Kes maksab maksu koduabilise palgalt?!

Kui soovid endale palgata koduabilise, lapsehoidja, koduse koristaja, koduõpetaja, aedniku jne, siis pole kahjuks füüsilisest isikust tööandja elu sugugi lihtsam kui juriidilist isikust tööandja elu.

Kui loeme seadusi või maksuameti veebilehte, selgub karm reaalsus – abilise palkajal, mitte töötasu saajal, on kohustus maksta tulumaks, sotsiaalmaks, töötuskindlustuse maksed ja teatud juhul ka kohustusliku kogumispensioni makse. Selleks peab füüsilisest isikust tööandja kandma maksuametile maksud palga maksmisele järgneva kuu 10. kuupäevaks ja samaks ajaks esitama TSD deklaratsiooni koos vajalike lisadega.

Maksukohustust ei mõjuta see, kui üks inimene maksab palka teisele inimesele oma maksustatud palgast, millelt on kõik need maksud juba üks kord makstud. Võib oletada, et enamus inimesi jaguneb kaheks – nad kas loobuvad teise inimese palkamisest (kes pole FIE) või maksavad tasu sularahas ilma mingeid makse maksmata või ostavad teenust. Tulemuseks on see, et riigile makse ei laeku. Kahjuks esimesel juhul jääb keegi ilma lisasissetulekust või töökohast.

Kas see ongi selle regulatsiooni eesmärk?
 
Hiljutisel Teenusmajanduse Koja juhatuse koosolekul ütles üks juhatuse liikmetest tabavalt – teise inimese palkamisel on Eestis maksude maksmine nagu linnamüüri praost raha sissetoppimine.

Miks peaks Eestis olema üksteise palkamine nii keeruline ja ebaloogiline? Kui palju inimesi tegelikult tööandjana tegutsedes selliselt makse maksab? Kui palju maksuhaldur selliste juhtumitega tegeleb?

Kas poleks aeg loobuda nii keerukast ja mittetoimivast süsteemist ja lubada füüsilisel isikul oma maksustatud rahaga teha, mis ta ise tahab?

Üks võimalus oleks vabastada maksudest füüsiliste isikute omavahelisel palkamisel makstud summad. Kuritarvituste vältimiseks võib sellisele maksuvabale palgale kehtestada summalise ülempiiri, mis piiraks nimetatud lihtsustuse vaid lihtsamate tööde ja kõrvalteenistusega kodumajapidamises.

Teine võimalus oleks lubada palkajal oma maksustatavast tulust maha arvata teisele inimesele makstud töötasu ning maksustada seda palka hoopis saaja tuluna (nagu see on siiani olnud elatise puhul). Sellisel juhul oleks palkajal motivatsioon makstud tasu maksuhaldurile deklareerida ning tasu saaja saaks sellest tasust maha arvata oma maksuvaba tulu või mõne muu mahaarvamise (näiteks koolituskulud).

Inimeselt-inimesele makstud töötasu maksustamise lihtsustamine aitaks kodanikel endil luua uusi töökohti ja pakkuda lisateenistust kaasmaalastele. Riigi jaoks aitaks füüsilisest isikust tööandja lihtsustused muuta legaalseks sularahas makstavad tasud ning vähendada olukordi, kus riik näiteks maksab töötu abiraha inimestele, kel tegelikult on olemas sissetulek.

Vastuargumendina võib arvatavasti esitada väiteid maksusüsteemi neutraalsuse ja ühetaolise maksustamise kohta ning töötajate võrdsest kohtlemisest ning sotsiaalsetest tagatistest. Kuid mõelgem, kui palju on ikkagi neid inimesi, kes teavad oma füüsilist isikust tööandja kohustusi ja maksavad lapsehoidja, koduabilise või koduõpetaja palgalt tulumaksu, sotsiaalmaksu ja töötuskindlustuse makse nagu nõuab seadus?

Kui see nii ei toimi, siis oleks aeg muuta regulatsiooni selle asemel, et hoida kinni reeglitest, mis on maksumaksjale liiga keerulised ja mille täitmise tagamine pole ka maksuametile prioriteediks. Hea näide on hiljutine muudatus Lätis, kus mikroühingu puhul loobuti kõigist maksudest ja jäeti vaid 9%-iline maks käibelt.

Riigil tasuks usaldada inimesi ja luua keskkond, kus on lihtne olla aus maksumaksja.

Artikli autor on Ranno Tingas, Ernst & Young Baltic AS partner, Teenusmajanduse Koja juhatuse liige

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad