Ega sinu firmal gripi sümptomeid ole?

Suurel osal ettevõtetest on järjekordne majandusaasta lõppenud ning pööratakse pilgud aastalõpu numbritele. Peale selle, et võtta kokku vaid möödunud aasta, tasuks läbi viia ka ettevõtte tervisekontroll, veendumaks selle üldises füüsilises vormis ja vastupidavuses.

Nagu öeldakse, on varem avastatud haigussümptomeid ju lihtsam ravida. Kuidas see käib?

Nagu kraadiklaasiga mõõdame palaviku kõrgust, saab finantsaruannetest informatsiooni ettevõtte finantspositsiooni, tulude, kulude, rahavoogude, müügimahu, investeeringute ja teiste näitajate kohta. Nende põhjal saab hinnata, kui tõhus on olnud ettevõtte juhtimine ning milline on ettevõtte hetkeseis.

Otsustada firma tervisliku seisundi üle vaid aruandeid lugedes on aga raske. Seega tuleks appi võtta ka finantssuhtarvud, kus finantsnäitajad on omavahel suhestatud loogiliste seoste abil ning mida enamus ettevõtteid ka oma aastaaruannetes toovad, kuid tihtipeale sügavamalt ei analüüsi.

Ettevõtte südame moodustab rahavoogude aruanne, mis vastavalt raha liikumisele käib üles ja alla, kuid mille liikumised tuleks hoida kontrolli all ning mille muutusi tuleks jälgida. Ebakindlas majanduskeskkonnas on ettevõtte võime säilitada positiivsed rahavood ilmselt üks kõige kriitilisemaid tegevusindikaatoreid.

Rahavoogude aruanne aitab leida vastuseid küsimusele, miks puhaskasum ei võrdu otseselt juurde tulnud rahasummaga või miks on ettevõttel olemas puhaskasum, kuid raha on jäänud hoopis vähemaks. Rahavoogude aruanne on seetõttu oluline täiendus kasumiaruandele, peegeldades ettevõtte reaalset raha liikumist aruandeperioodil.

Rahavoogude kõrval saab bilansi alusel hinnata näiteks ettevõtte likviidsust, laenuvajadust, maksevõimet. Silmas tuleb aga pidada, et osad bilansikirjed on hinnangulised: nõuded ostjate vastu hinnatakse nende loodetava laekumise seisukohalt, materiaalse põhivara jääkväärtust selle kasuliku eluea alusel, kinnisvarainvesteeringute juures tuleb mängu nende õiglane väärtus jne. Mõned finantssuhtarvud, mida bilansi analüüsimisel võiks kasutada, on näiteks likviidsuskordaja, ROE ja raha laekumise välde:

- likviidsuskordaja (käibevara – laovarud / lühiajalised kohustused) näitab, kuidas ettevõte suudab täita lühiajalisi kohustusi. Mida kõrgem on likviidsuskordaja, seda paremini saab ettevõte oma lühiajaliste kohustuste täitmisega hakkama. 

- ROE ehk omakapitali tulutase (puhaskasum / omakapital) näitab, kuidas ettevõte toob omanikele tulu. Mida kõrgem on antud tulemus, seda efektiivsemad on investeeringud sellesse firmasse.

- raha laekumise välde (debitoorne võlgnevus / päevane krediitmüük) näitab, kui kiiresti suudab ettevõte ajaliselt muuta laekumata arved ja näiteks tootmisvarud rahaks. Mida väiksem on vastav jagatis, seda tugevam on ka ettevõtte finantsolukord.
 
Olulist informatsiooni annab ka kasumiaruanne, millest on näha, kuidas on muutunud ettevõtte tulud, kulud ning missugused tegevused on ettevõtet kõige rohkem mõjutanud. Kasumiaruande analüüsimisel tasuks vaadata käivet, kuidas on see muutunud võrreldes eelmise perioodiga, kuidas on trend antud perioodil ja millised on väljavaated järgnevaks perioodiks.

Samuti saab mõne lihtsa arvutusega analüüsida müügitulu muutust ja trende erinevate toodete, teenuste, tootmis- ja müügipindade lõikes. Meeles tasuks pidada ka 80/20 reeglit – ehk kui 80% kogu tulust tuleb 20% klientidest/toodetest, siis kuidas on need olulised tulutoovaimad üksused juhitud? Äkki kulutatakse liigselt aega sellele ülejäänud 80%, mis toob vaid 20% tulust?

Mõned suhtarvud, mida kasumiaruande juures võiks kasutada on näiteks koguvara käive ja ROA:

- koguvara käive (müük / koguvara) näitab, kui suure läbimüügi saab ettevõte igalt varadesse investeeritud ühikult. Antud näitaja sõltub suurel määral tegevusalast. Näiteks teeninduses on käive kiirem, tootmises aga aeglasem.

- ROA ehk koguvara tulutase (kasum + intressikulu × (1 – maksumäär) / keskmine koguvara) näitab, kui hästi on ettevõtte varasid kasutatud. Mida kõrgem antud näitaja on, seda edukamalt suudab ettevõte varaühiku kohta tulu teenida.

Lisaks finantsaruannetele oleks oluline pilk heita ka sellisele informatsioonile, mida numbritest ei leia. Finantsaruannetest on mitmed ettevõtte väärtust iseloomustavad tegurid - nagu näiteks töötajate ja brändi väärtus, kvaliteet, tarneaegadest kinnipidamine, soodne asukoht, lepingud - välja jäetud. Samas on need ettevõtte jaoks olulised.

Mis juhtuks, kui äri- või tootmispinna rentija otsustab lepingut mitte pikendada? Mis juhtuks, kui mõni oluline hankija kaob? Kui turvalised on IT süsteemid? Mis juhtuks, kui mõni oluline töötaja lahkub? Kuidas on läinud konkurentidel? Kõik need küsimused on olulised ettevõtte jätkusuutlikkuse seisukohast ning neile saab kiire vastuse lühikese vestluse käigus klientide, hankijate ja oma töötajatega. Kui ettevõtte jaoks tähendab head enesetunnet efektiivsus, võime rahuldada turu vajadusi, personali oskused, motivatsioon ja kasvu või laienemise perspektiiv, siis võib pärast lühikest analüüsi ootamatuna näida, kui tihti kaks pluss kaks asja kokku liites saame vastuseks ikka kolm.

Minevikuandmed on abiks tuleviku ennustamisel, kuid silmnähtav võib olla sageli tingitud ka juhuslikest kõikumistest või lühiajalistest majandustingimustest ning nende põhjal ei tohiks kohe põhjapanevaid järeldusi teha. Kuid iga korralik tervisekontroll lõpeb siiski vajalike ravimeetmete leidmisega või siis tervislike eluviiside jätkamiseks vajalike soovitustega juba pädevama spetsialisti poolt.

 Ettevõttegi puhul tasuks tulevikku piiluda ning mõelda, kas sinu ettevõte oleks valmis Tartu Maratoni pikimaks distantsiks, veaks välja poolmaratoni või peaks veel tuleviku nimel tööd tegema ning see aasta jääma siiski raja äärde kiirematele ja tugevamatele kaasa elama.

 

 

 

 

 

 

 

Artikli autor on Eve Neumann, Ernst&Young Baltic AS auditi osakonna vanemkonsultant.

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad