Millal saab töötaja töölepingu erakorraliselt üles öelda?

Hoolimata tööpuuudusest ei ole harvaesinev olukord, kus töötaja ütleb töölepingu üles, kuna tööandja on rikkunud oma kohustusi.

Tööandja kohustused tulenevad erinevatest õigusaktidest ja kokkulepetest, kuid mitte iga rikkumisega ei kaasne töötajal õigust tööleping erakorraliselt üles öelda. Individuaalseid töövaidlusi lahendavad organid on tänaseks juba kujundanud oma seisukohti rikkumise olulisuse osas, mida osaliselt käesolevas artiklis ka käsitletakse.


Mõjuv põhjus töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks

Kehtiv töölepingu seadus (TLS) reguleerib töötaja õigust tööleping erakorraliselt üles öelda TLS § 91, mis annab võrreldes eelnevalt kehtinud töölepingu seadusega selleks laiemad võimalused ja toob välja võimaliku mitteammendava näidisloetelu töölepingu erakorralise ülesütlemise alustest. Viidatud paragrahvis toodud alustest on kõige levinum töötaja poolt töölepingu erakorraline ülesütlemine tööandjapoolsete kohustuste rikkumise tõttu (TLS § 91 lg 2).

Siinkohal tasub meeles pidada, et mitte iga tööandja rikkumine ei anna alust ülesütlemiseks, vaid tööandjapoolse kohustuste rikkumise tagajärjed peavad töötaja jaoks olema olulised. Rikkumise olulisuse aspekt tekitabki sellistel puhkudel kõige enam vaidlusi, kuna pooled tõlgendavad ühe ja sama asjaolu olulisust erinevalt.

Seadusandja on pidanud vajalikuks eelnevalt viidatud näidisloetelus välja tuua põhjustena eelkõige:

* töötaja ebaväärikas kohtlemine,

* töötajale töötasu maksmisega oluline viivitamine

* kui töö jätkamine on seotud reaalse ohuga töötaja põhiõigustele (elu, tervis, kõlbelisus, hea nimi).

Praktikas esinenud juhtumid

Praktikas on levinumateks töötasu maksmise ja nn ebaväärika kohtlemisega seonduvad põhjused. Näiteks on praktikas juhtumeid, kus tööandja viivitab 5 päeva töötasu maksmisega ja töötaja ütleb sel põhjusel erakorraliselt töölepingu üles. Või on töötajatel omavahelises suhtlemises probleemid ja töötaja asub seisukohale, et tööandja lubas kaastöötajal teda ebaviisakalt kohelda (samas tööandja ei teadnudki esinenud konfliktist). Iga juhtumit ja selle olulisust tuleb küll eraldi hinnata, kuid üldreeglina autori arvates siiski ei saa 5-päevast töötasu maksmisega viivitamist või töötajate omavahelisi kommunikatsiooniprobleeme pidada oluliseks tööandjapoolsete kohustuste rikkumiseks.

Samas võib tuua ka näite, kus tööandja on viinud tööaja korralduses sisse muudatused, millega töötaja töötasu väheneb ning tema kulud suurenevad. Kuna töötaja töötas vahetustega tööl, siis sellise tööaja korralduses tehtud muudatuse tulemusena oleks töötaja pidanud töökohta sõitma näitlikult endise kolme korra asemel viis korda nädalas, millest tulenevalt suurenevad tema kulud transpordile ca 40%. Kui enne muudatusi kehtinud tööaja korralduse kohaselt töötas töötaja ka õhtusel ja öisel ajal, siis tööaja korralduse muudatuste tõttu oleks töötaja pidanud töötama ainult päevasel ajal ja vastavalt jääma ilma ka kokku lepitud kõrgemast tasust õhtusel ja/või öisel ajal töötamise eest.

Hindamata muudatuse seaduslikkust võib küll öelda, et muudatus avaldas töötajale otsest ja olulist negatiivset mõju, sest töötaja elukorralduses toimusid olulised muudatused. Seetõttu oli töötaja poolt töölepingu erakorraline ülesütlemine põhjendatud. Nimetatud seisukohale asus ka töövaidluskomisjon.

Seega peaks töötaja enne tööandjale töölepingu erakorralise ülesütlemise avalduse esitamist hoolikalt kaaluma selle põhjendatust tööandjapoolse võimaliku kohustuse rikkumise olulisuse aspektist, kuna vaidluse korral peab töölepingu erakorralise ülesütlemise avalduses toodud asjaolusid ja nende olulisust tõendama töötaja.

Artikli autor on Hillar Villers, Alvin, Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad