Viis rusikareeglit ettevõtte ostuks

Majanduse elavnedes on oluliselt hoogustunud ka ettevõtete, nii äriühingu kui ka iseseisva majandusüksuse mõistes, omandamise turg. Turuosa suurendamiseks on endiselt kiireim viis mõne konkurendiga ühinemine või tema tegevuse või aktsiate omandamine.

Suurte tehingute puhul tehakse erinevaid auditeid ja on võimalik sihtettevõtte tegevust ning võimalikke probleeme juba tehingueelselt põhjalikumalt lahata. Väiksemate tehingute puhul ei ole aga alati otstarbekas või võimalik eeltööd nii põhjalikult teha.

Allpool on toodud viis rusikareeglit, mida olenemata tehingueelarvest oleks alati mõistlik silmas pidada:

1. Piisav tagatis müüja poolt
Tegutsev ettevõte pole kunagi lihtne kaup, mille omadustes ja müüja lubadustele vastavuses oleks võimalik enne tehingu tegemist lõplikult selgusele jõuda. Kui pärast tehingut selguvad probleemid, millest müüja vaikis, sõltub tihti tagatise olemasolust, kas ostjal on võimalik õigust (nt hüvitist) saada.

Tagatiseks sobib hästi kokkulepe, et osa ostuhinnast tasutakse hiljem – siis, kui ostja on mõni aeg ettevõtet hallanud ja on saanud võimaluse veenduda, et ettevõtte omadused vastavad lubatule. Sobiv tähtaeg tagatise hoidmiseks on mõned kuud pärast ostja kontrolli all oleva ettevõtte esimese majandusaruande kinnitamist.

2. Põhjalikud kinnitused
Ettevõtte omandaja peaks nõudma, et müügileping sisaldab põhjalikke müüja kinnitusi ettevõtte kohta. Vaidluse korral on alati lihtsam lähtuda konkreetsest selgelt arusaadavast kinnitusest, kui tuletada võimalikku rikkumist üldistest põhimõtetest või ka üldistest kõikehõlmavatest kinnitustest.

3. Raamatupidamine korda
Suurem osa probleeme, mis pärast tehingut avastatakse, väljenduvad mingil moel või oleksid pidanud väljenduma ettevõtte finantsaruannetes. Tihti on seega kriitilise tähtsusega küsimus, millisele aruandele pooled on müügis kokku leppides tuginenud ning milliseid kinnitusi müüja on aruannete õigsuse kohta andnud.

Kindlasti peaks ostja ka nõudma, et müüja teavitaks ostjat kõigist muudatustest raamatupidamispõhimõtetes viimaste aastate jooksul. Muudeks tüüpilisteks probleemideks on lootusetute nõuete kuluks mitte kandmine ning mängud kulude-tulude jaotamisega tehingule eelneva aasta lõpus.

4. Kokkulepe teada olevate võimalike riskide hüvitamise kohta
Ostja võimalused esitada müüja vastu nõudeid selliste rikkumiste eest, millest ostja oli teadlik või mille olemasolu ostja kahtlustas, on piiratud. Soovitame ostjatel sellised probleemid läbirääkimistel esile tõsta. Kui müüja kinnitab, et arvatud probleemi tegelikult pole, on mõistlik võimalik probleem lepingusse sisse kirjutada ning näha ette müüja kohustus hüvitada riski realiseerumisest tulenevad kahjud.

5. Ostja kinnitused
Ostja peab olema ettevaatlik kinnituste andmisega müüjale. Sageli sisaldub ka näiteks notari poolt koostatud standardsetes osa müügilepingutes ostja kinnitus, et ostja on ostetava ettevõtte ja selle tegevusega põhjalikult tutvunud ning ei oma pretensioone. Tegelikkuses on ostja võimalused ettevõtte tegevusega tutvuda väga piiratud. Probleemidega tutvumine sõltub eelkõige sellest, mida müüja soovib ostjale avaldada. Ostjad peaksid seega oma kinnitustega olema ettevaatlikud ning vajadusel kas või loetlema kõik dokumendid ja andmed, millega nad on tutvunud.

Artikli autorid on Toomas Prangli, advokaadibüroo SORAINEN partner(paremal) ja Paul Künnap, advokaadibüroo SORAINEN vandeadvokaat.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Advokaadibüroo SORAINEN blog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad