Riigikohus: tee remontija vastutab tekitatud kahju eest

Hiljutises Riigikohtu kaasuses rikuti teeremondi käigus sadevete äravoolu süsteem, mis põhjustas üleujutuse naaberkinnistu maja keldris. Teeremonti teostati kohaliku omavalitsuse tellimusel.

Riigikohus otsustas, et tee remontimine on suurema ohu allikas. Seega vastutab remontija kahju tekitamise eest sõltumata oma süüst (riskivastutus). Lihtsamalt öeldes vastutab ta tekitatud kahju eest sõltumata sellest, kas tema tegevus oli ebaseaduslik või kas ta oli süüdi kahju tekitamises. Vastutuse tekkimiseks piisab sellest, et tegevusele iseloomulik kõrgendatud risk realiseerub ja selle tulemusena on teisele isikule tekkinud kahju. Niisiis kaasnevad tee remondiga alati kõrgendatud riskid.

Kahjulike mõjutuste puudumist peab tõendama tee remontija

Tee remontimisele iseloomulikuks ohuks on see, kui remondi käigus muudetakse pinnase senist olukorda (nt pinnase osaline asendamine teistsuguse pinnasega, teekatte materjali muutmine) või muudetakse või kahjustatakse maapinnas või maapinnal olevaid ehitisi (näiteks torustike ja kaablikanalite kahjustamine, kanalisatsioonikaevude, sõidutee, kõnniteede jms asukoha ja/või kõrguse muutmine maapinna suhtes).

Selliste mõjutuste tagajärjel võivad saada kahjustatud muuhulgas naabruses olevad hooned ja nendes asuvad asjad, sh selle tõttu, et sademe- või põhjavesi hakkab tee remondist põhjustatuna tungima kas pinnase pealt või olemasolevate torustike või pinnase kaudu hoonetesse. Seni kuni tee remontija ei ole tõendanud, et kõik tee remontimisega kaasnevad kahjulikud mõjutused olid teistele isikutele ette nähtavad ja hoolika tegutsemisega ära hoitavad, tuleb hea usu põhimõtte järgi lugeda tee remontimist kui tegevust suurema ohu allikaks. Vastutusest vabanemiseks peab tee remontija ise tõendama, et kahju põhjus oli muu kui tee remondiga kaasneva kõrgendatud riski realiseerumine. 

Vastutavad nii töö tellija kui teostaja

Kohalikku omavalitsust ei vabasta vastutusest asjaolu, et tema ei remontinud teed ise, vaid tellis selle ehitajalt. Tegelikult vastutavad mõlemad. Niisiis võib kannatanu oma nõuetega vabal valikul pöörduda tee ehitaja, omavalitsuse või mõlema poole.

Artikli autorid on Carri Ginter, advokaadibüroo SORAINEN partner,ja Veikko Puolakainen, advokaadibüroo SORAINEN vandeadvokaat.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Advokaadibüroo SORAINEN blog

Toetajad:

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad:

Palgakalkulaator

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Standard ERP on integreeritud äritarkvara keskmistele ja suurtele ettevõtetele.

Standard ERP ühendab endas traditsioonilise ettevõtte ressursiplaneerimise (ERP) ja kliendihalduse (CRM) kõrval laialdasel hulgal erilahendusi lähtuvalt ettevõtte spetsiifikast ning vajadustest.

Valdkonna tööpakkumised

Haanpaa Group is looking for a CREDIT CONTROLLER

Manpower OÜ

05. oktoober 2017

Cinamon is looking for a FINANCE MANAGER

Manpower OÜ

08. oktoober 2017

Uudised