Riik - kohtus võrdsem kui teised

Riik on eraõiguslikus vaidluses teistest võrdsem, kuna riigiasutused ei pea kohtuvaidlustes tasuma riigilõivu, mis annab neile menetluses eelise ja võimaldab alati jõupositsioonilt vaielda ning otsuseid vaidlustada.

Lepingute sõlmimist ja täitmist reguleerivad eraõiguse normid. Taolise õigussuhte olemuslik tunnus on võrdses positsioonis olemine, alluvussuhte puudumine. Näiteks õigussuhe kinnistu ostja ja müüja vahel, kus mõlemal poolel on õigused ja kohustused. Eraõiguse alla kuuluvad tsiviilõigus, äriõigus, rahvusvaheline eraõigus ja intellektuaalne omand (näiteks autoriõigus, patendiõigus). Kui sõlmite üüri- või müügilepingu riigiga, siis ka seda reguleerib eraõigus.

Eraõiguslikud vaidlused puudutavad reeglina omandit ja taoliste kohtuasjade lahendamist reguleerib tsiviilkohtumenetluse seadustik. Põhimõtteliselt peaksite riigiga kohtus vaieldes olema võrdses seisundis, kuid tegelikkuses see ei ole nii. Tsiviilkohtumenetluse seadustikus on lakooniliselt sätestatud, et Eesti Vabariik kui menetlusosaline on vabastatud nii riigilõivu kui kassatsioonikautsjoni tasumisest.

Mida see praktikas kaasa toob? Näiteks seda, et kui ettevõtja soovib esitada hagi riigi vastu 100 000 euro (1 564 660 krooni) nõudes, siis peab ta tasuma riigilõivu 6 391,16 eurot (100 000 krooni). Samas riik sarnaselt hagilt riigilõivu tasuma ei pea. Juhul, kui esimese astme kohus ettevõtja hagi rahuldab ja summa riigilt välja mõistab, on viimasel võimalus kohtuotsus ilma mistahes lõivuta vaidlustada. Riik võib kogu kolmeastmelises kohtusüsteemis tsiviilasjades hüperaktiivselt vaielda ja vaidlustada ilma, et ta peaks kunagi muretsema riigilõivu või kassatsioonikautsjoni pärast.

Algselt oli Eesti Vabariigi kui menetlusosalise huvides sätestatud riigilõivuvabastuse mõte, et puudub praktiline vajadus tõsta riigi raha ühest taskust teise. Näiteks kohtus vaidleva siseministeeriumi raha ja rahandusministeeriumi kui riigilõivu saaja raha on üks ja sama riigi raha. Mõttekäik on vaid esmapilgul loogiline ja õiglane. Ettevõtjad peavad paratamatult arvestama enda rahaliste vahendite piiratusega, olgu need eelarves korralise või erakorralise kuluna ette nähtud. Samamoodi peaksid seda tegema ministeeriumid, kui neile ei kehtiks riigilõivuvabastus. Praegusel juhul on tegemist olukorraga, kus eraõiguslikus suhtes vaidleva ettevõtja jaoks on riigilõivu suurus aeg-ajalt halvemgi uudis kui oletatav advokaadikulude summa. Nii ongi tsiviilkohtuvaidluse jooksvad kulud ettevõtja jaoks alati oluliselt suuremad kui riigi jaoks. See annab riigiasutusele menetluses eelise ja võimaldab tal alati jõupositsioonilt vaielda.

Millised on niisuguse eelisseisundi tulemused? Eelkõige on riik kohtus hüperaktiivne vaidleja ega sõlmi kompromissi isegi siis, kui asja menetlev kohtunik igati konkreetse ja põhjendatud kompromissiettepaneku teeb. Teiseks võib märgata seda, et teatud riigiasutused on eraõiguslike lepingute rikkumisel sageli palju riskialtimad kui ettevõtjad. Viimased peavad arvestama mitmeastmelise ja mitmeaastase kohtuvaidlusega, mis toob paratamatult kaasa kümnetesse tuhandetesse eurodesse ulatuvad menetluskulud. Juhatuse liige, kes taolise vaidluse põhjustas, peab varem või hiljem aru andma jne. Samal ajal ei pea ministeerium või selle allasutus aru andma ülisuurte riigilõivu summade kulutamisest, sest niisuguseid kulutusi pole vaja teha!

Olukord on põhiseadusevastane. Põhiseaduse kohaselt on igaühe omand puutumatu ja võrdselt kaitstud. Samuti on põhiseaduses öeldud, et seadus kaitseb igaühte riigivõimu omavoli eest. Nagu näha, on riik eraõiguslikus vaidluses teistest siiski võrdsem. Väljapääsuks sellisest ebavõrdsest olukorrast võib olla riigile eelisseisundit andvate seaduse sätete põhiseadusele vastavuse vaidlustamine kohtumenetluses. Isik, kes selle vaidluse ette võtab, osutab tõenäoliselt suure teene endale ja teistele kaaskannatajatele.

Artikli autor on Ilmar-Erik Aavakivi, Advokaadibüroo Aivar Pilv partner ja vandeadvokaat

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Õigusblog Aivar Pilv

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad