Riigihanke läbiviija vastandlike huvide keskel

Prokuratuuri ja Rahandusministeeriumi riigihangete hankija valikute küsimuse esile tõstmine tekitas diskussiooni, millega saab üldistada, keskenduda riigihangete olulisematele põhimõtetele ja arutleda, kas hankija tohib hankemenetluses lähtuda ainult eesmärgist sõlmida leping tema jaoks parima pakkujaga.

Asjakohane oleks siinkohal üle korrata hankemenetluse eesmärk – tagada hankija rahaliste vahendite läbipaistev, otstarbekas ja säästlik kasutamine ning olemasolevate konkurentsitingimuste efektiivne ärakasutamine riigihankel. Hankemenetluse eesmärgi saavutamiseks tuleb aga järgida hankemenetluse reegleid. Olulisel kohal on siin muuhulgas läbipaistvus ja võrdne kohtlemine.

Kas hankija võiks kohelda isikuid diskrimineerivalt juhul, kui seda õigustaks vajadus sõlmida leping hankija jaoks parima pakkujaga? Vastus on eitav. Hankemenetluses ei ole lubatud sõlmida kokkuleppeid või luua skeeme, seda isegi mitte siis, kui tulemus oleks hankija silmis parim.

Hankija peab kohtlema kõiki isikuid võrdselt ja mittediskrimineerivalt ning jälgima, et neile seatavad piirangud ja kriteeriumid oleksid hanke eesmärgi suhtes proportsionaalsed, asjakohased ja põhjendatud. Pakkujate valimisel tuleb lähtuda ainult pakkumise tegemisel teatavaks tehtud täpsete, mittediskrimineerivate ning konkurentsi mittekahjustavatest kriteeriumitest. Oluline on silmas pidada, et hankemenetlus on etapiline ja nõudeid tuleb vaadata n-ö klapid peas, kõik etapid –pakkujate kvalifitseerimine, pakkuja majanduslik ja finantsseisund, pakkuja tehniline ja kutsealane pädevus – eraldi läbi käies.

Jättes kõrvale ausa konkurentsi ning avaldades survet hanke tulemuse kokkuleppimiseks, ei saa hankija õigustada oma käitumist sellega, et tema tegevus oli ajendatud soodsaima tulemuse saavutamise soovist. Tegemist oleks riigihangete reeglite kõrvale heitmisega. Riigihankemenetluses tuleb lähtuda menetluse aususest, läbipaistvusest ning pakkujate võrdsest kohtlemisest, mitte hankija soovist.

Ka pakkujad ise peavad meenutama, et hankemenetluse eesmärgiks ei ole iga hinnaga riigi raha kätte saada. Hankemenetlus on loodud muuhulgas andmaks suuremaid võimalusi konkurentsiks.

Samas peab menetluse tulemusena ostetav kaup või teenus ka tegelikult olema hankija vajadusteks sobiv. Kahjuks tuleb ette vaidluseid, kus ebaõnnestunud hankedokumentide tõttu sunnitakse hankijat sõlmima tehingut kauba ostuks, mis tegelikult tema ootustele ei vasta. Sellised vaidlused on üheks põhjuseks, mis kallutab hankijaid leidma oma tegelike vajaduste rahuldamiseks muid ja vähem läbipaistvaid kanaleid.

Artikli autorid on Carri Ginter, advokaadibüroo SORAINEN partner ja Urmas Volens, advokaadibüroo SORAINEN nõunik.

Galerii

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

RICKMAN TRADE OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Rickman Trade OÜ

23. september 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

Uudised

Tööriistad