Kuidas hankijat "ära tunda"

Praktikas on tekitanud mõningaid vaidlusi küsimus, keda lugeda hankijaks ehk kuidas tõlgendada riigihangete seaduse (RHS) § 10.

Senini on olnud võrdlemisi levinud arusaam, et hankija on isik, kes vastab täpselt RHS §-s 10 toodud kriteeriumitele. Kui isik eelnimetatud kriteeriumitele ei vasta, siis on lähtutud arusaamast, et tegemist on tavalise turuosalisega ja RHS regulatsioon tema suhtes ei rakendu.

Eeltoodud küsimuses on Riigikohus andnud 15. novembril 2010.a. tehtud määruses haldusasjas nr 3-3-1-57-10 mõned konkreetsed juhised, kuidas hankijat „ära tunda“.

Eelnimetatud kaasuses esitas halduskohtule kaebuse isik, kellelt AS Eesti Raudtee küsis müügipakkumist, kuid jättis selle aktsepteerimata, valides ligikaudu 6 miljonit krooni kallima pakkumise. Kaebaja leidis, et AS Eesti Raudtee on hankija Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. märtsi 2004.a. direktiivi 2004/17/EÜ lisa IV kohaselt ja peab seetõttu läbi viima riigihankemenetluse. Samuti märkis kaebaja, et hankija reorganiseerimine (antud juhul jagunemine) ei saa olla aluseks hankijaks mittelugemisele, kui hanke eesmärk on suunatud avalike huvide tagamisele.

Nimetatud kaasuses asus Riigikohus seisukohale, et isiku lugemisel hankijaks tuleb lähtuda isiku tegelikust tegevusest ja pelgalt isiku õiguslikust vormist (aktsiaselts, osaühing jne) lähtuv tõlgendus ei ole piisav hankija määratlemiseks. See seisukoht tähendab, et hankija määratlemisel tuleb analüüsida isiku vastavust RHS §-s 10 sätestatud kriteeriumitele sisuliselt ja üksnes seaduse grammatiline tõlgendamine antud juhul õige ei ole.

Muuhulgas osundas Riigikohus asjakohasele Euroopa Kohtu praktikale (10. aprilli 2008.a. otsus asjas nr C-393/06 ja 10. novembri 1998.a. otsus asjas nr C-360/96), mille kohaselt üldistes huvides võib tegutseda ka (kasumit taotlev) eraettevõtja, kusjuures üldistes huvides  tegutsemine võib hõlmata üksnes suhteliselt väikese osa eraettevõtja tegevusest.

Olulise nüansina toob Riigikohus analüüsitavas lahendis välja ka asjaolu, et direktiivi nr 2004/17 IV lisa on rakendussäte ja selle vastavust direktiivile saab hinnata üksnes Euroopa Kohus. Kuna käesoleval juhul on IV lisas ostjana (s.o hankijana RHS tähenduses) määratletud ka Eesti Raudtee, siis tuleb antud juhul sellest arusaamast lähtuda ehk juhinduda tõlgendusest, mille kohaselt direktiivi 2004/17 lisas IV märgitud isik on ostja direktiivi tähenduses.

Artikli autor on Raul Talts, advokaadibüroo Lentsius & Talts partner ja vandeadvokaat.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, AB Lentsius & Talts ettevõtjaveerg

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

EUROAPTEEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

04. juuli 2018

VOLVO ESTONIA OÜ otsib RAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. juuni 2018

Uudised

Tööriistad