Kellel on kohustus avalikustada teavet?

Avalikule teabele ja avaliku teabe seadusest tulenevatele kohustustele mõeldes on tihti esmane arvamus, et tegemist on millegagi, mis laieneb üksnes riigile ja kohalikele omavalitsustele. Tegelikkuses võivad aga ka äriühingud ja muud eraõiguslikud juriidilised isikud ning ka füüsilised isikud olla teabevaldajateks.

See omakorda toob endaga kaasa avaliku teabe seadusest tuleneva kohustuse vastata esitatud teabenõuetele.

Avalik teave on mistahes viisil ja mistahes teabekandjale jäädvustatud ning dokumenteeritud teave, mis on saadud või loodud õigusaktides sätestatud avalikke ülesandeid täites.

Avaliku teabe valdajateks on riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud, samuti eraõiguslikud juriidilised isikud ja füüsilised isikud, kui nad täidavad avalikke ülesandeid. Avalikud ülesanded on ülesanded, mis on isikule pandud seaduse, haldusakti või lepingu alusel.

Avaliku teabe seadus annab näidisloetelu avalikes ülesannetest, kuid nimetatud loetelu ei ole lõplik. Avalikud ülesanded hõlmavad muu hulgas haridus-, tervishoiu- ja sotsiaalteenuseid, aga avalikuks ülesandeks on ka näiteks ühisveevärgi-ja kanalisatsiooniteenuse osutamine või linnateede ja -tänavate koristamine.

Kui eraõiguslik isik täidab avalikke ülesandeid, siis loetakse, et ta on avaliku teabe valdaja selle teabe osas, mis puudutab konkreetse avaliku ülesande täitmist.
Teabevaldajaks, kellel on avaliku teabe seadusest tulenevalt kohustus vastata teabenõuetele, on ka ettevõtjad, kellel on turul valitsev seisund või kellele on antud eri-või ainuõigus või kes on turul monopol. Sellisel juhul loetakse, et isik on teabevaldajaks teabe osas, mis puudutab kaupade ja teenuste pakkumise tingimusi, hindu ning nende muudatusi.

Samuti loetakse teabevaldajateks nii eraõiguslikud juriidilised isikud kui ka füüsilised isikud, kes saavad riigi või kohaliku omavalitsuse eelarvest raha avalike ülesannete täitmiseks või saavad toetusi. Avalikuks teabeks on sellisel juhul teave, mis puudutab rahaliste vahendite või toetuste kasutamist.

Avaliku teabe valdajaks olemine toob kaasa mitmeid kohustusi, kuid peamine kohustus on vastata esitatud teabenõuetele. Teabenõude esitamise õigus on igaühel ning reeglina tuleb teabenõudele vastata ning soovitud teave seaduses sätestatud tähtaja jooksul väljastada. Vastamisest võib keelduda vaid seaduses sätestatud konkreetsete aluste esinemisel. 

Kokkuvõtteks võib nentida, et isikute ring, kes on avaliku teabe seaduse mõttes teabevaldajad ning kellel lasub kohustus vastata teabenõuetele, on oluliselt laiem kui esmalt paistab. Ka äriühingud võivad teatud tingimustel olla avaliku teabe väljastamiseks kohustatud isikuteks ning nad peavad  soovitud informatsiooni väljastama.

Artikli autor on Alice Salumets, Alvin, Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad