Omakapital negatiivne – kuidas edasi?

Kehvad majandustulemused on toonud nii mõnelegi äriühingule kaasa netovara langemise alla seadusega nõutud piiri. Kui soovitakse vältida netovara mittevastavust aastaaruandes, siis tuleb netovara viia seadusega vastavusse enne majandusaasta lõppu.

Vastavalt äriseadustikule peab äriühingu netovara olema vähemalt pool äriühingu kapitalist, samas ei või netovara olla osaühingul väiksem kui 2 500 eurot ning aktsiaseltsil alla 25 000 euro.

Juhul, kui äriregistrile esitatavas aastaaruandes on ettevõtte netovara alla seadusega nõutud piiri, teeb äriregister tavaliselt ettevõtjale hoiatuse, milles palub ettevõtjal võtta tarvitusele seaduses sätestatud abinõud. Hoiatusele mittereageerimisele võib järgneda äriühingu sundlõpetamine. Netovara mittevastavus ei tähenda küll automaatselt ettevõtja pankrotti, kuid viivitus selle seadusega vastavusse viimisel võib kaasa tuua juhatuse liikme vastutuse.

Vastavalt äriseadustikule peavad äriühingute osanikud/aktsionärid äriühingu netovara seadusele mittevastavusel viima selle seadusega vastavusse või otsustama äriühingu lõpetamise, ühinemise, jagunemise, ümberkujundamise või pankrotiavalduse esitamise. Netovara vastavusse viimiseks ei näe seadus ette piiranguid, peaasi, et tarvitusele võetud meetmed täidaksid nende raamatupidamises kajastamisel oma eesmärki. Ekslik on aga arvamus, et äriühingule laenu andmine või lihtsalt raha ülekandmine lahendab netovaraga seotud probleemi.

Tavalised võimalused netovara vastavusse viimiseks on järgmised:

Kapitali vähendamine
Kapitali vähendamine võib tulla kõne alla eelkõige juhtumitel, kui äriühingu kapital, võrreldes äriühingu kohustustega, on väga suur. Kapitali vähendamine tuleb kõne alla harva.

Kapitali suurendamine
Kapitali suurendamiseks tuleb teha kapitali täiendavaid sissemakseid. Sissemakseid võib teha rahas või kui äriühingu põhikiri seda võimaldab, siis võib kapitali suurendada ka mitterahalise sissemaksetega. Sisemakse esemeks võivad olla nii asjad kui õigused. Kapitali sissemaksete tegemisel võib kasutada ka äriühingule antud laene. Lisaks omanike antud laenude kapitali sissemaksetega tasaarvestamisele võib sellisel viisil kapitaliseerida ka äriühingu võlausaldajate poolt antud laene. Selline äriühingu omanike ringi laiendamine saab toimuda küll üksnes võlausaldaja tahtel.

Juhul, kui on alust eeldada, et äriühingu majandustulem on ka järgneval perioodil negatiivne, siis on mõistlik kapitali suurendamisel teha sissemaksed suuremad, kui seda on suurendatav kapitali nimiväärtus. Summa, mis osanik/aktsionär maksab rohkem, kui välja antava osa/aktsia nimiväärtus, on ülekurss. Ülekurssi saab kasutada tulevikus kahjumi katmiseks (lihtsam, kui kapitali vähendamine) ning kapitali suurendamiseks (pole vaja teha täiendavaid sissemakseid).

Reservide loomine
Äriühingu põhikirjas võib ette näha vabatahtlike reservide loomise võimaluse. Selliste reservide loomine võimaldab lihtsamalt vara ühingule üle anda ja sealt välja võtta. Samas peab põhikirjas reservi loomise, sisse- ja väljamaksete tegemine olema väga põhjalikult ja täpselt reguleeritud ja siin tuleb kindlasti kasutada spetsialisti abi. Vastasel juhul võib tekkida olukord, kus näiteks vara üleandjal ei ole võimalust oma äriühingult tagasi saada või reservi ei tekigi, mistõttu vara üleandmine ei anna soovitud tulemust netovara korrigeerimisel.

(Osanike) nõudest loobumine
Äriühingu vastu nõudest loobumine on ehk kõige lihtsam moodus netovara korrigeerimiseks, kuna see vähendab äriühingu kohustusi. Samas lihtsalt nõudest loobumine on  osanikele/aktsionäridele maksuliselt ebasoodne. Seetõttu peaks osanikud/aktsionärid nõudest loobumisele igal juhul eelistama oma nõude arvelt kapitali suurendamist.

Artikli autor on Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo advokaat Kaarel Tammar.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad