OECD raport – mis edasi?

18. märtsil avaldati OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) aruanne avaliku sektori haldussuutlikkuse kohta, milles toodi välja nii mitmeid riigi poolt rakendatud meetmeid kui puuduseid avalikus sektoris.

Nüüd on sellest möödunud paar nädalat ja nii kurb kui see ka ei ole, siis väga suurt avaliku diskussiooni sellest tekkinud ka ei ole. Seda on paaril korral kommenteeritud Riigikantselei ja analüüsi algatanud Raidla Lejins & Norcous Advokaadibüroo OÜ- u poolt, kuid mitte kordagi nende, kelle kohta see aruanne kehtib ehk siis valitsuse ja kohalike omavalitsuste poolt. Kuigi aruande avalikustamine sattus perioodile, kus meil toimub alles uue valitsuse moodustamine, ootab  avalikus siiski kommentaare raportis esitatud tähelepanekute kohta.

Seega tekib küsimus, et kuidas edasi, kas aruandes tehtud tähelepanekud ja soovitused jäävad riiulile tolmu koguma ja paremaid aegu ootama, või plaanib riik raportis välja toodud puudustega ka midagi ette võtta.

Juhul kui keskvalitsus ja kohalikud omavalitsused raporti riiulile seisma jätavad, tuleb tunnistada, et riik ei plaani lähiajal oluliselt oma haldussuutlikust ja administratiivset taset parendada. Mida see meile kokkuvõttes tähendab?

Tähendab seda, et riigi ja avaliku sektori halduskulude administreerimine ei vähene ning kui järgitaksegi rahandusministri plaani külmutada avaliku sektori eelarved vähemalt neljaks aastaks, siis pikemas perspektiivis avastame, et kuigi me tahame olla õhuke riik, siis selle staatuse hoidmine ilma riigipoolse panuseta on praktiliselt võimatu.

Seega jõuame tagasi alguspunkti ja küsime mida plaanib riik ette võtta riigi administratiivse taseme tõstmiseks? 

Nagu aruandes öeldud, on riik killustunud ja selleks peaks eelkõige võtma selge seisukoha haldusreformi elluviimiseks, mis võimaldaks riiki majandada tulemuslikumalt ja pakkuda riigiteenuseid praegusest efektiivsemalt. Teiseks - loomulikult Eesti demograafiline olukord ja rahvastiku pidev vananemine, mis kokkuvõttes suurendab riigi sotsiaalset ja muud maksukoormust (v.a muidugi juhul kui me jätkame pensioniea tõstmist).

Kui riik ise oma juhtimises muutusi ei plaani ja rakendab vankri ette ettevõtjad, võiksid kesk- ja kohalikud omavalitsused muuta seadusandlust rohkem ettevõtja sõbralikumaks ning lihtsustada ettevõtlust. Hea näide ametkondade peata olekust peegeldavad olukorrad on näiteks vaidlused põlevkivi ressursside ning teede– ja ehitushangete osas, mille üle ettevõtted peavad omavahel pidama vaidlusi, sest ametkonnad ei suuda korraldada adekvaatseid hankeid.

Olukorras, kus Eesti ettevõtlus ja ettevõtted teevad pidevalt riigile etteheiteid või ettepanekuid riigi haldussuutlikkuse osas ja mida toetab nüüd ka OECD raport oma tähelepanekutega, ootaks, et riik võtab kätte ja rakendab meetmeid enda tugevamaks muutmiseks.

Seega, enne kui see raport tolmuma panna, võiks riik ja tema ametkonnad olulisema osa raportis välja toodud soovitused oma tegevusplaani võtta ja need ellu rakendada.

Artikli autor on Taavi Saat, Ernst & Young Baltic AS ärikonsultatsioonide osakonna juhtivkonsultant .

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad