Kas kuld paneb investori portfelli särama?

21. sajand on investoritele väga valusal moel õpetanud, kui volatiilsed ning ettearvamatud võivad globaalsed kapitaliturud olla. Samal ajal, kui aktsiate tootlus viimasel dekaadil on paljudele valmistanud pettumust, on kulla hind pea viiekordistunud ning pakkunud sellesse investeerijatel rahulikku und.

Kas kuld on tõesti imerohi, mis suudab investoreid kaitsta halvima eest või on tegemist järgmise mulliga?

Investeeringu tegemisel soovib investor tulevikus saada antud varalt maksimaalselt tootlust. Seega tasub vaadata erinevate varaklasside pikaajalisi reaal, ehk inflatsiooniga korrigeeritud aastaseid tootlusi, mis on järgnevad: aktsiad 6,67%, võlakirjad 3,51%, kuld 0,94% ja raha   -1,31%.

Kulla madal ajalooline tootlus ei tohiks investoritele siiski üllatusena tulla, kuna kuld kui väärismetall majanduses lisandväärtust ei loo. Kuld ei maksa dividende nagu ettevõtted ning sellelt ei ole võimalik saada intresse nagu võlakirjadelt, kuid seetõttu veel ei tasuks kullale selga pöörata. Nimelt on viimased aastad kapitaliturgudel ilmekalt tõestanud, et investor peaks investeerimisotsuste langetamisel arvesse võtma ka investeeringuga seonduvaid riske.

Riskide hindamiseks on erinevaid võimalusi, kuid antud kontekstis keskendume koguportfelli seisukohast olulisele näitajale – korrelatsioonile erinevate varaklasside vahel (vt tabelit).

 

 

 

 

 

 

 

Mida ütleb antud näitaja investorile?
Negatiivne korrelatsioon võlakirjade ja kulla vahel tähendab investori portfelli jaoks seda, et kui võlakirjade hind langeb, siis kulla hind tõuseb. Olematu korrelatsioon kulla ja aktsiate vahel annab investorile indikatsiooni sellest, et aktsiate langus ei mõjuta kulla hinda. 

Tuleb tõdeda, et kullale imerohu staatuse omastamine oleks ebaõiglane, kuid selle lisamine portfelli aitab kaitsta investori varasid eeskätt ebakindlatel aegadel maailmamajanduses. Ajalugu on näidanud, et nõudlus kulla järele on suurenenud järgnevatel juhtudel: madalad või negatiivsed tootlused teistes varaklassides (aktsiad, võlakirjad, kinnisvara jne), pankade usaldusväärsuse langus, USA dollari nõrgenemine ning kõrge inflatsioon. Siiski ei soovita erinevad investeerimis–  ja keskpankade analüütikud tänu kulla madalale reaaltootlusele üle 10% varadest kulda investeerida.

Lõpetuseks tasub mainida, et olukorras, kus USA keskpank trükib juurde enneolematu kiirusega dollareid, intressimäärad on madalad ning börsidel valitseb ebakindlus, ei ole mingi ime, et kulla hind aina tõuseb. Seega tegemist ei ole mitte järjekordse mulliga vaid pigem investorite sooviga oma portfelli määramatuse eest kaitsta.

Artikliautor on Kristjan Liivamägi, Ernst & Young Baltic AS auditi osakonna konsultant

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad