Riigikohus ekspertarvamuste tähendusest saneerimismenetluses

Ettevõtte saneerimise edu üheks eelduseks on võlausaldajate enamuse toetus saneerimismenetlusele ning saneerimiskavale.

Juhul, kui võlausaldajad ei ole saneerimiskava vastu võtnud, on ettevõttel siiski võimalus esitada kohtule avaldus kava kinnitamiseks. Sellisel juhul määrab kohus vähemalt kaks eksperti, kes peavad esitama kohtule põhjendatud arvamuse ettevõtte saneerimise vajaduse ning edukuse tõenäosuse osas. Kohus kinnitab võlausaldajate poolt vastuvõtmata saneerimiskava juhul, kui ekspertide hinnangul on ettevõtte saneerimine tõenäoliselt edukas ning täidetud on ka muud seadusest tulenevad nõuded.

Siiani olid sätted ekspertide saneerimismenetlusse kaasamise alustest ning eksperthinnangute tähendusest kohtu otsustusprotsessile aga mitmetitõlgendatavad. Hiljutises lahendis tsiviilasjas 3-2-1-131-10 on Riigikohus seonduvaid küsimusi oluliselt selgitanud.

Eksperdi kaasamise kohustus tekib üksnes saneerimiskava vastuvõtmata jäämisel

Alamate kohtute praktikas esines juhtumeid, kus kohtud määrasid eksperte hinnanguid andma ka juba võlausaldajate poolt vastuvõetud saneerimiskavadele. Selles osas selgitab Riigikohus, et võlausaldajate vastuvõetud saneerimiskava kinnitamisel peab kohus küll kontrollima, kas ettevõtte saneerimine on tõenäoline, kuid kui võlausaldajad on saneerimiskava vastu võtnud, ei pea kohus saneerimiskava kinnitamiseks eksperdi arvamust küsima. Üksnes juhul, kui saneerimiskava jääb võlausaldajatel vastu võtmata, tuleb kohtul sellise saneerimiskava menetlusse võtmisel nimetada saneerimiskava kohta hinnangu saamiseks asjas vähemalt kaks eksperti.

Kava kinnitamiseks võib piisata ka ühest positiivsest ekspertarvamusest

Kohus on selgitanud, et eksperdi arvamus on tõend, mille alusel kohus teeb seaduses sätestatud korras kindlaks asja õigeks lahendamiseks tähtsad asjaolud. Ühelgi tõendil ei ole kohtu jaoks kindlaksmääratud jõudu, kui pooled ei ole kokku leppinud teisiti. Seega ei ole üldjuhul ka eksperdi arvamusel kohtu jaoks ette kindlaksmääratud jõudu ja kohus peab võlausaldajate vastuvõtmata saneerimiskava kinnitamise üle otsustades hindama asjas määratud ekspertide arvamusi ettevõtte saneerimise võimaliku edu kohta ning otsustama esitatud eksperdi arvamuste alusel oma siseveendumuse järgi, kas ettevõtte saneerimine on tõenäoliselt edukas või mitte.

Riigikohus möönis, et:

• võlausaldajate poolt vastuvõtmata saneerimiskava ei ole võimalik kinnitada, kui ükski ekspert ei ole saneerimist edukaks pidanud.

• ning samas rõhutas, et kui vähemalt üks ekspert on hinnanud saneerimismenetluse tõenäoliselt edukaks ning kui koosmõjus teis(t)e arvamus(t)ega saab ettevõtte saneerimist tõenäoliselt edukaks pidada, saab kohus ka vastava kava kinnitada.

Kokkuvõtvalt on hea meel tõdeda, et Riigikohus lähtus ettevõtjat pigem soosivast tõlgendusest ning ei välista saneerimismenetlust ka selliste ettevõtjate puhul, kelle saneerimise edukuses ei ole kõik seda hindama määratud eksperdid üksmeelel.

Artikli autor on Liina-Maarja Uuemõis, advokaadibüroo Tamme Otsmann Ruus Vabamets vandeadvokaadi vanemabi

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Tamme Otsmann Ruus Vabamets õigusblog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad