Kindlustuslepingute esitusviisi finantsaruandes ootavad muutused

Rahvusvaheliste Raamatupidamisstandardite Nõukogu (IASB) ja Ameerika Ühendriikide Raamatupidamisstandardite Nõukogu (FASB) (edaspidi koos Nõukogud) on 2011. aasta märtsikuus pidanud mitmeid arutelusid uue kindlustuslepingute standardi projekti teemadel.

Standardi projekt taotleb kõikide kindlustuslepingute ühtse kajastamise ja mõõtmise mudeli loomist, esituse ja avalikustamise nõuete täiustamist, mille eesmärgiks on kindlustuslepingute kajastamise ja finantsaruannete läbipaistvuse parandamine. 

Üheks olulisemaks aruteluteemaks on olnud kindlustuslepingute esitusviis finantsaruannetes. Standardi projektis avalikustatud esitusviis põhineb nn. summaarse marginaali (ing. keeles summarised margin) meetodil, mis esitab sisendeid riskihindamistegevuseks (ing. keeles underwriting) nagu riskihindamise marginaal, diskontomäärade ja rahavoogude korrigeerimised ning muutused hinnangutes ja intressides, võimaldamaks paremat arusaamist kindlustuslepingute tuleviku rahavoogude usaldusväärsusest ja  täpsusest.

Traditsioonilisi finantstegevuse näitajaid nagu preemiate maht, kindlustushüvitised, kahjud ja kulud (sealhulgas sõlmimiskulud) ei kajastata enam koondkasumiaruandes. Seda informatsiooni võib nüüd avalikustada lisades või näiteks põhiaruande joonealuse märkusena (näiteks „ Lepingu saldode võrdlus“). Uus koondkasumiaruanne esitab infot tegelike rahavoogude kohta võrreldes siiani esitatud  hinnangutega ning muutustega nendes hinnangutes.

Kui esialgses projektis toodud mudel kiidetakse heaks uues standardis, võib tekkida olukord, kus finantsaruannete kasutajad - nt  kindlustuspreemiate, kahjunõuete ja väljamaksetega rohkem kursis olevad analüütikud ja regulaatorid - , võivad vajada rohkem infot mõistmaks olulisi finantsnäitajaid (eriti riskihindamistegevust puudutavaid). Võib tekkida risk, et selline summaarse marginaali meetodil esitus finantsaruandes ei anna kõikidele aruande kasutajatele piisavalt vajalikku infot, kuna ei anna adekvaatset informatsiooni kindlustusseltsi tegevuse kohta.

Lisaks eelmainitule on Nõukogud arutanud alternatiivseid kindlustuslepingute esitusviise ning neile soovingi allpool tähelepanu pöörata.

Kuigi kommentaarid standardi projektile olid üldiselt positiivsed marginaali-info kasulikkuse ja vajalikkuse suhtes, väljendati  enam siiski soovi saada infot mahu ja koguste osas, eriti mis puudutab kindlustuspreemiaid ja kulusid. Sellest lähtuvalt, soovitati ka traditsioonilise esitusviisi  rakendamist  preemiate kajastamisega tuludes, arvestades elu- ja varakindlustuse spetsiifikat.

Vastuseks saabunud kommentaaridele esitasid Nõukogud mitmeid alternatiive, mis  peegeldavad summaarse marginaali lähenemise kasulikkust, kuid samal ajal annavad  informatsiooni ka koguseliste näitajate kohta.

Väljapakutud alternatiivideks on:

• n.ö summaarse  marginaali lähenemine, täiendatuna  koguseliste näitajate kohta info avalikustamisega kasumiaruandes;

• n.ö laiendatud marginaali lähenemine, koondades koguste ja marginaali-info ühe osana kasumiaruande mudelist;

• n.ö topelt-esitus, mis  ühendab traditsioonilise meetodi tuluallikate analüüsiga;

• n.ö kirjalik oodatavate rahavoogude lähenemine, näidates kõiki uute lepingutega seotud  oodatavaid rahavoogusid, nii sissetulevaid kui ka väljaminevaid.

Audiitorina, ühe kindlustusandja finantsaruande kasutajana, arvan, et parim st. informatiivseim esitusviis oleks n.ö segu summaarse marginaali lähenemisest koos infoga kindlustuspreemiate, -hüvitiste ja kulude kohta koondkasumiaruandes. Auditeerides kindlustusandja äritegevust on vaja mõista kõiki olulisi finantsnäitajaid - nii riskihindamistegevust puudutavaid, kui ka koguselisi näitajaid ning veenduda, et finantsaruannetes esitatud info on adekvaatne.

Nõukogude liikmed soovivad, et informatsioon oleks esitatud finantsaruannetes arusaadavalt ka neile kasutajatele, kes ei ole kindlustusvaldkonna spetsialistid. Kuigi paljud Nõukogude liikmed olid positiivsed alternatiivsete lahenduste osas, on ikkagi jäänud lahtiseks, just alternatiivseid, mitte IFRS’ist tulenevaid näitajaid puudutava lisainformatsiooni esitus. On selge, et Nõukogud otsivad sellist esitusviisi, mis on informatiivne ja arusaadav kindlustusseltsi finantsaruande kasutajale.

Kuid kuidas seda saavutada? Millist infot vajab aruande kasutaja kui võtta arvesse, et kasutajad on erinevate teadmiste, huvide ja vajadustega? Kuidas leida see kõiki osapooli rahuldav kompromiss?

Loodetavasti saame vastused kõikidele neile küsimustele ning kõiki osapooli rahuldava tulemuse 2011. aasta juunikuu lõpuks, kui on plaanis avalikustada standardi lõppversioon. Milline kindlustuslepingute esitusviis jõuab lõplikusse standardisse, on praegu oluliseks väljakutseks Nõukogudele, millega tuleb tegelda.

Ükskõik millise esitusviisi kasuks lõplikus standardis otsustatakse, peavad kindlustusandjad tegema olulisi muudatusi oma olemasolevatesse süsteemidesse ja äriprotsessidesse, et olla valmis uue esitusviisi ja uute avalikustamisnõuete järgimiseks.

Rohkem infot leaib SIIT.

Artikli autor on Tiina Sõmer, Ernst&Young Baltic AS auditi osakonna juhtivkonsultant 
  

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad