Ettevaatust - kontsernisisene tehing!

Rahvusvaheliste ettevõtjate jaoks on suurim väljakutse siirdehinna maksuriski maandamine, selgub rahvusvahelise audiitor-ja konsultatsioonibüroo Ernst & Young uuringust, mis avaldati jaanuaris 2011.

Võrreldes eelmise sarnase uuringuga 2007. aastal, võib järeldada, et ettevõtjad kasutavad kontsernisiseste tehingute raames võimalust piiriüleseks kasumi maksuvabaks liigutamiseks, kuid samas teadvustatakse sellega seotud võimalikke siirdehindade maksuriske. 

Ernst & Young on siirdehindade uuringuid läbi viinud 1995. aastast. Viimati avaldatud uuringus osales 877 rahvusvahelist ettevõtjat, sealhulgas 647 emaettevõtjat 25 riigist ning 230 tütarühingut 16 riigist. Alljärgnevalt on välja toodud mõned olulisemad tähelepanekud uuringu tulemustest.

Vastanutest 73% leiab, et siirdehinnad on kriitilise tähtsusega nende kontsernile järgneva kahe aasta jooksul. Seejuures 74% emaettevõtjatest arvab, et siirdehindade dokumentatsiooni koostamine on olulisem, kui kunagi varem.

Eesti maksuameti praktika kohaselt siirdehindade kontrollide raames ei ole ligi pooltel juhtudel ettevõtjatel siirdehindade dokumentatsiooni koheselt esitada. Samas dokumentatsiooni puudumine ja selle esitamiseks 60 päeva võimaldamine pikendab maksurevisjoni kestvust vähemalt kahe kuu võrra.

Uuringu tulemused maksurevisjonide osas:

? Kaks kolmandikku vastanutest on läbinud siirdehindade revisjoni.
? Üks viiest siirdehindade korrigeerimistest lõppes rahalise karistusega.
? Maksuametid soovisid tutvuda kontsernisiseste lepingutega ning intervjueerida personali vastavalt 73% ja 41% revisjoni raames.

Teadaolevalt on Eesti maksuamet alustanud perioodil 2008-2010 kokku 32 menetlust siirdehinna riski alusel, millest ligi pooled algasid 2010 aastal. Lõpetatud on 8 menetlust, sealhulgas oli juhtumeid, kus maksumaksja pidi revisjoni tulemusel siirdehindasid korrigeerima. Siiski kokkuvõttes on siirdehindasid Eestis kontrollitud rohkematel juhtudel, kuna siirdehinna risk võidakse tuvastada ka muu maksukontrolli raames.

Tuginedes Eesti maksuameti praktikale siirdehindade kontrollimisel on peamiste puudustena välja toodud, et äriühingul ei ole esitada põhitoimikut või dokumentatsioon on koostatud puudulikult. Ühtlasi esinevad puudused seotud isikute vahelise tehingu ja võrreldavate andmete analüüsis ning on täheldatud ebaõiget võrreldavate andmete kasutamist.

Siirdehindega seotud trendid uuringu kohaselt:

? Vastanute hinnangul on juhtimis- ja tugiteenused ning kontsernisisesed finantseerimistehingud kõige tõenäolisemad vaidlusküsimused maksuametiga.

? Finantseerimistehingute siirdehindade kontroll vastanute hulgas kasvas märgatavalt – 7%-ilt 2007. aastal 42%-ile viimase uuringu kohaselt.

? Emaettevõtjate sõnul kontrolliti teenuste siirdehindasid 66%-i revisjonide raames.

? Vastanud eelistavad tehingupõhiseid meetodeid materiaalsete varade, teenuste ja kontsernisiseste finantseerimistehingute siirdehindade turuväärtuse määramiseks.

Sarnaselt uuringu tulemustele on ka Eesti maksuameti fookuses laenuintressid ja juhtimisteenuste siirdehinnad. Juhtimisteenuste osas on peamiseks vaidluskohaks tehingu hinna vastavus turuväärtusele ning tõendamine, et teenust on tegelikult osutatud. Kontsernisisese laenu osas hinnatakse, kas Eesti ettevõtja seisukohast on tegemist laenu andmisega või kasumi jaotamisega ning olukorras, kus Eesti ettevõtjale antakse laenu, siis kas laen on antud sihtotstarbeliselt või pigem (kõrge) intressimakse eesmärgil.

Ühtlasi teeb Eesti maksuamet ühisrevisjone teiste riikide maksuametitega piiriüleste tehingute kontrollimiseks. Seega suunab ka Eesti maksuamet rohkem ressursse tehingute turuväärtuse vastavuse kontrollimiseks.

Arvestades muudatusi Eesti tulumaksuseaduses, mis hakkasid kehtima jaanuaris, laienes äriühingute ning temaga seotud isikute ring, kellel on kohustus tehingute vastavust õiglasele turuväärtusele tõestada. Seega võib järeldada, et siirdehindade olulisus Eesti maksumaksjatele ning maksuhalduritele liigub kasvavas trendis.

Uuringuga saab tutvuda SIIN.

Artikli autor on Kersti Kull, Ernst & Young Baltic AS maksuosakonna juhtivkonsultant

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad