Kas parem kontroll on ettevõtte kasvu eelduseks?

Eesti majandus on jälle paisumas, eelkõige ekspordile suunatud ettevõtted näitavad arvestatavaid kasvunumbreid. Mõne kvartali pärast võiks eeldada ka kasvu siseturule suunatud ettevõtetes, eeldades, et tööpuudus väheneb. Täna on õige hetk teha kokkuvõtteid ning vaadata, mida ettevõtete juhtimise tasemel oleks võinud teha teisiti.

Eesti firmajuhid ja ettevõtjad, kes on kokku puutunud rahvusvahelise äriga imestavad sageli, kui palju pööratakse tähelepanu kirjapandud reeglitele, süsteemsetele kontrollidele ning reguleeritud protseduuridele – kõike seda nimetame meie bürokraatiaks. Jah, eestlane on pragmaatiline ning soovib vähese vaevaga hakkama saada. Usun, et selline tegutsemisviis on olnud osaliselt meie edu saladuseks.

Samas pöördub selline käitumisviis meie ettevõtjate kahjuks, kui firmad kasvavad ja ületavad Eesti piiri. Kuidas on suur hulk Eesti ettevõtteid alguse saanud ja kasvanud  – klubimajandusest, kus sõpruskond on teineteist toetades suurema süsteemi loonud. Nüüdseks on aga teatav maht saavutatud, kus ei suudeta enam tegevust kontrollida kasvanud keerukuse ning enda vähese võimekuse tõttu. Juhid lihtsalt ei tea, mida firma erinevates otsades tehakse.

Ettevõtted peavad muutuma struktuurselt kallimaks, et läbi lüüa ning pikaajalist edu saavutada. Üks osa sellest on investeeringud läbipaistvusse ehk panustamine parema kontrolli saavutamisse äritegevuse üle. Näiteks suured kahjumid meie rahvusvahelistes jaekaubandusettevõtetes (mis omakorda on mõjutanud meie kõigi rahakotti läbi pensionifondide, kus ettevõtete võlakirjad või aktsiad on üheks portfelli osaks) on ühelt poolt tõesti tingitud keerulisest turuolukorrast, kuid teisalt vähesest kontrollist ettevõtte tegevuse üle.

Jätkates kriitikat, julgeme väita, et kontrolli puudus on põhjustatud alainvesteeringutest riskijuhtimisse, siseauditisse ning sisekontrolli meetmetesse. Sageli on omanikule ainuke kindlustunnet pakkuv meede finantsaudit, mis olemuslikult katab väikese osa ettevõtte tegevustest ning sedagi käsitletakse pigem kohustuse kui väärtusena.

Viimased paari aasta (kehvad) tulemused kinnitavad väidet, et omanikud on ülehinnanud juhtide võimekust ning läbinägemisvõimet. Neile on vaja tuua abilisi kuna tõesti üksi ei jõua. Kui küsida ettevõtjatelt, miks investeeritakse sedavõrd vähe siseauditi funktsiooni ülesehitamisse, kelle ülesandeks oleks toetada juhtkonda ning omanikke läbipaistvuse suurendamisel, vastatakse, et me ei saa piisavat lisaväärtust. Vastaksime omalt poolt – siis tuleb funktsiooni ulatust suurendada.
 
Rahvusvahelised korporatsioonide juhid kinnitavad, et järgnevad 12-24 kuud on periood, mil tehakse olulisi korrektiive, kuidas suurendada kontrolli ettevõtte tegevuse üle ning vähendada nii finants- kui tegevusriske.

Mida planeeritakse? 
Üks oluline muutus on seotud siseauditi tegevusulatusega: märgatavalt suurendatakse siseaudit funktsiooni; kindlustunde tekitamine vastavusaudititega ei ole piisav, siseaudit peab looma oluliselt rohkem väärtust.

Näiteks kui küsida globaalsete ettevõtete juhatuse liikmetelt, mis valdkonnas planeeritakse siseauditit rakendada, kostuvad järgmised ettepanekud:

• Protsessiliste muudatuste ning nende mõju analüüs
• Kulukokkuhoiu analüüs
• Uutele turgudele sisemise analüüs
• Uute toodete loomise analüüs
• Võrdlusanalüüsid konkurentidega

Kaasaaegne siseauditi funktsioon seob riskid, potentsiaalsed kulud ning saadava väärtuse olenemata millist äritegevuse valdkonda vaadatakse. Täna on see hetk, mil uut kasvu planeerides tasuks kodu korda teha.

Artikli autor on Tarmo Toiger, Ernst & Young Baltic AS ärikonsultatsioonide osakonna juht.

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad