Maksumaksja Beckham

Jalgpall on äri, kus ringlevad sajad miljonid naelsterlingid, Ðveitsi frangid või eurod.  Suur raha tähendab aga sageli ka suuri makse. Vähem on teada, et jalgpalliorganisatsioonid,  -klubid ja jalgpallurid on seotud osavate maksuplaneerimisvõtete või tugevate läbirääkimisvõimetega maksude alandamise osas. 

Juba 1987. a avaldas OECD (Majandusliku Arengu ja Koostöö Organisatsioon) raporti, milles kirjeldas vajadust tõhusamate meetmete järgi rahvusvahelises maksustamises, et võidelda keeruliste maksuplaneerimismudelitega, mida kasutavad tippsportlased. Jalgpall ja maksud on huvitav kombinatsioon ka täna.

Vastates küsimusele, miks kaotas Wembley staadion 2010. aastal UEFA meistrite liiga finaali mängupidamise kohavalikul Hispaania jalgpalli suurklubi Madridi Reali kodustaadionile, jõuame maksustamiseni.

Londonis ei peetud finaalmängu maksuseaduste tõttu. Nimelt nõudis UEFA staadioni asukohariigilt kokkulepet või seaduse muudatust, et finaalis osalevate mängijate tulud on maksuvabad finaalmängu toimumise riigis. 2010. aastal ei olnud Suurbritannia valmis mängijatele pakkuma maksueeliseid. Hüved, mida aga finaali korraldamisest oodatakse on sedavõrd olulised, et 2011. aastal peetav UEFA meistrite liiga finaal toimub juba Londonis. Kui maksumaksja Beckham mängiks meistrite liiga finaalis, tähendaks maksuvabastus Beckhami jaoks, et näiteks teenitav reklaamitulu ei oleks Suurbritannias maksustatav. 

Teinegi jalgpalliorganisatsioon, mis peab tulemuslikke läbirääkimisi maksude küsimustes on FIFA. Nimelt MM finaalturniiri korraldajaõigust taotlevad riigid peavad nõustuma tingimustega, mida FIFA ette kirjutab, sealhulgas maksuvabastused  vähemasti FIFA ja temaga seotud sponsorite tulude osas (nt teleülekannete tulud). See tähendab, et jalgpalli MM-i korralduse üle otsustamise õigust omav ühendus otsustab tegelikkuses osaliselt ka iseenda maksustamise üle. Lisaks ei ole ka nimetatud sihtasutuse peakontori asukohamaa Ðveits ning kontori asukoht Zürichis juhuslik valik.

Samaaegselt on ka vastupidiseid näiteid, kus spordiorganisatsioonid rahvusvahelise maksustamise põhimõtteid austavad. Näiteks on Sydney olümpiamängude raames teenitud tulult või auhindadelt paljud sportlased pidanud tasuma tulumaksu Austraalias. 

Ka jalgpalliklubide omanikud on maksude planeerimist tõsiselt võtnud. Kui vaadata Inglismaa kõrgeimas jalgpalliliigas Premiere League’is osalevate meeskondade omanike juriidilisi struktuure, siis ilmneb et, suurklubide omanikud on näiteks Briti Neitsisaartelt, Bahamalt, Jersey saartelt või ka Bermudast. Teisisõnu, kõik valitud asukohariigid on tuntud maksumaailmas kui maksusoodsad asukohad varade omamiseks.

Suure publikuhuviga spordialadega tegelevate sportlaste tulu maksustamine on maksuametnikele aga väljakutse, nõudes sageli erinevate riikide vahelist tõhusat koostööd. Jalgpallitähtede sissetuleku suurema osa moodustavad tihti tulud intellektuaalselt varalt, mitte ainuüksi (töö)tasu jalgpalli mängimise eest. See tähendab, et jalgpalluri nime ja näo kasutamise eest reklaamides makstakse neile tasusid. Jalgpalluri intellektuaalseid õigusi omab sageli aga muu isik, kes on maksude maksmise mõistes registreeritud madala maksumääraga territooriumile. Tõhus viis tulude suunamiseks asukohta, kus maksudeklaratsiooni täitmine aega ei võta, sest makse deklareerima ei peagi.

Kui mõelda mõnele jalgpalli teleülekandele, siis kindlasti  on silma jäänud pealtvaatajate riietus või muud kuuluvust või poolehoidu väljendavad elemendid fännide ümber või küljes. Näiteks „Beckham“ nimelist särki kandev väike pöidlahoidja aga ei aima, et osa poepidajale antud rahast jõuabki  nimetatud mängijale endale.

Beckhami maksude planeerimise tõttu sai üks maksuseadus Hispaanias hüüdnimeks „Beckhami seadus“. Täpsemalt võttis Hispaania parlament vastu soodsa maksuseaduse eesmärgiga meelitada riiki uusi töötajaid välisriikidest pakkudes neile maksusoodustust. Esimene isik, kes kõnealust maksusoodustust kasutas oli aga Beckham.

Selle seaduse kohaselt sai välismaalt Hispaaniasse tööle asuv isik valida, kuidas teda maksustamise mõttes koheldakse, st.  kas mitteresidendina (maksustades ainult Hispaanias teenitud tulu) või residendina (maksustades kogu maailmatulu). Sisserännanud töötaja, kelle tulu maksustatakse mitteresidentidele kehtiva maksumäära alusel, maksis tulumaksu 24%; samaaegselt maksis sama suure tulu pealt Hispaania resident progressiivse maksumäära alusel ligikaudu 50%.

Kuigi Beckham sai maksusoodustust kasutada viie aasta jooksul, siis peale maksuseaduse rahvakeelse nimetuse „Beckhami seadus“ kasutusele võtmist muudeti seadust ennast, et kõrgepalgalised sportlased ei saaks maksude tasumist niisama ulatuslikult vältida. Oli ju seaduse eesmärk tuua riiki hästi kvalifitseeritud töötajaid, mitte võimaldada jalgpallistaaridel kasutada soodsat maksuregulatsiooni. 

Siirdudes mängima Londoni Arsenali unustas Venemaa koondise ründaja Arðavin tulumaksu temaatika sootuks ning oli hiljem sunnitud tõdema, et jalgpalliklubiga sõlmitud kokkulepe ei vastanud tema ootustele tulu suuruse osas. Tulumaksu määr Venemaal erines mitmekordselt maksumäärast Inglismaal. „Arðavini reegli“  kohaselt on soovitatav välisriigis kokku leppida töötasud netosuuruses.

Kokkuvõtvalt tuleb öelda, et tippjalgpall on äri, kus rakendatakse maksude planeerimise mudeleid, mida kasutavad ka paljud ettevõtjad. Samaaegselt on mitmed sportlased pidanud tunnistama, et ebaseaduslik maksuplaneerimine ei jää karistamata. 90ndatel tenniseväljakutel valitsenud Boris Beckeri lugu on üheks sellistest näidetest.     

Artikli autor on Tõnis Vahesaar,  Ernst & Young Baltic AS maksuosakonna vanemkonsultant

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad