Riigihanke läbiviija vastandlike huvide keskel

Prokuratuuri ja Rahandusministeeriumi riigihangete hankija valikute küsimuse esile tõstmine tekitas diskussiooni, millega saab üldistada, keskenduda riigihangete olulisematele põhimõtetele ja arutleda, kas hankija tohib hankemenetluses lähtuda ainult eesmärgist sõlmida leping tema jaoks parima pakkujaga.

Asjakohane oleks siinkohal üle korrata hankemenetluse eesmärk – tagada hankija rahaliste vahendite läbipaistev, otstarbekas ja säästlik kasutamine ning olemasolevate konkurentsitingimuste efektiivne ärakasutamine riigihankel. Hankemenetluse eesmärgi saavutamiseks tuleb aga järgida hankemenetluse reegleid. Olulisel kohal on siin muuhulgas läbipaistvus ja võrdne kohtlemine.

Kas hankija võiks kohelda isikuid diskrimineerivalt juhul, kui seda õigustaks vajadus sõlmida leping hankija jaoks parima pakkujaga? Vastus on eitav. Hankemenetluses ei ole lubatud sõlmida kokkuleppeid või luua skeeme, seda isegi mitte siis, kui tulemus oleks hankija silmis parim.

Hankija peab kohtlema kõiki isikuid võrdselt ja mittediskrimineerivalt ning jälgima, et neile seatavad piirangud ja kriteeriumid oleksid hanke eesmärgi suhtes proportsionaalsed, asjakohased ja põhjendatud. Pakkujate valimisel tuleb lähtuda ainult pakkumise tegemisel teatavaks tehtud täpsete, mittediskrimineerivate ning konkurentsi mittekahjustavatest kriteeriumitest. Oluline on silmas pidada, et hankemenetlus on etapiline ja nõudeid tuleb vaadata n-ö klapid peas, kõik etapid –pakkujate kvalifitseerimine, pakkuja majanduslik ja finantsseisund, pakkuja tehniline ja kutsealane pädevus – eraldi läbi käies.

Jättes kõrvale ausa konkurentsi ning avaldades survet hanke tulemuse kokkuleppimiseks, ei saa hankija õigustada oma käitumist sellega, et tema tegevus oli ajendatud soodsaima tulemuse saavutamise soovist. Tegemist oleks riigihangete reeglite kõrvale heitmisega. Riigihankemenetluses tuleb lähtuda menetluse aususest, läbipaistvusest ning pakkujate võrdsest kohtlemisest, mitte hankija soovist.

Ka pakkujad ise peavad meenutama, et hankemenetluse eesmärgiks ei ole iga hinnaga riigi raha kätte saada. Hankemenetlus on loodud muuhulgas andmaks suuremaid võimalusi konkurentsiks.

Samas peab menetluse tulemusena ostetav kaup või teenus ka tegelikult olema hankija vajadusteks sobiv. Kahjuks tuleb ette vaidluseid, kus ebaõnnestunud hankedokumentide tõttu sunnitakse hankijat sõlmima tehingut kauba ostuks, mis tegelikult tema ootustele ei vasta. Sellised vaidlused on üheks põhjuseks, mis kallutab hankijaid leidma oma tegelike vajaduste rahuldamiseks muid ja vähem läbipaistvaid kanaleid.

Artikli autorid on Carri Ginter, advokaadibüroo SORAINEN partner ja Urmas Volens, advokaadibüroo SORAINEN nõunik.

Galerii

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad