Eesti maksusüsteem vajab välisinvestorite meelitamiseks uuendusi

Ettevõtluskliima jahenemine, jõudude vahekorra muutumine majandussektorite vahel ning ühinemine eurotsooniga paneb järjest enam ettevõtjaid mõtlema sellele kuidas säilitada oma äri konkurentsivõime. Järjest enam mõeldakse regionaalselt ning äritegevuse võtmesõna on efektiivsus. Advokaadibüroo SORAINEN selgitab, millistel meetoditel ettevõtjad oma eesmärkide poole püüdlevad.

Miks peaks investor oma raha just Eestisse tooma? Miks peaks kohalik ettevõtja oma raha siia jätma? Investeeringust loodetakse saada kasumit, vastasel juhul muutub see pelgalt heategevuseks, mis ei saa majandust mõistlikul moel edasi viia. Mis on selleks vajalik?

Tööjõud – Eestis on palju kõrgelt haritud inimesi. Stabiilsus – riik on suhteliselt läbipaistev, vähese korruptsiooniga, õigusrahu mõistes enam-vähem rahuldav, kohe-kohe liitume ka eurotsooniga. See on kõik suurepärane, kuid eelkõige tõmbab investorit ligi investeeringu tasuvus. Ehk odavus.

Odavusega on aga olukord keerulisem. Odava tööjõuga riik me enam pole. Suurepärasele ettevõtte tulumaksu režiimile vaatamata on efektiivne tulumaksumäär siiski kõrgem kui nt Lätis või Leedus. Käibemaksusoodustustest kaotati ära kõik, mis vähegi võimalik. Ja palgates siin mitte just kõige odavamat tööjõudu, peab investor olema valmis selleks, et kogu tema tööjõukulule lisandub veel rohkem kui kolmandik sotsiaalmaksu näol. Paljud potentsiaalsed tööandjad ja maksumaksjad ei saaks seda endale lihtsalt lubada.

Läti, kes konkureerib meiega investeeringute meelitamises, on hiljuti astunud ühe olulise sammu enda investorite silmis atraktiivsemaks muutmiseks, seda just investeeringu tasuvuse mõttes. Uueks kontseptsiooniks on mikroühingu maks.

Mikroühing on äriühing, mille aastakäive jääb 70 000 lati ehk umbes 1 550 000 krooni piiresse. Sellisel äriühingul võimaldatakse soovi korral liituda süsteemiga, kus tasumisele kuulub vaid üks maks: 9% mikroühingu käibest. Aga see 9% on ka kõik: pole rohkem ei ettevõtte tulumaksu, ei töötajate tulumaksu, ei sotsiaalmakseid, ei osanike tulu maksustamist! Maksu tasutakse kvartaalselt.
 
Et asi poleks liiga roosiline, on sellele seatud küll mõningad piirangud. Kui mikroühingu töötajate arv on igas kvartalis üle viie, suurendatakse maksumäära 2% võrra iga „üleliigse“ töötaja eest. Kui töötaja kuutasu on üle 500 lati (umbes 11 000 krooni), siis maksustatakse „ülejääki“ 20%lise maksumääraga. Kui mikroühingu aastakäive on üle 70 000 lati (umbes 1 543 000 krooni), siis maksustatakse seda ületavat osa samuti 20%lise maksumääraga.

Aga siiski, piisab vaid paarist lihtsast aritmeetilisest tehtest, et näha, milline on kasulikum koht investeeringule: kas siin (21%+33% = 68 ühikut maksu) või sealpool (9% = 11 ühikut maksu) Valga-Valka piiri.

Meie riigi praktika on seni olnud vastupidine: maksuamet on soovinud pigem maksustada mikroettevõtete jaotatud dividende töötasumaksudega. Eestis seni toimunud diskussioon sotsiaalmaksule lae kehtestamisest on Läti mikroettevõtte maksuga saanud määratult suurema tähenduse.

Näib, et sotsiaalmaksule mõistliku lae kehtestamine on vähim, mida Eesti on sunnitud tegema, et vähegi maksukonkurentsis püsida. Lisaks sellele tuleb jätkata teisi seni toppama jäänud maksureforme ning nende riigi antavate toetuste piiramist, millest riigile ega toetuse saajale olulist kasu pole.

Artikli autorid on Kaido Loor, advokaadibüroo SORAINEN partner ja Elvira Tulvik, advokaadibüroo SORAINEN jurist

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Advokaadibüroo SORAINEN blog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad