Kuidas tagada oma nõuet kroonilise võlgniku vastu?

Võlgniku vastu nõuete esitamisel on võlausaldajal otstarbekas mõelda ka nõude hilisema täitmise võimalustele ja sellele, kuidas kõige efektiivsemalt tagada kohtumenetluse ajal või isegi enne selle alustamist võimaliku soodsa kohtulahendi täitmine.

Eestis on viimaste aastatega tekkinud arvukalt võlgnikke, kelle suhtes on algatatud mitu täitemenetlust ning kellel tundub olevat rohkem võlausaldajaid kui bin Ladenil teisikuid. See on viinud olukorrani, kus hagi tagamise vajaduse tekkimisel on võlgniku varale kohtutäituri poolt juba seatud kellegi kasuks võõrandamise keelumärge. Isegi sellisel juhul tasub aga esitada taotlus hüpoteegi seadmiseks võlgniku kinnistule. 

Kui tahad oma raha lõpuks ka reaalselt kätte saada, taotle hagi tagamist

Kohtuotsuse täitmise võimaldamiseks on mõistlik koos hagiavaldusega esitada kohtule ka hagi tagamise taotlus, kuna vastasel juhul ei pruugi võlgnikul kohtuotsuse jõustumise ajaks enam rahalisi vahendeid olla. Hagi tagamise üks enimkasutatavaid viise on kohtuliku hüpoteegi seadmine võlgniku kinnisasjale, mis võimaldab võlausaldajal – olenemata kinnistu hetkeomanikust – saada oma nõudele rahuldust kinnistu (sund)müügist saadava raha arvel. Kohtulikku hüpoteeki rakendatakse praktikas kõige rohkem ka seetõttu, et hüpoteek üldjuhul ei piira võlgniku igapäevast elu või tegutsemist kohtumenetluse ajal.

Mis saab kohtulikust hüpoteegist, kui kinnistul on keelumärge?

Kui aga võlgniku kinnistule on kinnistusraamatus varasemalt kantud keelumärge, mis keelab kannete tegemise kinnistusraamatusse kas täielikult või osaliselt, võib tekkida arusaam, et hagi polegi võimalik kohtuliku hüpoteegi seadmisega tagada (sest kui ei saa teha kannet, siis ei saa ka hüpoteeki sisse kanda). Keelumärgete seadmine on täitemenetluste raames tihti kasutatav meede ning võimaldab survestada võlgnikku võlga tasuma, samuti ei saa võlgnik sellisel juhul kinnistut võõrandada. Keelumärge võib olla kantud nii selle sama võlausaldaja kui ka teiste võlausaldajate kasuks muude menetluste raames.

Riigikohus on käesoleva aasta 7. märtsi lahendis asjas nr 3-2-1-167-10 käsitlenud kohtuliku hüpoteegi seadmise võimalusi keelumärkega koormatud kinnistule. Nimetatud asjas taotles võlausaldaja võlgniku kinnistule kohtuliku hüpoteegi seadmist. Kinnistule oli aga varasemast kantud keelumärge selle sama võlausaldaja ja kohtutäituri kasuks. Esimene ja teine kohtuaste jätsid hagi tagamise taotluse rahuldamata, viidates keelumärke olemasolule, mille tõttu ei saa kinnistusraamatusse kandeid teha. Samuti juhtisid kohtud tähelepanu sellele, et hüpoteegi sissekandmist taotleb vaid võlausaldaja, kuid keelumärge on kantud nii võlausaldaja kui kohtutäituri kasuks, mistõttu ei lange ka avaldajate isikud kokku.

Riigikohus sedastas, et madalama astme kohtud olid õigesti leidnud, et kohtuliku hüpoteegi sissekandmine kinnistusraamatus sisalduva keelumärke tõttu oli välistatud. Riigikohus rõhutas, et kinnistamismenetlus on formaliseeritud menetlus, mille käigus ei saa kinnistusraamatu pidaja eristada erinevate keelumärgete tähendust, kui seda seaduses tehtud ei ole – seega, kui on kantud kinnistusraamatusse keelumärge ka kohtutäituri kasuks, peab kinnistusraamatu pidaja sellest lähtuma.

Hüpoteegi sissekandmine puudutatud isiku nõusolekul

Tsiviilkolleegium täpsustas aga võlausaldaja võimalusi vastavas olukorras tegutsemiseks. Nimelt, kolleegium asus seisukohale, et kohtulikku hüpoteeki on siiski võimalik ka keelumärke korral sisse kanda, kui selleks on olemas puudutatud isiku nõusolek. Antud juhul oleks seega võlausaldaja pidanud saama ka kohtutäituri nõusoleku hüpoteegikande tegemiseks. Lisaks märkis kolleegium, et kohtutäitur saab olla keelumärkega õigustatud isik, kuna seda õigustab kohtutäituri tasu ja kulude hüvitamise tagamise vajadus – keelumärge tagab muuhulgas ka kohtutäituri tasunõude maksmapanekut võlgniku suhtes. 

Tee teiste võlausaldajate ja kohtutäituritega koostööd ning kasuta oma huvide kaitsmiseks kõiki  menetluslikke võimalusi

Seega tasub võlausaldajal, kes soovib oma nõuet tagada, teha koostööd nii teiste võlgniku võlausaldajatega kui ka kohtutäituritega, olgu see siis erinevate kooskõlastuste või sisuliste kokkulepete vormis. Kinnistule kohtuliku hüpoteegi seadmine on sellisel juhul võimalik ka keelumärke olemasolu korral.

Tuleb märkida, et nimetatud hüpoteek läheb kinnistusraamatus esimesele vabale järjekohale ning eelneval järjekohal oleva õiguse sundtäitmise korral ei pruugi jätkuda vahendeid viimase hüpoteegiga tagatud nõude rahuldamiseks (olenevalt eelnevate õiguste ulatusest ja kinnisasja müügihinnast). Samas annab kohtuliku hüpoteegi seadmine võlausaldajale vähemalt täiendava võimaluse oma nõue tulevikus rahuldatud saada ning võlgnike vastu suunatud nõuete esitamisel on oma huvide kaitsel otstarbekas kasutada ära kõik seaduslikud võtted.

Hüpoteegi mitteseadmisel võib tõenäolisemalt tekkida olukord, milles pärast pikki ja kurnavaid kohtuvaidlusi ei saa võlausaldaja ka soodsa lahendi korral isegi osaliselt oma raha kätte.

Artikli autor on Veiko Viisileht, Alvin, Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat.  

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad