Kas suurus on oluline?

Viimasel ajal on üsna sageli arutatud selle üle, kui palju peaks riik toetama ettevõtlust ja kui palju just suurettevõtteid. See teema on tekitanud palju kõneainet nende ettevõtjate ja ettevõtete hulgas, kes suurettevõtete hulka ei kuulu.

Ainult suurettevõtlusele keskendumine ei ole väga jätkusuutlik, kuid kui võtta aluseks piirkondlik mõju, siis suurettevõtted on need, kes mõjutavad otseselt piirkonna maksutulu, tööhõivet  ja kaudselt ka kogu piirkonna majandust. Alles see oli kui Kehras tegutsev Horizon Tselluloosi – ja Paberitehas oli suurtes makseraskustes ja ähvardas kohalike omavalitsuse juhtide sõnul piirkonda sotsiaalse katastroofiga. Täpselt samas staatuses on mitmed Ida-Virumaal asuvad suurtootjad, kes omavad sealses piirkonnas olulist mõju nii majanduslikus kui sotsiaalses aspektis.

Eelmisel nädalal kohtusid suurettevõtete juhid peaministriga ja tegid avalikult parlamendierakondadele ettepanekuid, mis võiks aidata kaasa nii suurettevõtlusele kui ettevõtlusele üldiselt. Eesti majandus on väike ja seega peaks riik toetama rohkem ettevõtjaid läbi selliste meetmete, mis annaks neile kindlust siduda oma tegevus Eesti majandusruumiga, mitte hakkama otsima võimalusi teha äri väljaspool riigipiiri.

Kui kasvõi vaadata meie suurettevõtluse lipulaeva BLRT, siis viimastel aastatel on ettevõte agressiivselt laienenud. See on väga hea, et meie ettevõtjad laiendavad oma äri, kuid samas peaks mõtlema sellele, miks nad seda teevad. Võib-olla on üks probleem selles, et meie majanduskeskkond ei toeta neid piisavalt. BLRT näide on hea, kuna nad on avalikult üles tõstatanud kvaliteetse tööjõu puuduse ja võõrtööjõu kasutamise. Aga ometi ei ole selles osas toimunud riigi tasanadil olulist edasiminekut.

Kui arvestada meie rahvastiku jätkuvat vananemist, siis peagi oleme situatsioonis, kus me oleme ikkagi sunnitud avama oma tööturu võõrtööjõule. Kui vaadata näiteks avaliku avalduse kirjutanud suurettevõtteid, siis tuleb tunnistada, et mitmed nendest ei põhine tõesti eesti kapitalil, kuid olenemata sellest annavad nad oma panuse SKP-sse ja tööhõivesse ning riigi majandusedusse.

Kui kommenteerida põhivaldkondi, mille osas ootavad suurettevõtjad lähitulevikus konkreetseid tegevussamme, siis on loomulik, et suurettevõtjatele tuleks tagada riiklikul tasemel pikaajaline stabiilsus nii riigipoolsete toetusmeetmete kui maksukeskkonna näol. Arvestades seda, et näiteks kulubaasi kasv osades valdkondades tõuseb peale Euroopa Liidu kolmanda kliimapaketi jõustumist alates 2013. siis muutub ka mitmete suurettevõtete olukord segaseks, sest hetkel ei suuda keegi prognoosida saastekvootide hinna kujunemist.
Samuti mõjutab kulubaasi elektrituru avanemine, kui elektrit tuleb osta vabaturult.

Kolmandana punktina oli välja toodud suurettevõtete huvide kaitsmine välisturgudel. Tuleb olla nõus, et riik ei ole hetkel piisavat toetanud ettevõtlust uute turgude haaramisel. Loomulikult peab kohtlema ja panustama ettevõtlusse üldiselt, kuid majandust liikuma panevaks jõuks on paljuski siiski suurettevõtlus.
Seega suurettevõtete juhtide ootused riigi suhtes on põhjendatud kuna nende panus riigi edus on märkimisväärne.

Samas on oluline öelda riigi kaitseks, et struktuurifondide abiga on loodud mitmeid meetmeid, mis aitavad kaasa ettevõtlusele üldiselt. Iseküsimus, et kui palju need aitavad suurettevõtlust.

Kui küsida, kas suurus on oluline, siis riigi seisukohalt on hea, kui meil on võimalikult palju edukaid suurettevõtteid, kes omavad regioonis mõjukat positsiooni ja kes täidavad meie riigikassat.

Artikli autor on Taavi Saat, Ernst & Young Baltic AS ärikonsultatsioonide osakonna juhtivkonsultant .

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad