Riigikohus: tee remontija vastutab tekitatud kahju eest

Hiljutises Riigikohtu kaasuses rikuti teeremondi käigus sadevete äravoolu süsteem, mis põhjustas üleujutuse naaberkinnistu maja keldris. Teeremonti teostati kohaliku omavalitsuse tellimusel.

Riigikohus otsustas, et tee remontimine on suurema ohu allikas. Seega vastutab remontija kahju tekitamise eest sõltumata oma süüst (riskivastutus). Lihtsamalt öeldes vastutab ta tekitatud kahju eest sõltumata sellest, kas tema tegevus oli ebaseaduslik või kas ta oli süüdi kahju tekitamises. Vastutuse tekkimiseks piisab sellest, et tegevusele iseloomulik kõrgendatud risk realiseerub ja selle tulemusena on teisele isikule tekkinud kahju. Niisiis kaasnevad tee remondiga alati kõrgendatud riskid.

Kahjulike mõjutuste puudumist peab tõendama tee remontija

Tee remontimisele iseloomulikuks ohuks on see, kui remondi käigus muudetakse pinnase senist olukorda (nt pinnase osaline asendamine teistsuguse pinnasega, teekatte materjali muutmine) või muudetakse või kahjustatakse maapinnas või maapinnal olevaid ehitisi (näiteks torustike ja kaablikanalite kahjustamine, kanalisatsioonikaevude, sõidutee, kõnniteede jms asukoha ja/või kõrguse muutmine maapinna suhtes).

Selliste mõjutuste tagajärjel võivad saada kahjustatud muuhulgas naabruses olevad hooned ja nendes asuvad asjad, sh selle tõttu, et sademe- või põhjavesi hakkab tee remondist põhjustatuna tungima kas pinnase pealt või olemasolevate torustike või pinnase kaudu hoonetesse. Seni kuni tee remontija ei ole tõendanud, et kõik tee remontimisega kaasnevad kahjulikud mõjutused olid teistele isikutele ette nähtavad ja hoolika tegutsemisega ära hoitavad, tuleb hea usu põhimõtte järgi lugeda tee remontimist kui tegevust suurema ohu allikaks. Vastutusest vabanemiseks peab tee remontija ise tõendama, et kahju põhjus oli muu kui tee remondiga kaasneva kõrgendatud riski realiseerumine. 

Vastutavad nii töö tellija kui teostaja

Kohalikku omavalitsust ei vabasta vastutusest asjaolu, et tema ei remontinud teed ise, vaid tellis selle ehitajalt. Tegelikult vastutavad mõlemad. Niisiis võib kannatanu oma nõuetega vabal valikul pöörduda tee ehitaja, omavalitsuse või mõlema poole.

Artikli autorid on Carri Ginter, advokaadibüroo SORAINEN partner,ja Veikko Puolakainen, advokaadibüroo SORAINEN vandeadvokaat.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Advokaadibüroo SORAINEN blog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad