Optsioonidest käerauad – kas nüüd kuldsed ka maksustamise mõttes?

Eelmisel kolmapäeval võttis Riigikogu viimaks vastu tulumaksuseaduse muutmise seaduse, millest on pikalt räägitud ning millega viiakse alates 2011. aastast sisse mitmeid olulisi muudatusi.

Muuhulgas muutub oluliselt aktsiaoptsioonide või, nagu seaduse uus sõnastus ütleb, osalusoptsioonide maksustamine.

Ilmselt tänases optsiooniplaanide pildis ei oma niivõrd suurt mõju osalusoptsioonide osas sätestatud positiivne erand, kui just üleüldine erisoodustuse maksustamise loogika muutmine. Nimelt seadusemuudatusega sätestatakse selgesõnaliselt, et erisoodustusena maksustatakse ka tööandjaga samasse kontserni  kuuluva isiku poolt töötajale üleantud hüved.

Äriseadustiku järgi on kontsern emaettevõtja koos tütarettevõtjatega. See tähendab, et muuhulgas kuuluvad alates järgmisest aastast erisoodustusena maksustamisele kõik emaettevõtte poolt Eesti ettevõtte töötajale antud hüved, mis täna maksustatakse Eesti tööandja poolt ainult juhul, kui viimane kannab erisoodustuse andmisega seotud kulud.

Lisaks emaettevõtte poolt antud soodustingimustel laenule või muudele hüvedele, puudutab see ka emaettevõtte poolt tasuta või soodustingimustel antud osalusoptsioone, mis edaspidi maksustatakse Eesti ettevõtte tasandil vaatamata sellele, kes kannab vastavad kulud. Oluliseks teeb muudatuse osalusoptsioonide puhul ka asjaolu, et enamik Eesti töötajatele pakutavaid optsiooniplaane on osa just kontserni emaettevõtete poolt pakutavatest hüvede pakettidest ning seega tuleb Eesti tööandjal edaspidi arvestada ka selle võimaliku maksukuluga Eestis. Selleks on seadusemuudatusega töötajale pandud kohustus oma Eesti tööandjat kõikidest sellistest saadud erisoodustustest teavitada. Kuidas see praktikas toimuma hakkab, on hetkel veel segane ning ilmselt nõuab ka täiendusi ettevõtte sisestes reeglites.

Sama seadusemuudatus loob aga ka positiivse erandi, millega optsioonide kasutamist soodustada üritatakse. Osalusoptsioonile antakse vabastus erisoodustusmaksust, kui optsiooni üleandmise ja omandamise (realiseerimise) vahele jääb vähemalt 3 aasta pikkune periood. See on iseenesest igati tervitatav muudatus, kuigi ilmselt alati ei ole Eesti ettevõttel võimalik dikteerida emaettevõtte poolt koostatud soodusplaani kriteeriume ning seega ei pruugi sellest soodustusest ka igal juhul kasu olla. Samas kohalikele ettevõtetele annab see hea võimaluse aktsiaoptsioonide kuldsed käerauad motivatsioonipaketi olulise osana maksuefektiivsemalt kasutusele võtta.

Kindlasti on muudatusel oluline mõju ka osalusoptsioonide maksustamise selgusele. Näiteks viiakse seadusesse sisse punkt, mis sätestab edaspidi selgelt juba praegu praktikas kehtinud põhimõtte, et erisoodustuseks ei loeta osalusoptsiooni andmist, vaid selle võõrandamist või optsiooni alusvaraks oleva osaluse omandamist. Sealjuures on töötajale pandud kohustus oma tööandjat optsiooni võõrandamisest informeerida tagamaks erisoodustuse tulu- ja sotsiaalmaksu tasumine. Taaskord ilus teoreetiline kohustus, mille praktikas tagamine on ilmselt raske ning nõuab teatud ettevõttesiseste protseduurireeglite väljatöötamist.

Kindlasti tuleks nende 2011. aasta muudatuste valguses igal sellist motivatsioonisüsteemi kasutaval ettevõttel oma töötajate optsiooniplaani tingimused üle vaadata ning mõelda selle muutuvatele maksutagajärgedele ning töötajate info edastamise kohustuse täitmise toimimisele. Sealjuures tasub ka kaaluda võimalusi maksukohustuse optimeerimiseks juba toimiva plaani raames või miks ka mitte hoopis uue ja maksuefektiivsema plaani rakendamiseks.

EY omab laialdast kogemust nii erinevate rahvusvaheliste ja ka kodumaiste optsiooniplaanide maksukäsitluse analüüsis ja optimeerimises kui ka motivatsiooniaspekti hindamises ning on hea meelega valmis oma teadmisi, kogemusi ja nõuandeid selles osas jagama.

Artikli autor on Karin Neemsalu, Ernst & Young Baltic AS maksuosakonna vanemkonsultant

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad