Skandinaavlaste uus tulemine

Veel aasta tagasi jälgiti teiselpool Läänemerd huvi ja hirmuga, kuidas Baltikumi laenukahjud kogu Rootsi panganduse allamäge tirivad, suuremad skeptikud sosistasid ka Eesti krooni devalveerimisriskist. Pole siis ime, et Skandinaavia investorid paar aastat Eestist eemale hoidsid.

Kuid nüüd tundub, et kõik on äkki uuesti helgem – valuutarisk on kadunud, laenukahjud vähenevad ja skandinaavia investorid on tagasi.

Statistikas ei pruugi skandinaavlaste huvi Eesti vastu veel kajastuda, sest statistika ilmub nagu ikka väikese viiteajaga. Küll aga näeme viimasel ajal oma igapäeva töös Skandinaavia investorite märkimisväärset huvi kasvu Eesti ettevõtete vastu.
Käesoleva aasta esimese kuue kuuga teatasid riskikapitalifirmad globaalselt pea 900st tehingust koguväärtuses 84 miljardit dollarit, mis on 158% rohkem kui eelmise aasta samal perioodil. Seejuures tehakse märkimisväärselt rohkem suuri tehinguid. 

Lisaks riskikapitalistidele on aktiviseerunud Eestis ka Skandinaaviast pärit strateegilised ostjad, eelkõige just keskmise suurusega ettevõtted. Pöördepunktiks võib pidada hetke, mil TeliaSonera eelmise aasta teisel poolel Eesti ja Leedu Telekomid üle võttis. See tõstis Eesti usaldusväärsust skandinaavlaste silmis. Ja mis sai süstida skandinaavlastesse rohkem julgust, kui sellele tehingule järgnenud Ülemiste City ja Soome Technopolise vahelise koostöölepingu sõlmimine, millega väidetavalt hallatakse 10% Tallinna bürooruumidest.

Mille vastu siis skandinaavlased Eestis huvi tunnevad?

Lisaks kinnisvara sektorile on neil viimase paari kuu jooksul kasvanud huvi ka jaekaubandus- ja tööstussektoris tegutsevate ettevõtete vastu. Otsitakse ikka sealt, kus on head tulemused. Hoolimata kõrgest töötuse määrast ja inimeste väiksematest sissetulekutest tegid Eestis jaekaubandusettevõtted selle aasta septembris käivet 5,6 miljardit krooni. Ligi kaks ja pool aastat kestnud langus sai sellega jaekaubandussektori jaoks läbi ja igati loogiline, et skandinaavlased on sellele valdkonnale silma peale pannud.

Skandinaavlaste huvi on kasvanud ka väiksemate ja keskmise suurusega, kuid hästitoimivate tootmisettevõtete vastu. Tihti on huvi just nende firmade vastu, mille üks suurimaid kliente on tihtipeale mõni Skandinaavia firma. Sellise ettevõtte omandamisel saab Skandinaavia firma saavutada oma tarneahelas suuremat kontrolli. Tehingu kasu võib olla mõlemapoolne, sest arvestades seda, et praeguses majanduskliimas on isegi headel firmadel veel küllaltki raske kasvamiseks raha leida, siis selline lahendus võib nendel ettevõtetel aidata laieneda või säilitada olemasolev positsioon.

Väljakutsed pole Eesti majanduse jaoks loomulikult kadunud, aga ettevõtted on uute turutingimustega kohanenud nii nagu on Eesti ärikliimasse taas uskuma hakanud ka skandinaavlased.         

Artikli autor on Robert Vahur, Ernst & Young Baltic AS Tehingunõustamiste osakond

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

Uudised

Tööriistad