Igavad põhjapiiri riigid – the Bordic countries

Briti peaminister David Cameron korraldas 20. jaanuaril Londonis Põhjala ja Balti riikide liidritega mitmeti ebakonventsionaalse kohtumise. Kutsutud olid riigijuhid viiest Põhjala riigist: Island, Taani, Norra, Rootsi ja Soome ning kolmest Balti riigist: Eesti, Läti ja Leedu. Üritus oli korraldatud selgelt vastanduvana tavapärastele bürokraatlikele Brüsseli tippkohtumistele, rohkete punaste vaipade asemel oli osalejate sõnul atmosfäär pigem sarnane mõttevahetusega õdusa kaminatule ääres.

Kohtumise korraldanud Cameron’i sõnul oli ürituse eesmärgiks ennekõike ideede vahetamine sarnase ideoloogilise ja kultuurilise taustaga riikide vahel – räägiti erinevatel teemadel, mis muuhulgas hõlmasid Islandi algaja ettevõtja toetusprogrammi (seal leidub algajaid ettevõtjaid peale hiljutist panganduskriisi ohtralt), Norra maksuandmete avalikustamist (üksikisiku tulumaksu deklaratsioonid on seal avalik info) kui ka Eesti kogemust e-riigina ning Läti toimetulekut majanduskriisiga. Huvi korral loe kohtumisest lähemalt näiteks siit või siit (ametlikult polnud üritusele pressi kutsutud).

Kuid see pole põhjus, miks ma sellest kirjutan. Pigem ajendas seda lugu kirjutama märgilise tähtsusega asjaolu, et niivõrd mõjuvõimas riik kui Suurbritannia pidas vajalikuks ja otstarbekaks vahetada kogemusi ja ideid riikidega, keda tajuti kui ühtset gruppi  Põhjala ja Balti riigid. Seda gruppi ei nimetatud küll ühtse nimetajaga „Nordic countries“, mis kindlasti oleks eestlastele meeltmööda olnud (eks salamisi mõeldi ikka, et kui neid lätlasi-leedukaid poleks olnud, ehk siis oleks nii nimetatud), ent ehk leidub ka sellele riikide grupile sobiv ühisnimetaja?

Pakun selleks välja nimetuse „the Bordic countries“.

Miks ma leian, et see on sobiv nimetus? Erinevatel põhjustel_ tegu on ingliskeelse sõnade mänguga, mis suurendab selle nimetuse kasutuselevõtu tõenäosust.

Sõna „bordic“ küll ei eksisteeri, ent ta on väga sarnane sõnadele „nordic“ (põhja-, Põhjala), „Border“ (piir) ning ka „boring“ (igav), lisaks laenab algustähe Baltikumilt.

Kõik eelpoolnimetatud kaheksa on põhjapoolsed riigid, samuti võib ka öelda, et nad kõik on „piiripealsed“ – nendest edasi laiuvad üldjuhul kas veteväljad, Venemaa avarus ja/või asuvad nad kuulsal Huntington’i tsivilisatsioonide piiril.

Samuti on mitmed neist heas mõttes „igavad“ – püüdleme ju meiegi ametlikult igavaks Põhjamaaks. Kindlasti võib vastu vaielda, et „igavaks“ tembeldamine pole kellelegi meeltmööda, eriti võib seda eeldada end innovaatiliseks ning vabameelseks pidavate skandinaavlaste puhul, ent eestlasi see vaevalt heidutaks, kui meid edaspidi Põhjamaadega ühte patta sildi „a Bordic country“ all pandaks.

Eesti välispoliitilisteks eesmärkideks on alates taasiseseisvumisest olnud võimalikult tihedalt lõimuda läänemaailma ning ennekõike on seda seni teostatud läbi ametlike klubidega liitumise (NATO, Euroopa Liit, Schengen, OECD, eurotsoon jne). Nüüd on aeg, kui peame ka tavalise lääne kodaniku mõttemaailmas omandama koha läänemaailmas ning ehk lihtsaim viis seda saavutada oleks läbi Põhjamaadega assotsieerumise. Kui nemad meid veel esialgu Põhjala riigiks ei ole tunnistamas, siis kuulutame meid kõiki igavateks põhjapiiri riikideks – „the Bordic countries“.

Loomulikult ei aita selline sildistamine lahendada kõiki meie igapäevamuresid ning reaalselt on vaja näha vaeva riigi majanduskeskkonna parandamisega, haridus- ja sotsiaalprobleemidega ning veel mitmete valdkondadega, ent paralleelselt riigi kuvandiga tegelemine ei tuleks eelpoolnimetatud probleemidega tegelemisel kahjuks.

Artikli autor on Märt-Martin Arengu, Ernst & Young Baltic AS, vannutatud audiitor
Tallinna Ülikooli Rahvusvaheliste suhete programmi magister

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad