tamme Otsmann Ruus Vabamets õigusblog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad