Ühisautorite suhted tuleb lepinguga reguleerida

Kui mitu isikut hakkavad ühiselt välja töötama arvutiprogrammi, disainima uut toodet, kokku panema andmebaasi, kirjutama raamatut või looma mistahes muud autoriõigustega kaitstavat teost, tuleb meeles pidada, et loodavate lahendustega seotud õigused kuuluvad sel juhul autoritele ühiselt. Loodud lahenduste kasutamine ja turustamine eeldab seega edaspidi kõikide autorite kokkulepet.

Vältimaks tuleviku erimeelsusi on seega oluline õigeaegselt ja piisavalt reguleerida ühiselt loodavate teoste autoriõigusega seonduvat.

Igapäevases majandustegevuses on aga paraku sagedane olukord, kus parimal juhul sõlmitakse kirjalikud lepingud isikutega, kellele ühiselt loodud teost kasutada antakse (programmi või andmebaasi tellija või kasutaja, tootedisaini tellija, raamatu kirjastaja), kuid autorite omavahelised suhted jäävad enamasti tähelepanuta. Puuduvad seega reeglid, kuidas ühiselt loodud teost edaspidi kasutatakse, kuidas teose kasutamisest saadavaid tulusid jaotatakse ning kuidas käitutakse olukorras, kus osapoolsed enam ühisest teose kasutamisest või edasiarendamisest huvitatud pole. Selliste kokkulepete puudumine võib kaasa tuua mitmeid praktilisi probleeme.

Teose kasutamine on piiratud

Kui mitu autorit on ühise loomingulise töö tulemusena loonud ühtse tervikliku teose, mille puhul ei ole erinevate autorite osalusi võimalik eristada, siis on tegemist ühisautorsusega ning kõik autoriõigused kuuluvad loojatele ühiselt. Sellise teose muutmiseks, täiendamiseks ja kasutamiseks (nt raamatu kirjastamiseks, arvutiprogrammi litsentsimiseks, tootedisaini alusel toodete valmistamiseks) on vajalik kõikide autorite nõusolek.

Kui ühel päeval aga seniste heade koostööpartnerite suhted jahenevad või mistahes muul põhjusel üks autoritest enam teosest huvitatud ei ole, olgu kasvõi kiusu pärast, siis ka teised autorid teost edasi arendada, seda muuta, täiendada ega kasutada ei tohi. Sisuliselt võib seetõttu jääda bestselleri kordustrükk välja andmata või edukas tootearendus paraku tolmu koguma.

Probleeme võib tekitada ka teose kasutamisest saadava tulu jagamine autorite vahel. Nimelt seaduse kohaselt tuleb poolte kokkuleppe puudumisel autoritasu jagada ühisautorite vahel võrdselt. Seega on võimalik, et kui ühiselt disainitud toode või arendatud arvutiprogramm hakkab ühel hetkel näiteks ühe autori pingutuste läbi hästi müüma, ilmub välja ka passiivne autor, kes pole ammu teose edasiarenduses osalenud ja kelle panus on tegelikult olnud kordades väiksem, ja nõuab seadusele tuginedes oma võrdset osa tulust.

Õiguste maksmapanek on keeruline

Ehkki ühiselt loodud teose kasutamine peaks toimuma poolte kokkuleppel, pole praktikas siiski harvad juhtumid, kus teine autor jäetakse kõrvale ja asutakse tegutsema omavoliliselt. Kohtupraktikas on juhtumeid, kui ühiselt kirjutatud käsikirja järgi ilmub moonutatud tekstiga raamat vaid ühe autori nimega. Samuti on näiteid, kus ühiselt alustatud arvutiprogrammi arendatakse edasi ja turustatakse edaspidi vaid enda loominguna.

Eeltoodud juhtudel on teisel autoril õigus pöörduda oma õiguste kaitseks kohtusse. Kuid oma õiguste maksmapanekuks peab ta suutma ennekõike tõendada oma osalemist teose loomises. Selle tõendamine ei pruugi olla sugugi lihtne, kuivõrd seadus ju eeldab, et autoriks on isik, kelle nimel teos avaldati. Rikutud õiguste eest rahalise kompensatsiooni nõudmine, kahju tekkimise ja selle suuruse tõendamine on paraku veel keerulisemad.

Lihtne lahendus – autorite omavaheline leping!

Kõiki eeltoodud probleeme on lihtne ennetada, sõlmides võimalikult varakult ja soovitavalt enne sisulise loometöö alustamist, ühiste autorite omavahelise lepingu. Kui arendustöö tegemiseks loovad osalised äriühingu, võivad autoriõiguslikud kokkulepped sisalduda ka näiteks osanike või aktsionäride lepingus.

Autorite omavaheline leping peaks selgelt välja tooma, mis on see ühiselt loodav teos ning millised on poolte panused, mh kas neid panuseid loetakse võrdseks või on proportsioonid erinevad. Reguleerida tuleks, kuidas toimub teose kasutamine – kas see toimub ühiselt, nagu eeldab seadus, või on igal autoril ka iseseisev õigus teose kasutamiseks ja millised on sellise iseseisva kasutuse tingimused. Kui teose kasutus toimub ühiselt, tuleks ette näha ka regulatsioon juhuks, kui üks autoritest enam teose arendamisest ja müümisest huvitatud ei ole. Näiteks võib ette näha mehhanismi, et ta peab ta sel juhul oma õigused tasuta või lepingus määratletud tasu eest teistele autoritele üle andma.

Kuivõrd kokkuleppe rikkumisega tekitatud kahju kindlaksmääramine ja kahjunõude esitamine on praktikas keerulised, siis kindlasti on soovitatav kokkuleppe rikkumise juhtudeks ette näha konkreetsed leppetrahvid, mida kahjustatud pool saab nõuda ilma kahjude tegelikku suurust tõendamata.

Lõpetuseks võib öelda, et praktika näitab, et kui eeltoodud teemad on enne ühiselt tegutsema asumist hoolikalt läbi mõeldud ja lepingusse kirja pandud, siis üldjuhul hiljem probleeme ei tekigi.
 
Artikli autor on Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Kairi Kurisoo

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad